Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych od kilku lat skutecznie walczy z problemem pustostanów w Poznaniu. Rok 2022 zakończył się rekordowym osiągnięciem. W ciągu 12 miesięcy przekazano aż 724 mieszkania poznańskim rodzinom. 

Ograniczenie biurokracji do minimum, zastąpienie papierowych dokumentów ich elektronicznymi wersjami, skrócenie czasu podejmowania decyzji na poszczególnych etapach zagospodarowywania pustostanów - wszystko to pozwoliło usprawnić proces przekazywania mieszkań poznaniakom. 

Obecnie maksymalny czas liczony od przejęcia lokalu poprzez jego przygotowanie, do momentu wprowadzenia się nowych lokatorów, dla lokali nie wymagających skomplikowanych prac remontowych wynosi jedynie około 60 dni. Przed zmianami w sposobie zarządzania proces ten trwał ponad 180 dni, czyli trzykrotnie dłużej niż aktualnie.

Każdy remont musi zostać zorganizowany w zgodzie z przepisami prawa zamówień publicznych, co również wpływa na długość całego przedsięwzięcia. Lokale, które nie wymagają remontu, przekazywane są nowym najemcom nawet tego samego dnia.

Na usprawnieniach w zarządzaniu pustostanami skorzystali mieszkańcy Poznania. W 2022 roku aż 724 rodziny zamieszkały w nowym lokum. Średnio w każdym miesiącu ZKZL przekazywał aż 60 lokali poznaniakom. Dla porównania w 2021 roku spółka przekazała 428 mieszkań. Ubiegłoroczny wynik pokazuje, jak duże są potrzeby mieszkaniowe poznaniaków i jak mocno zdynamizowany proces zagospodarowania pustostanów wpłynął na liczbę zadowolonych rodzin, które nie muszą długo czekać na mieszkania komunalne.

Przy ogromnej skali sięgającej 12,5 tysiąca mieszkań zarządzanych przez spółkę, pojawianie się pustostanów to naturalna kolej rzeczy. Najemcy zmieniają miejsce zamieszkania lub zwalniają swoje lokale z innych powodów. 

ZKZL/JZ