UM Poznań: Kolejny finał WOŚP w Poznaniu
Poznaniacy i poznanianki, jak co roku, hojnie wsparli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W największych poznańskich sztabach - Ławica i na Politechnice Poznańskiej - do godz. 21:00 łącznie udało się zebrać niemal 700 tys. zł. Wciąż trwa liczenie datków z puszek. Można jeszcze brać udział w aukcjach internetowych. W tym roku celem zbiórki jest walka z sepsą.
Na poznańskie ulice w niedzielę wyszły setki wolontariuszy i wolontariuszek kwestując z puszkami i czerwonymi serduszkami. Zimno nie odstraszyło także mieszkańców, którzy tłumnie odwiedzali atrakcje 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- Każdego roku jestem pod wrażeniem ogromnego zaangażowania mieszkanek i mieszkańców w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jestem wdzięczny zarówno darczyńcom jak i wolontariuszom, którzy przez cały dzień, niezależnie od pogody, zbierają pieniądze do puszek czy angażują się w inny sposób w organizację finału WOŚP - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który także kwestował z puszką na ulicach miasta. - Dziękuję za wszystkie datki oraz liczne gesty serdeczności i jednocześnie zachęcam do udziału w licytacjach online, które wciąż trwają.
Na godz. 21:00 w Sztabie WOŚP przy Politechnice Poznańskiej zebrano z samych puszek ok. 532 tys. zł. Z kolei w Sztabie Ławica z zebrano do tej godziny ok 162 tys. zł. Suma z całej Polski wynosi niemal 120 mln zł. Liczenie datków nadal trwa. Ostateczny wynik zbiórki będzie znany dopiero po zakończeniu aukcji internetowych.
Najwięcej atrakcji czekało na poznanianki i poznaniaków na terenie MTP, gdzie organizatorem był Sztab Ławica. Dla odwiedzających przygotowane były także warsztaty, animacje, pokazy mody, konkurencje sportowe czy strefa zdrowia współtworzona z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Strażacy przeprowadzali symulację akcji ratunkowej oraz kurs pierwszej pomocy. Jak co roku, nie obyło się bez sportowego akcentu. WOŚP można było wesprzeć kręcąc kilometry na rowerkach stacjonarnych. Do akcji dołączył także Jacek Jaśkowiak.
Nie zabrakło także licznych licytacji stacjonarnych. Do zdobycia były między innymi rękodzieło i gadżety WOŚP. Powodzeniem, jak co roku cieszyły się złote PEKI, które wylicytowano za 1350, 1100 i 1200 zł. Część licytacji prowadził Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Z jego rąk wylicytowano m.in. książkę 21 lekcji na XXI wiek Y. Harariego ze specjalną dedykacją od jej autora, za którą zapłacono 500 zł; oprawione grafiki zaproszeń na zeszłoroczny Campus Polska Przyszłości z autografami Jacka Jaśkowiaka oraz Rafała Trzaskowskiego za 1000 i 550 zł czy bluzę Wolne Miasto Poznań za 410 i 420 zł.
Na scenie głównej, na placu PWK, wystąpiły zespoły Nanga, Vain Train, Lock Down, Golden Life, a także poznański raper Peja. Nie mogło zabraknąć również wyjątkowego Światełka do Nieba, czyli Tytki z Glancem. Uczestnicy nałożyli na swoje telefony papierowe torebki z serduszkiem WOŚP i zapalili latarki punktualnie o godz. 20:00. Na zakończenie na głównej scenie pojawił się Organek.
W trakcie całego wydarzenia nie zabrakło także foodtrucków serwujących różnorodne potrawy.
Sztab Politechniki Poznańskiej
Obok Centrum Wykładowego koła naukowe PP zaprezentowały swoje projekty i przedstawiły działalność. Można było zobaczyć rakietę sondażową Hexa skonstruowaną przez PUT Rocketlab czy też bolid PUT Motorsport. Nie zabrakło także Klubu Płetwonurków Delfin oraz WOPR-u i OSP razem z wozem strażackim.
W całym Poznaniu odbywały się także akcje towarzyszące, jak morsowanie z grupą PNB Morsy na jeziorze Rusałka, trening wieloetapowy z Posnania Triathlon, turniej piłkarski organizowany przez działaczy PSŻ Poznań razem z licytacjami czy też warsztaty ceramiczne w Zespole Szkół Budownictwa nr 1.
W Kultowej można było wykonać tatuaż oraz wziąć udział w licytacji czy koncertach. Odbyło się także silent disco Alter Event w Klubie 2progi i roztańczone Ice Party na lodowisku Malta.
Dodatkowe atrakcje
Jak co roku podczas finału WOŚP odbyły się biegi Policz się z cukrzycą. O 11:00 uczestnicy, wraz z Jackiem Jaśkowiakiem, wyruszyli spod MTP i wspólnie pokonali 5 km.. Drugi bieg wystartował o 12:00 spod Politechniki Poznańskiej. Niemal 100 osób wspólnie przebiegło dystans 2 km.
Po raz 14. z WOŚP zagrały także goldeny. Przybić łapkę z psami można było w Galerii Pestka, King Cross Marcelin, na placu Wolności oraz na terenie MTP.
W sztabie miejskim na MTP odbyła się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Każda tona elektroodpadów to 500 zł na konto WOŚP. Wszystkie elektroodpady pochodzące z odbiorów domowych oraz zużyty sprzęt zebrany do pojemników ustawionych na terenie Poznania od 19 stycznia aż do końca lutego, będzie doliczony do wspólnej zbiórki.
Z okazji finału WOŚP na ulice Poznania wyjechały także historyczne bimby (H+ND, N+ND, 102N i 102Na). Biletem za przejazd był dobrowolny datek do puszki.
Wciąż trwa część licytacji online. Wylicytować można m.in. sadzenie drzewa z prezydentem Poznania czy kurtkę w jakiej reprezentacja Polski występowała na IO w Pekinie, od Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta. Znaleźć je można na stronie: https://allegro.pl/uzytkownik/Sztab_Lawica oraz https://allegro.pl/uzytkownik/sztab_poznan_pp .
- Morsowanie z Jackiem Jaśkowiakiem dla WOŚP
- Sadzenie drzewa z prezydentem Poznania dla WOŚP
Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/kolejny-final-wosp-w-poznaniu,196187.html
Ostatnie Artykuły

Chleb, wolność i godność na szkolnej wystawie o Poznańskim Czerwcu

Na UAP rusza kurs dla młodych twórców. Warsztat ma wejść poziom wyżej

Maanam w punkowym tempie i rodzinny rozłam. „Rewolta” wraca do poznańskiego buntu

W mieszkaniu Iłłakowiczówny wracają historie z całego jej życia

W Poznaniu o relacjach Polski i Niemiec. W centrum bezpieczeństwo Europy

Malta wróciła do miasta. Tydzień scen, rozmów i koncertów

Reportaż jak thriller - Tacik rozpisuje Bliski Wschód na nerwy i fakty

Seniorzy wyliczają, co trzeba poprawić. W Poznaniu ruszyły konsultacje

„Saga i nocowanka” - ciepła książka na pierwszy sen bez rodziców

Na Cytadeli rusza ogród miododajny. Amfiteatr zmieni się nie do poznania

W Sobocie ruszają darmowe treningi dla dzieci i seniorów pod Poznaniem

Serbska i Naramowicka zablokowane po wypadku. Ruch stoi w obu kierunkach

Strzeszyn wchodzi w sezon objazdów. Zmiany obejmą kilka ulic naraz

Tramwaje wracają na Ogrody. Zaraz ruszą dwa kolejne remonty torowe
Przydatne dane teleadresowe
- Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Poznaniu - kontakt, poradnie, rejestracja
- Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu - kontakt, godziny, portale i dojazd
- Związek Miast Polskich w Poznaniu - kontakt, biuro, członkostwo
- Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald - kontakt, godziny, zasięg i sprawy online
- Parafia Objawienia Pańskiego w Poznaniu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu - kontakt, dyżurny, dostępność
