Można już kupić książkę "W górę serca! Antologia opowiadań na 100-lecie Lecha Poznań". Publikacja jest wynikiem konkursu zorganizowanego na jubileusz poznańskiego klubu, na który autorzy z całej Polski przesłali ponad 60 prac.
Od słów "W górę serca!" zaczyna się refren hymnu kibiców Lecha Poznań, do którego muzykę zapożyczono z jednego z wielkich hitów zespołu The Beatles. Taką sama nazwę nosił konkurs na opowiadanie o poznańskim klubie z okazji jego 100-lecia, ogłoszony na początku tego roku przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.
Efektem jest zbiór 12 opowiadań, które zostały nagrodzone i wyróżnione przez jury. Znaleźć można opowieści z czasów współczesnych, ale też odwołujące się do przeszłości, z akcją mającą miejsce w ważnych, często przełomowych chwilach. Przeczytać można m.in. o grze w piłkę nożną w Poznaniu w okresie II wojny światowej, rekordowej wygranej poznańskiej drużyny w sierpniu 1950 r., meczu z Legią Warszawa we wrześniu pamiętnego 1956 r., czy pomyśle na wyjazd Mirosława Okońskiego do słynnego zagranicznego klubu. W związku z tym, że kiedyś Lech nie był tylko klubem piłkarskim, nie mogło także zabraknąć historii o międzynarodowych sukcesach koszykarzy z przełomu lat 80. i 90.
Wszystkie te tematy (jak i wiele innych) stawały się źródłem inspiracji dla autorów. Mieszają się tu niejednokrotnie fakty i fantazja, ale najważniejszy jest sport. W centrum tych opowiadań jest zawsze ten sam klub - Lech Poznań.
Dodatkową atrakcją publikacji jest zamieszczenie wewnątrz 25 unikatowych zdjęć z historii klubu.
Antologia opowiadań o Lechu trafiła do sprzedaży 21 października. Można ją kupić przez stronę Wydawnictwa Miejskiego Posnania, w Centrum Informacji Kulturalnej, Stacji Kolejorz oraz wybranych poznańskich księgarniach.
Informacje o konkursie
Jury konkursowe w składzie: Joanna Gaca-Wyczółkowska (Wydawnictwo Miejskie Posnania), Edgar Hein (Radio Afera), Piotr Grzelczak (Instytut Pamięci Narodowej), Marcin Kawka (Stowarzyszenia Kibiców Kolejorz), Gerard Kościelski (Wydawnictwo Miejskie Posnania), Patryk Pawełczak (Gabinet Prezydenta UMP), Andrzej Sikorski (Uniwersytet im. A. Mickiewicza) przyznało 3 nagrody główne, 5 wyróżnień oraz 4 wyróżnienia dodatkowe.
Lista laureatów:
I miejsce - Przemysław Godyla "Gwizdek zaczyna grę"
II miejsce - Radosław Nawrot "Człowiek z Paryża"
III miejsce - Adam Froń "Koziołki maltańskie"
Wyróżnienia:
- Rafał Boczek "Dziwny przypadek trenera Mamcarza"
- Maciej Bukowski "Prakibol"
- Jacek Kalinowski "Joanna, Zbyszek i Lech"
- Alicja Mikołajczak "Jest Pani pewna?"
- Marek Stanisławski "Pogrom na Dymbcu"
Wyróżnienia dodatkowe:
- Krzysztof Galas "Z zapartym tchem"
- Andrzej Kędracki "Szał"
- Renata M. Krzyżaniak "Nietypowe urodziny"
- Grażyna Szypulska "Kieszeń Lecha"