W Światowym Dniu Wartości pracownicy sektora nowoczesnych usług biznesowych oraz przedstawiciele władz miejskich wyszli razem na ulice, aby zamanifestować wspólne wartości. W Poznaniu do obchodzących to święto dołączył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
Światowy Dzień Wartości przypada 20 października. Tego dnia w kompleksie biurowców Business Garden pracownicy centrów z sektora usług biznesowych zamanifestowali poszanowanie dla różnorodności tworząc wielki napis "Together".
- Poznań zawsze był i będzie miastem przyjaznym do życia dla każdego i wrażliwym na potrzeby różnych grup społecznych. Otwartość i akceptacja dla różnorodności oraz respektowanie praw człowieka to wartości, o których nie można zapominać. Szacunek należy się każdemu, niezależnie od jego poglądów, wyznania, wieku, płci, stopnia sprawności, koloru skóry, orientacji seksualnej czy pochodzenia. W stolicy Wielkopolski działamy wspólnie z biznesem w taki sposób, żeby różnorodność była akceptowana i rozumiana. Właśnie dlatego coraz więcej osób, szczególnie młodych, decyduje się na zamieszkanie tutaj oraz podjęcie pracy - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
Sektor nowoczesnych usług biznesowych zatrudnia w Polsce ponad 400 tys. osób i jest jednym z najbardziej różnorodnych pod względem pracowników. 93 proc. działających centrów usług dla biznesu zatrudnia obcokrajowców. W sektorze pracują przedstawiciele pięciu pokoleń, a udział kobiet w ogólnym zatrudnieniu wynosi 53 proc. Umiejętność świadomego zarządzania różnorodnością, włączająca kultura organizacyjna i miejsca pracy tworzone z myślą o poszanowaniu indywidualnych różnic są niezbędne do utrzymania przewagi konkurencyjnej na międzynarodowym rynku i pozyskiwania zagranicznych inwestorów.
- Kwestie różnorodności i włączania odgrywają szczególnie istotną rolę w naszym sektorze i jego rozwoju, zwłaszcza w kontekście pozyskiwania talentów. Warto jednak pamiętać, aby przy wdrażaniu globalnych polityk z zakresu różnorodności, włączania i równości rozpatrywać różnorodność w szerokim kontekście, również w wymiarze społecznym, uwzględniając szeroko rozumiany bagaż doświadczeń, w tym pochodzenie, miejsce dorastania czy dostęp do edukacji. Wymaga to od biznesu przemyślenia i uważności - podkreśla Janusz Dziurzyński, prezes ABSL i prezes zarządu BAT Digital Business Solutions Polska.
Wielokulturowość jest cechą charakterystyczną sektora usług biznesowych w Polsce. Pracownicy z zagranicy stanowią blisko 14 proc. wszystkich zatrudnionych. Pochodzą z 50 państw i świadczą usługi łącznie w 36 językach, przy czym średnio w jednym centrum używa się siedmiu języków. Istotnym czynnikiem budującym różnorodność jest również struktura wieku. Największą grupę (46 proc.) stanowią osoby w wieku 27-34 lata.
Sektor jest również zróżnicowany pod względem płci. Ponad połowa wszystkich pracowników to kobiety. W przypadku stanowisk kierowniczych na poziomie lidera zespołu udział kobiet wynosi 46 proc, a w przypadku kierownictwa wyższego szczebla - 39 proc. To więcej niż w innych obszarach polskiej gospodarki i utrzymują się na stałym poziomie w ciągu ostatnich trzech lat.
W Poznaniu funkcjonuje 133 centrów z sektora usług biznesowych, które zatrudniają ponad 25 000 osób. Główną kategorią procesów obsługiwanych w Poznaniu są tzw. usługi wspólne, świadczone przez centra usług wspólnych oraz globalne centra usług biznesowych (SSC/GBS), a także usługi IT.
BOI/JZ