Jeden z najstarszych festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w Europie w tym roku obchodzi jubileuszową 40. edycję. Dzięki Ale Kino! od 1 października Poznań stanie się stolicą filmów dla młodych widzów. To również pierwsza edycja od trzech lat, która ponownie zawita do sal kinowych.

- Ten wyjątkowy festiwal przede wszystkim edukuje, ucząc dzieci wrażliwości, a także istotnych wartości. To niezwykle ważna inwestycja, szczególnie dzisiaj, w czasach mediów społecznościowych, czy kina komercyjnego. Musimy dawać dzieciom możliwość innego spojrzenia na świat. Zachęcam najmłodszych poznaniaków, by wraz z rodzicami czy dziadkami, skorzystali z tej okazji i obejrzeli jak najwięcej wartościowych filmów przygotowanych przez organizatorów - przez najbliższy tydzień w kinach, a na przełomie listopada i grudnia w online - mówił podczas inauguracji Ale Kino Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Inauguracja festiwalu odbyła się w CK Zamek, w holu przed Kinem Pałacowym. Zamiast wstęgi przecięto... taśmę filmową i wręczono nagrodę specjalną - Platynowe Koziołki - za wybitny wkład w kinematografię i media audiowizualne dla dzieci i młodzieży. Nagrodę odebrał Grzegorz Wacławek, prezes firmy produkcyjnej Animoon.

Ale Kino! to jeden z najważniejszych i największych festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w Europie. To także jedyna w swoim rodzaju międzykulturowa, międzypokoleniowa przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń, miejsce spotkań twórców, producentów filmowych, organizatorów festiwali dziecięcych, pedagogów oraz osób zainteresowanych filmem dla dzieci i młodzieży.

Podczas 40. edycji Ale Kino! będzie okazja przenieść się do unikatowego, wielowymiarowego świata filmowych produkcji, traktujących o tematach ważnych, aktualnych i ponadczasowych, takich jak: przyjaźń, współcześni superbohaterowie i superbohaterki body positive, girl power, przetrwanie, śmierć.

Tegorocznemu festiwalowi ponownie towarzyszyć będzie Ale Kino! Industry / Education Pro stanowiące platformę spotkania i rozmowy o kinie dla dzieci z udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych.

Program Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! jest pełen filmów, które zdobyły przychylność widzów i krytyków na całym świecie. Wśród nich jest poruszający belgijski kandydat do Oscara "Blisko" w reżyserii Lukasa Dhonta, czy zwycięzca tegorocznego OFF Camera "Miss Viborg" Marianne Blicher. W programie znalazły się również liczne premiery. Widzowie w Poznaniu jako pierwsi w Polsce będą mieli okazję zobaczyć doceniony na Sundance Film Festival "Summering" Jamesa Ponsoldta, a także wybrać się na światową premierę filmu "Eryk Kamienne Serce" docenionego w 2008 roku na Ale Kino! za film "Nasza klasa" reżysera Ilmara Raaga.

Środowisko jest jednym z motywów przewodnich październikowej edycji. Od lat twórcy festiwalu starają się wprowadzać działania ekologiczne. W tym roku, w duchu zero waste, każdy może sam zrobić gadżet - jubileuszowego pawia w ramach akcji Ale Maskotka!. Festiwal dołączył również do Zielonego Wydarzenia organizowanego przez Fundację Aeris Futuro w ramach akcji 40 drzew na 40. edycję Ale Kino!. Na terenie wybranych poznańskich szkół i przedszkoli zostaną posadzone sadzonki drzew.

Festiwal Ale Kino! odbędzie się dwukrotnie. Stacjonarnie między 1 a 7 października w Poznaniu. Filmy można zobaczyć w Multikinie 51 (ul. Królowej Jadwigi 51), Kinie Pałacowym (Święty Marcin 80/82) oraz na Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera), a także w wersji online między 30 listopada a 4 grudnia na oficjalnej stronie www.alekino.com.

RB