Ruszyła akcja umożliwiająca darmową kastrację i sterylizację zwierząt domowych. Zabieg ten pozwala uchronić koty przed wieloma chorobami, a także kontrolować ich rozmnażanie i problem bezdomności. Wykonać go można w trzech placówkach na terenie Poznania. W tym roku program przeznaczony jest w pierwszej kolejności dla właścicieli kotów, którzy posiadają kartę emeryta lub rencisty.
Miasto Poznań od 2020 roku prowadzi program bezpłatnej kastracji zwierząt domowych, jako narzędzie w walce z ich bezdomnością. Akcja co roku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, co przez 3 lata przełożyło się na przeprowadzenie zabiegów na 622 psach i 1975 kotach.
Dlaczego ten zabieg jest potrzebny?
Wczesna kastracja kotek zmniejsza ryzyko wystąpienia hormonozależnych nowotworów listwy mlecznej oraz nowotworów dróg rodnych. Całkowicie eliminuje także rujki u samic - kłopotliwe zarówno dla opiekuna, jak i samego zwierzęcia. U samców ogranicza znaczenie moczem otoczenia, dalekie wędrówki, a także ogranicza walki kocurów, co zmniejsza rozprzestrzenianie się kocich chorób zakaźnych. Oczywistą zaletą zabiegów kastracji zwierząt jest także przeciwdziałanie ich rozmnażaniu i realny wpływ na ograniczanie bezdomności.
Zwierzętami najbardziej narażonymi na bezdomność są koty. Część z nich jest wypuszczana przez swoich właścicieli na zewnątrz. Te, które nie mają chipa i nie zostały wykastrowane, w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do zwiększenia populacji bezdomnych zwierząt, głównie poprzez niekontrolowane rozmnażanie się, ucieczki i brak możliwości ustalenia właściciela. Sytuacja ta stanowi coraz większy problem, zarówno finansowy jak i organizacyjny dla samego schroniska, które co roku przyjmuje ok. 600 kotów.
Dlatego też w tym roku program kastracji skierowany jest do właścicieli tych zwierząt. Szacowane jest, że możliwe będzie przeprowadzenie zabiegów na ok 180 kotach. Ostateczna ich liczba zależy od tego, czy wśród zgłaszających będą dominować właściciele kotek, czy kocurów - koszty zabiegu są bowiem różne w zależności od płci zwierzęcia. W pierwszej kolejności możliwość bezpłatnego wykonania tego zabiegu u swojego pupila będzie przysługiwała emerytom i rencistom.
Szczegółowe zasady skorzystania z tegorocznego Programu:
- aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się bezpośrednio z wybranym gabinetem (lista poniżej),
- wypełnienie wniosku oraz weryfikacja legitymacji emeryta/rencisty odbywać się będą w trakcie wizyty,
- realizacja zabiegów odbywa się wg kolejności zgłoszeń,
- jeden właściciel może skorzystać rocznie z dofinansowania na zabieg kastracji lub sterylizacji dwóch kotów,
- przed wykonaniem zabiegu opiekun zwierzęcia zobowiązany jest do jego elektronicznego oznakowania - możliwość skorzystania z darmowego zabiegu kastracji lub sterylizacji dotyczy zwierząt, dla których jako miejsce rejestracji wskazany jest Poznań.
UWAGA: czipowania można dokonać bezpośrednio przez zabiegiem kastracji/sterylizacji w gabinecie weterynaryjnym - znakowanie zwierząt w Poznaniu jest bezpłatne. Lista miejsc, w których można to wykonać, znajduje się na stronie schroniska.
W tym roku za przeprowadzanie zabiegów odpowiadają 3 zakłady weterynaryjne:
- "Animal" - ul. Nad Wierzbakiem 20/1, tel. 61 840 12 62, 602 225 371; https://animalwet.pl/; godz. otwarcia: pon-pt: 9:00-20:00 sob: 9:00-15:00
- "VET-HELP" - ul. Brzozowa 1, tel. 512 447 882; https://brzozowa.vet-help.pl/; godz. otwarcia: pon-pt: 09:00-19:00; sob: 9:00-14:00
- Przychodnia weterynaryjna Piotr Dąbrowski, ul. Jugosłowiańska 13, tel. 61 843 4583; https://wet.pl/; godz. otwarcia: pon-pt: 9:00-21:00; sob: 9:00-17:00
Dostęp do zabiegów dla innych grup docelowych uzależniony jest od wykorzystania środków. Informacje będą udostępniane na bieżąco.
PD