Chociaż zieleń za oknem zmienia barwy na jesienne, wciąż nie brakuje miejsc, w których można podziwiać jej uroki. Najbliższe dni pełne będą atrakcji. Będzie można skosztować darów lasu, podszkolić się w temacie drzew, czy wspólnie zasadzić kwiaty.
W tę sobotę, 8 października, od 10:00 do 15:00 odbędzie się pod Katedrą na Ostrowie Tumskim Leśny Piknik Rodzinny. Wydarzenie jest okazją do darmowej degustacji darów lasów, różnych dań z dziczyzny m.in. burgerów i gulaszu z sarny. To również wspaniała okazja do spotkania z leśnikami i poznania ich pracy. Poprowadzą oni na stoiskach szereg warsztatów edukacyjnych.
Nie zabraknie konkursów z nagrodami oraz gier i zabaw dla najmłodszych. Leśna jenga gigant, twister, gra "kontynenty" czy też koło fortuny, to tylko kilka propozycji, które na pewno zachęcą do wzięcia aktywnego udziału w pikniku. Dla uczestników na stoisku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu będą czekać sadzonki drzew leśnych i krzewów (kalina koralowa, czereśnia ptasia, dzika grusza, jarząb pospolity, bez czarny, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy).
Oprócz tego na scenie w czasie pikniku odbędą się dwa koncerty: Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "Palatium" z Nadleśnictwa Grodzisk wraz z zespołem Sounds Good oraz zespołu Taraka.
12 października będzie dniem dla wszystkich miłośników grzybobrania. Zakład Lasów Poznańskich oraz Zarząd Zieleni Miejskiej zapraszają mieszkańców stolicy Wielkopolski na miejskie grzybobranie. Spotkanie poprowadzi leśnik, który opowie o tym, jak skutecznie szukać grzybów, po czym odróżnić gatunki jadalne od trujących, kiedy można się spodziewać lat grzybnych oraz- czy grzyby w lasach giną. Rozpoczęcie o godz. 10:30 w Lesie Dębińskim.
Trzy dni później, 15 października, od godz. 12:00 odbędzie się wspólne sadzenie kwiatów w parku im. ks. Tadeusza Kirschke. Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty pszczelarskie dla dzieci oraz instruktaż samodzielnego montażu hoteliku dla owadów.
We wtorek, 18 października, Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza do rozmów o łąkach. Wydarzenie odbędzie się od godz. 10:00 na łące kwietnej założonej w 2021 roku w parku Tysiąclecia. Uczestnicy dowiedzą się o tym, czym są takie realizacje i z czego wynika ich popularność. Piotr Kotliński z Fundacji Łąka odpowie na pytania, kiedy warto je zakładać, czym kierować się przy projektowaniu oraz jakich błędów unikać. Opowie o roślinach synantropijnych, łąkowych, o chwastach i rabatach. Również o tym, czy łąka kwietna rzeczywiście jest bezobsługowa i odporna na warunki suszy.
Spotkanie odbędzie się w momencie, gdy szczyt kwitnienia mamy już za sobą, łąka została skoszona i obecnie część roślin będzie kwitnąć ponownie. Będzie także okazja spojrzeć na korzyści płynące z łąk kwietnych, z uwzględnieniem aspektu zmieniających się pór roku estetyki, ale również i dominujących funkcji.
PD