Jak krok po kroku przygotować się do założenia firmy? Z jakimi formalnościami trzeba będzie się zmierzyć i gdzie można zgłaszać się po wsparcie? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na szkoleniach, jakie Miasto przygotowało we współpracy z poznańskimi uczelniami. 

Cykle zajęć z przedsiębiorczości przeznaczone są dla studentów, absolwentów i doktorantów trzech uczelni: Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Artystycznego oraz Politechniki Poznańskiej. Spotkania rozpoczną się w marcu i przybliżą praktyczne aspekty prowadzenia biznesu w Polsce. 

Zajęcia zaplanowano w formule hybrydowej. Prowadzący - zarówno przedstawiciele instytucji publicznych, jak i doświadczeni przedsiębiorcy - skupią się na takich tematach jak: przygotowanie biznesplanu, rejestracja działalności, podatkowe aspekty prowadzenia firmy, prawo autorskie w firmie, strategia marketingowa, promocja i rozwój marki, komunikacja z klientem czy negocjacje biznesowe.

Cykl spotkań rozpoczną zajęcia, które będą wprowadzeniem do tematu własnej działalności gospodarczej. Przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania opowiedzą o tym, jak krok po kroku przygotować się do prowadzenia firmy w Polsce, wskażą najważniejsze formalności, z którymi musi zmierzyć się przyszły przedsiębiorca oraz przedstawią instrumenty wsparcia finansowego i niefinansowego, które są dostępne na rynku.

Agnieszka Gniotek z Domu Aukcyjnego Xanadu z Warszawy, która od kilkunastu lat prowadzi działalność gospodarczą, podzieli się swoim biznesowym doświadczeniem i praktyką. Opowie jak stworzyć pierwszą ofertę i produkt, a także jak sprawdzić, czy klienci są nimi zainteresowani. Nie zabraknie tematów dotyczących autopromocji, content marketingu, budowaniu marki osobistej czy skutecznych metod sprzedaży.

Ponadto przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu podczas zajęć stacjonarnych wprowadzą uczestników spotkań w świat podatków, z którymi musi zmierzyć się każdy przedsiębiorca. Przedstawią najważniejsze zagadnienia podatku dochodowego,  rozliczeń finansowo-księgowych i podatku VAT. Równie przydatne będą też szkolenia prowadzone przez radcę prawnego, Bartosza Jóźwiaka z Kancelarii Prawnej Kolegial, poświęcone prawu autorskiemu i własności intelektualnej.

Udział w cyklu szkoleń będzie zakończony uroczystym wręczeniem zaświadczeń, potwierdzających uczestnictwo w zajęciach. 

Więcej o zajęciach:

Cykl szkoleń przygotował Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania wspólnie z Akademią Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Politechniką Poznańską. Partnerami są: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Agnieszka Frankowska-Gryza, Pracownia Form Artystycznych Oyca w Poznaniu, Agnieszka Gniotek, Xanadu - Galeria i Dom Aukcyjny w Warszawie, Radca Prawny Bartosz Jóźwiak, Kancelaria Prawna Kolegial, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. oraz Beata Zięba, Mikrobiznes na maksa.

AW