Akcja społeczna "Poznanianki" dotarła do finału. Na ulicach Poznania pojawiła się kampania społeczna, która promuje odważne, ambitne i przedsiębiorcze mieszkanki naszego miasta. To łącznie pięć bohaterek. Ich przykład ma inspirować do działania inne kobiety pokazując, jak wiele wokół dzieje się za sprawą kobiet i z ich inspiracji.
Celem akcji jest popularyzacja aktywności mieszkanek stolicy Wielkopolski. Oto działaczki, aktywistki, które swoimi postawami wspierają nie tylko inne kobiety, lecz także inicjują miejskie i lokalne działania. "Poznanianki" inspirują, zaskakują, są przedsiębiorcze, odważne i osiągają sukcesy. Są aktywne w bardzo wielu obszarach - od troski o środowisko, poprzez działania równościowe oraz te, które sprzyjają zdrowiu, wspierają inne kobiety i dbają o ich równy status. Są twórcze artystycznie, realizują ważne i potrzebne projekty miejskie.
- Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele dzieje się w Poznaniu z inicjatywy kobiet - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Niektóre z tych działań są już dobrze znane, inne - na co dzień jeszcze niedostrzegane. Nasza kampania społeczna pomaga zauważyć najciekawsze z nich. Kobiety skutecznie współtworzą dzisiejszy nowoczesny i różnorodny Poznań. Ich styl pracy oraz otwarte spojrzenie na rzeczywistość są bezcenną wartością.
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=5QjtYJrCjhU
Kilka miesięcy temu Miasto zaprosiło mieszkanki i mieszkańców Poznania do przesyłania rekomendacji tych kobiet, o działaniach których warto opowiedzieć w kampanii społecznej. Celem było zaprezentowanie kobiecej strony Poznania - tej, która zaraża pasją i energią. Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak, powołał wyjątkową Kapitułę dla wsparcia tej inicjatywy, w składzie której znalazły się osoby cieszące się uznaniem, autorytetem, znające świetnie Miasto i jego problemy, a przy tym wyczulone na to, co dziś jest szczególną wartością - równość, sprawiedliwość i poszanowanie dla wszystkich.
Do składu Kapituły Akcji Społecznej "Poznanianki" zaproszone zostały następujące osoby: Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta, Przewodniczący Składu Kapituły; Katarzyna Bosacka, dziennikarka telewizyjna; Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek; Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu; Paulina Kirschke, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej; Joanna Małecka, redaktorka naczelna magazynu "Sukces po poznańsku"; Marta Mazurek, radna Miasta Poznania; Dariusz Milejczak, dziennikarz telewizyjny oraz Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.
Członkowie Kapituły stanęli przed bardzo wymagającym zadaniem zapoznania się ze zgłoszeniami, a tych wpłynęła ponad setka. Różnorodność działań i osiągnięć, a przy tym bardzo szerokie spektrum tematów, które podejmują poznanianki, sprawiła, że wskazanie ostatecznych bohaterek kampanii społecznej było zadaniem niełatwym. Lektura zgłoszeń dostarczyła wszystkim zaangażowanym w realizację projektu "Poznanianki" ciekawej wiedzy i zwiększyła świadomość na temat sfer aktywności mieszkanek miasta. Ostateczne rekomendacje, a tym samym zaproszenie do udziału w kampanii zostały skierowane do tych kobiet, których wszechstronność może być dla innych najbardziej inspirująca i ośmielająca.
Kim są Poznanianki 2022?
"Po-Dzielnia" - pierwszy tego typu freeshop w Polsce i Centrum Ekonomii Współdzielenia, którego główną ideą jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu i promowanie upcyklingu. Po-Dzielnia jest także miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z ekologią.
Po-Dzielnia działa od 4 lat w Poznaniu, a jej siedziba mieści się przy ul. Głogowskiej 27. W tym miejscu wszystko jest za darmo, można tu przynieść niepotrzebne rzeczy i zabrać ze sobą to, co niezbędne. Dziewczyny z Po-Dzielni wcielają w życie zasadę ZERO WASTE pokazując, że trzeba szanować rzeczy "z drugiej ręki", mniej kupować, a przy tym dbać o klimat i środowisko. Po-Dzielnia powstała z potrzeby zrobienia czegoś dobrego dla środowiska. Dziś wspierana jest przez sztab wolontariuszek i wolontariuszy oraz darczyńców pomagających w funkcjonowaniu lokalu, czyli zapewnieniu opłat czynszowych i za media. Dziewczyny z chęcią dzielą się wiedzą i doświadczeniem, a przy tym cieszą się, gdy podobne inicjatywy rodzą się w innych miastach w Polsce.
Katarzyna Wala - antropolożka społeczna, animatorka kultury, współtwórczyni Mobilnego Dom Kultury Wilczak, autorka projektów artystycznych na poznańskim Szelągu. To poznanianka, która działa na rzecz społeczności lokalnych i równości.
Rzeczniczka dialogu międzypokoleniowego, tropi zapomniane tradycje. Zainicjowała odrodzenie poznańskiego zwyczaju Parad Sobótkowych na Warcie. Popularyzatorka herstorii. Twórczyni ruchu Bloomerki - grupa rekonstrukcji herstorycznej, który poprzez pierwsze kobiece spodnie i rower przypomina o dwóch XIX-wiecznych symbolach emancypacji kobiet. Współtwórczyni patchworkowego Kolektywu Spódnica Wolności/Skirt of Life promującego symbol kobiecej solidarności. Autorka wystaw i instalacji na poznańskich podwórkach. Mama Wiktorii i Kai, z którymi na rowerze przemierza świat. O sobie mówi: "Moja potrzeba tworzenia wynika z obserwacji rzeczywistości i rodzących się potrzeb. Kiedy widzę, że coś nie działa, zastanawiam się, jak mogę to naprawić. Wyrażam siebie poprzez działanie. Współtworzenie. Czasami jestem iskrą, która rozpala ogień, a czasami tą, która podtrzymuje żar."
"Rakujemy jak chcemy" - stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie dziewczyn z diagnozą raka piersi na terenie Wielkopolski. Założycielki, które same pokonały raka piersi, pokazują jak doświadczać choroby nowotworowej na swoich warunkach, nie rezygnując z siebie.
Stowarzyszenie RakujeMY jak chcemy działa w Poznaniu od 2021 roku. Dziewczyny angażują się we wszelkie inicjatywy, które mają uczynić łatwiejszym czas leczenia raka. Członkinie Stowarzyszenia uczą, jak zadbać o siebie. W sensie medycznym - dzielą się doświadczeniami oraz wspierają wymianę informacji. Sporo uwagi poświęcają również dobremu samopoczuciu oraz atrakcyjnemu wyglądowi chorujących kobiet. Te wszystkie sfery są niezwykle ważne dla osób, które zmagają się z rakiem, zwłaszcza gdy ten zmienia wygląd, odbiera siły i nadzieję. Dziewczyny organizują grupy wsparcia i są aktywne w mediach społecznościowych oraz internecie, pomagają w aktywizacji społecznej i zawodowej chorujących kobiet. Robią wszystko, by te czuły się zaopiekowane, ważne, nie rezygnowały z życia i marzeń na przyszłość. Ważnym obszarem aktywności Stowarzyszenia jest profilaktyka i edukacja. Członkinie Stowarzyszenia propagują badania i promują aktywny, zdrowy styl życia.
"Tęczowe Seniorki" - energetyczne rezydentki Fundacji Barak Kultury, dla której głos mniejszości ma ogromną wartość. Znane poznanianki, które przełamują stereotypy, a swoją postawą walczą z dyskryminacją. Żyją międzypokoleniowo - czule czytają dzieciom bajki i bawią młodzież w teledyskach. To superbohaterki, które ubarwiają pejzaż miejski swoimi happeningami.
Tęczowe Seniorki są rezydentkami Fundacji Barak Kultury, dla której głos mniejszości ma ogromną wartość. Są energiczne, zawsze uśmiechnięte i jak sama nazwa wskazuje - tęczowe! Każda z nich, niczym superbohaterka, ma przypisany strój w konkretnym kolorze tęczy - czerwonym, niebieskim, zielonym, fioletowym, żółtym i pomarańczowym. Tęczowe Seniorki brały udział w kilku akcjach artystycznych m.in "Nitką do tęczy", podczas której wyszywały dużą tęczową flagę a przed świętami wielkanocnymi w witrynach siedziby "Fundacji" tworzyły tęczowe pisanki. Zrobiły furorę na Marszu Równości w Poznaniu i paradzie świętomarcińskiej. W walentynki odwiedziły dwie kochające się dziewczyny, dyskryminowane przez sąsiadów. Brały udział w teledysku do utworu ,,Suszy" poznańskiego duetu Córy. A na Youtube czytały dzieciom ,,Tęczowe bajki".
Magda Szewciów - trenerka samoobrony i asertywności WENDO skierowanych dla kobiet i dziewczynek. Zajmuje się także edukacją z zakresu różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorka projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta".
Magda Szewciów, certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka antydyskryminacyjna, a także moderatorka procesów Design Thinking w obszarze innowacji społecznych. Z wykształcenia pedagożka i animatorka społeczno-kulturowa. Jako trenerka zajmuje się edukacją z zakresu asertywnej komunikacji, różnorodności, równości płci, a także przeciwdziałania przemocy (w tym seksualnej) i przeciwdziałania dyskryminacji. Wspiera kluby, kolektywy i grupy organizacyjne wydarzeń kulturalnych w tworzeniu bezpieczniejszej przestrzeni jako metody przeciwdziałania molestowaniu w przestrzeni publicznej, przemocy seksualnej i dyskryminacji. To aktywistka feministyczna i queerowa. Była członkinią Stowarzyszenia Kobiet Konsola, współorganizowała poznańskie Manify i poznańskie Marsze Równości. Z jej inicjatywy powstał projekt "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta" i powstał szlak poznańskich konspiratorek. Dla chłopców w wieku szkolnym wymyśliła - SZTAMY, działania antyprzemocowe.
Kampania społeczna POZNANIANKI ma wiele odsłon, ale ten sam cel. Poznań chce zaprosić odbiorczynie i odbiorców do poznania historii o silnych, niezależnych, wyjątkowych, choć nie zawsze powszechnie znanych Mieszkankach. Dlatego zachęcamy do obejrzenia filmów przedstawiających każdą z bohaterek akcji społecznej Poznanianki. Można je zobaczyć na oficjalnej stronie inicjatywy: poznan.pl/poznanianki oraz na miejskich kanałach w mediach społecznościowych.
Październik będzie miał w Poznaniu wiele kobiecych akcentów. Częścią projektu będzie organizacja pierwszego - Poznańskiego Tygodnia Kobiet. Szczegółowo o tym, co się będzie działo w Poznaniu między 17 a 24 października, poinformujemy wkrótce.
WZiSS/AW