UM Poznań: Aleja na cześć kobiet

3 min czytania

Pierwsze prawa wyborcze kobiety uzyskały w 1869 roku w Wyoming w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nastąpiło to w 1918 roku. W 104. rocznicę tego wydarzenia, otwarta zostanie w Poznaniu aleja Praw Kobiet. W niedzielę, 23 października odbędą się liczne atrakcje z tym związane.

Otwarcie alei Praw Kobiet jest oficjalnym zakończeniem inwestycji budowy trasy tramwajowej na Naramowice wraz z układem drogowym. Inicjatorkami nazwania ulicy aleją Praw Kobiet oraz wydarzeń towarzyszących jej otwarciu są poznańskie radne: Marta Mazurek, Dominika Król, Maria Lisiecka-Pawełczak, Monika Danelska i Małgorzata Woźniak.

- Wkład kobiet w naszą historię, a także teraźniejszość, jest ogromny i niezwykle cenny. Dlatego dziękuję paniom radnym za tę inicjatywę - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Cieszę się, że kobiety, które ponad 100 lat temu wywalczyły sobie prawa wyborcze w Polsce, zostały w ten sposób docenione w Poznaniu, zyskując swoje miejsce na mapie miasta.

-Proponując nazwanie ulicy aleją Praw Kobiet od początku zakładałyśmy, że nadanie nazwy to świetny pretekst do organizowania wydarzeń edukacyjnych i podnoszących świadomość na temat herstorii, czyli życia i roli kobiet w przeszłości. Dlatego otwarciu alei towarzyszy wiele wydarzeń, które chcemy, aby miały charakter cykliczny - mówi radna Marta Mazurek, jedna z inicjatorek.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00. Od przystanku Jasna Rola do Błażeja, uczestnicy i uczestniczki przejdą w rytm muzyki i kroków poloneza. Po przybyciu na miejsce odbędzie się festyn dla poznanianek i poznaniaków z okazji otwarcia alei. Przewidziane są także atrakcje dla najmłodszych.

Na godzinę 15:00 zaplanowano koncert poznańskiego zespołu Shyness!. Grupa składająca się z czterech dziewczyn powstała w 2019 roku. To jeden z niewielu girlsbandów w Polsce. W jego skład wchodzą: Asia Bielawska, Iwona Skwarek, Iga Krzysik i Julia Pacyńska. W sierpniu 2021 ukazał się ich debiutancki album.

Po koncercie nastąpi symboliczne przesunięcie barykad, a tym samym, oficjalne otwarcie drogi. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Estradą Poznańską oraz Polskim Teatrem Tańca.

Uroczystość wpisuje się także w pierwszy Poznański Tydzień Kobiet. Ponadto do 17 listopada odbywać się będą wydarzenia towarzyszące w CK Zamek. Szczegóły poniżej.

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

  • 17.10 godz. 17:00 - Scena Nowa - Dlaczego potrzebujemy historii kobiet?

Warsztaty dla nauczycielek / nauczycieli historii (szkoła podstawowa i szkoła średnia) z Agnieszką Jankowiak-Maik (Babka od histy)

  • 8.11 godz. 18:00 - Scena Nowa - spotkanie z Karoliną Wasielewską, autorką książki Cyfrodziewczyny, dziennikarką i prowadzącą popularny blog Girls Gone Tech, a także prezenterką wiadomości w radiu.

Prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora; spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane w internecie.

  • 17.11 godz. 18:00 - Sala Wielka - Spotkanie z Olgą Wiechnik, autorką książki Posełki. Osiem pierwszych kobiet

Prowadzenie: Agnieszka Jankowiak-Maik, spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane w internecie.

Dodatkowo odbędą się spotkania zamkowego klubu książki z cyklu Chcemy całego życia! Przez kolejne dwa miesiące uczestnicy będą rozmawiać o herstorii i herstoriach.

  • 27.10. - Karolina Wasilewska Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki (Krytyka Polityczna)
  • 16.11. - Olga Wiechnik Posełki. Osiem pierwszych kobiet (Wydawnictwo Poznańskie) - ze specjalnym udziałem Autorki.

Inicjatorki zapraszają wszystkie poznanianki i poznaniaków do udziału we wszystkich wydarzeniach związanych z otwarciem alei upamiętniającej prawa kobiet w Poznaniu.

Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/aleja-na-czesc-kobiet,189434.html

Autor: krystian