Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie.

Reumatoidalne zapalenie stawów określane skrótem RZS to choroba autoimmunologiczna o charakterze zapalnym, w której przebiegu zdrowe komórki w organizmie zostają atakowane przez autoprzeciwciała wytwarzane przez układ odpornościowy. W rezultacie dochodzi do powstania bolesnego obrzęku w obrębie części ciała dotkniętych tym schorzeniem.

Najczęściej RZS atakuje kilka stawów jednocześnie - są to stawy nadgarstków, dłoni i kolan, w których dochodzi do uszkodzenia wyściółki stawowej. RZS powoduje przewlekły ból, doprowadza do deformacji stawów a także zaburza równowagę. Co więcej, reumatoidalne zapalenie stawów może uszkadzać także funkcjonowanie serca, oczu i płuc.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

Tak jak wszystkie choroby autoimmunologiczne, także RZS jest spowodowane nieprawidłową identyfikacją zdrowych komórek przez białka obronne czyli przeciwciała, których celem jest atakowanie wszelkich czynników chorobotwórczych. W przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów zdrowe komórki mylone są z patogenami co prowadzi do licznych reakcji autoimmunologicznych , które mogą dotyczyć jednego lub wielu narządów. 

Choroba dotyka częściej kobiet niż mężczyzn w stosunku 3:1. Ryzyko zachorowania zwiększa także stres, palenie papierosów oraz występowanie schorzenia w rodzinie.

Objawy RZS 

Pierwszym objawem sugerującym reumatoidalne zapalenie stawów jest sztywność stawów doskwierająca rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Do tego osoba chora może odczuwać zmęczenie i apatię, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, w niektórych przypadkach może także występować stan podgorączkowy. W obrębie stawów chory odczuwa sztywność i bolesny obrzęk. Jeżeli odczuwasz takie objawy, powinieneś natychmiastowo udać się do reumatologa. Do stawów najczęściej zajmowanych przez reumatoidalne zapalenie stawów należą:

  • stawy nadgarstków
  • staw śródręczno-paliczkowy palca środkowego i wskazującego
  • stawy międzypaliczkowe bliższe
  • stawy łokciowe i ramienne
  • stawy biodrowe i kolanowe
  • stawy śródstopno-paliczkowe

 Reumatoidalne zapalenie stawów - leczenie

Nie istnieją środki farmakologiczne, całkowicie cofające chorobę. W przypadku RZS możliwe jest jedynie złagodzenie objawów i zminimalizowanie rozprzestrzeniania się stanu zapalnego na inne narządy poprzez stosowanie złożonego leczenia zachowawczego, w którego skład wchodzi: 

  • farmakoterapia - stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz glikokortykosteroidów łagodzących ból i obrzęk
  • kinezyterapia - jazda na rowerze, basen - zwiększające zakres ruchu w stawach 
  • fizykoterapia - masaże, krioterapia, ultradźwięki - łagodzą ból i rozluźniają mięśnie
  • sprzęt ortopedyczny odciążający stawy - kule, chodziki, wkładki do butów

Dowiedz się więcej na temat reumatoidalnego zapalenia stawów:
https://reumedika.pl/2022/06/23/reumatoidalne-zapalenie-stawow-przyczyny-objawy-leczenie-dieta/
https://reumedika.pl/2022/06/02/czego-nie-wolno-jesc-przy-rzs/