Miasto Poznań - we współpracy z dyrektorami placówek oświatowych - podjęło decyzję o uruchomieniu dodatkowych 9 oddziałów. Zniesiono też limit liczby uczniów w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych (wcześniej mogło ich być maksymalnie 30).
AKTUALIZACJA, 30 sierpnia:
Listę wolnych miejsc można znaleźć na stronie internetowej www.nabor.pcss.pl oraz w aktualnościach na Poznańskim Serwisie Oświatowym.
_______________________
26 sierpnia o godz. 13:00 w każdej szkole zostały opublikowane listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Mimo, że nie wszyscy uczniowie dostali się do wybranych przez siebie szkół, nadal do ich dyspozycji pozostało 380 wolnych miejsc.
Aby zapewnić możliwość nauki każdemu uczniowi z Poznania, uruchomiono dodatkowych 9 klas w następujących szkołach: Zespole Szkół Budownictwa Nr 1, Zespole Szkół Odzieżowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespole Szkół Zawodowych nr 6 oraz w Zespole Szkół Elektrycznych nr 2. Dzięki temu powstanie dodatkowo 270 miejsc.
- Ponadto w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych podjęliśmy decyzję o zniesieniu limitu 30 uczniów w oddziale, pozostawiając decyzję o przyjęciu w rękach dyrektorów szkół - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. - Mamy nadzieję, że w każdym oddziale klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej powstanie przynajmniej jedno wolne miejsce, co przyniesie dodatkowo 298 miejsc.
Łącznie daje to 948 miejsca, które Miasto przygotowało tak, aby każdy kandydat będący mieszkańcem Poznania znalazł swoje miejsce w szkole ponadpodstawowej.
Zgodnie z przepisami Prawa oświatowego, w trakcie roku szkolnego, czyli po 1 września, decyzję o przyjęciu ucznia do szkoły (w tym do klas pierwszych i klas wstępnych), podejmuje dyrektor placówki.
Miasto co roku przygotowuje liczbę wolnych miejsc zdecydowanie przekraczającą liczbę absolwentów poznańskich szkół podstawowych. Miniony rok szkolny w Poznaniu ukończyło ponad 5,2 tysiąca ósmoklasistów, dla których przygotowano ok. 10 tysięcy miejsc.
WO/AW