Powszechne stosowanie internetu, a także cyfryzacja i wykorzystywanie technologii informacyjnych zapoczątkowały czwartą rewolucję przemysłową. Z tego względu przedsiębiorstwa, chcąc być przystosowane do obecnych warunków i trendów na rynku, dokonywały zmian w zakresie organizacyjnym i technologicznym firmy. Jak zatem wygląda polski przemysł i czy na pewno wszystkie firmy dostosowały się do tych zmian?
Co to jest przemysł 4.0?
Przemysł 4.0 to nic innego jak czwarta z kolei rewolucja przemysłowa. Choć czerpie z dóbr trzeciej rewolucji, to zdecydowanie zmienił funkcjonowanie świata. Przemysł 4.0 spowodował zmiany na podłożu społecznym, technologicznym i organizacyjnym. Wszelkie nowe rozwiązania możliwe są dzięki wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych, a także poprzez możliwość spójnej komunikacji i wymiany informacji pomiędzy maszynami a ludźmi. Termin przemysł 4.0 po raz pierwszy został wypowiedziany w 2011 roku w Niemczech podczas międzynarodowych targów Hannover Messe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak prowadzić działalność zgodnie z założeniami przemysłu 4.0, skontaktuj się z firmą Inco-System https://inco-system.com/ specjalizującą się w automatyce przemysłowej i optymalizacji procesów produkcyjnych. Ta firma z pewnością zaproponuje konkretne rozwiązania w tym zakresie.
Polskie firmy względem czwartej rewolucji przemysłowej
Zagraniczne przedsiębiorstwa produkcyjne są zdecydowanie bardziej zautomatyzowane w porównaniu z polskimi firmami, jednak tendencja ta ulega zmianie. Polski rynek wciąż się rozwija, w tym także firmy produkcyjne. Co ciekawe, według badania przeprowadzonego na przełomie kwietnia i maja 2022 roku przez Endress+Hauser Polska, aż 90% badanych firm potwierdziło, iż jest w trakcie przekształcania funkcjonowania przedsiębiorstwa w myśl przemysłu 4.0. Połowa z nich oznajmiła, iż w ich ocenie posiadają zaawansowaną automatyzację produkcji. To są pozytywne aspekty przeprowadzonego badania, lecz są też elementy, które należałoby poprawić, aby dorównać zagranicznym firmom. Największa obawą jest tutaj zdecydowanie brak strategii przy implementowaniu cyfrowych technologii, gdyż ponad 60% badanych firm działa bez jakiekolwiek planu w tym zakresie. Co więcej, tylko 1/3 firm bądź jej pracowników uważa, iż kadra zarządzająca jest prawidłowo przygotowana i wdrożona do kierowania takimi pracami. Polski przemysł prosperuje dobrze, jednak jest kilka obszarów, nad którymi warto popracować i zoptymalizować, aby osiągnąć lepsze wyniki w przyszłości.
Perspektywy na przyszłość
Na świecie przemysł 4.0 prężnie się rozwija, jednak w Polsce rozwój ten nie odbywa się w takim szybkim tempie. Pomimo tego zauważyć można, iż międzynarodowe koncerny coraz częściej zakładają swoje centra na terenie naszego kraju. To powoduje, że do Polski napływają specjaliści z różnych branż, którzy posiadają praktyczną wiedzę i wysokie kompetencje z zakresu przemysłu 4.0. To wpływa bardzo pozytywnie na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej.