Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia, jako jedyny w Wielkopolsce, wykonuje operacje onkologiczne wątroby z wykorzystaniem zieleni indocyjanowej. Pacjenci onkologiczni z województwa wielkopolskiego nie muszą już poddawać się temu innowacyjnemu zabiegowi w innych ośrodkach.

- Zastosowanie tej metody rozszerza dotychczasową ofertę leczniczą szpitala, co jest tym bardziej istotne, że stale rośnie liczba pacjentów onkologicznych - podkreśla Mariusz Stawiński, zastępca dyrektora ds. Opieki Zdrowotnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia. 

Zieleń indocyjanowa jest łatwym w aplikacji i nie niosącym ryzyka powikłań markerem fluorescencyjnym, który wybarwia guzy nowotworowe, pozwala na precyzyjne zaplanowanie miejsca resekcji oraz umożliwia ocenę przerzutów. Metoda jest również stosowana w onkologicznych zabiegach przewodu pokarmowego, w tym szczególnie jelita grubego.

- Nowotwory złośliwe płuc, jelita grubego i piersi dają przerzuty do wątroby - dodaje dr n. med. Karolina Horbacka, zastępca kierownika Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej. - Niejednokrotnie są to przerzuty mnogie o średnicy mniejszej niż 5 mm, co utrudnia identyfikację zmian. Wykorzystanie zieleni indocyjanowej podanej dożylnie uwidacznia nawet najmniejsze ogniska nowotworowe i pozwala na ich całkowite usunięcie. 

Pacjenci z województwa wielkopolskiego mogą poddawać się temu innowacyjnemu zabiegowi w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, który jako jedyny w Wielkopolsce wykorzystuje zieleń indocyjanową w zabiegach onkologicznych wątroby. 

WSM/PD