W urzędzie miasta trwają szkolenia dla pracowników ze standardów ochrony drzew. Jest to dokument, który obowiązuje w Poznaniu od połowy roku. Warsztaty odbywają się po kilku miesiącach od jego wprowadzenia, w celu wymiany doświadczeń po pierwszym półroczu obowiązywania standardów.
Specjaliści różnych dziedzin przyrodniczych wspólnie z urzędnikami opracowali standardy ochrony drzew. Oznacza to, że wszystkie miejskie jednostki są zobowiązane do dbałości o nie oraz prowadzenie inwestycji w taki sposób, aby zachować jak największą ich liczbę.
Zmiany klimatu wymuszają zmianę w podejściu do zarządzania zielenią w mieście. - Aby drzewa nam służyły, powinny w przestrzeni kontrolowanej i zdominowanej przez ludzi podlegać pewnym normom, które pozwalają na ich bezpieczne i wieloletnie utrzymanie. Temu służą poniższe standardy, które opracowaliśmy w ramach projektu -zaznaczają współtwórcy z Fundacji EkoRozwoju i Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.
Opracowane standardy bazują na wiedzy eksperckiej oraz dotyczą zagadnień związanych z ochroną i utrzymaniem tych roślin ujętych w trzy dokumenty: "Standard cięcia i pielęgnacji drzew", "Standard inspekcji i diagnostyki drzew" oraz "Standard ochrony drzew w procesie inwestycyjnym".
Rekomendacje wskazują rozwiązania, jakie należy wprowadzić jeszcze przed przystąpieniem do realizacji inwestycji. Od inwentaryzacji drzew i krzewów, przez ich prawidłowe zabezpieczenie w trakcie prowadzonych prac, po wskazanie technologii i osób odpowiedzialnych.
- W Poznaniu dążymy do tego, aby w maksymalny sposób dbać o drzewa oraz tereny zielone. Dlatego tak ważne było opracowanie standardów, które w jednym miejscu zbierały ważne informacje o pielęgnacji, diagnostyce czy ochronie drzew - zaznacza Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP. - Zawarte są tam także działania, których należy dokonać przed rozpoczęciem inwestycji w mieście.
Standard ochrony drzew i innych form zieleni ma stanowić realną pomoc dla wszystkich podmiotów procesu inwestycyjnego, ułatwiając ustalanie celów, procesów realizacji oraz kontroli i oceny. Co ważne, liczne grupy branżowe, związane z architekturą krajobrazu, arborystyką, ogrodnictwem i ochroną przyrody, zwracają uwagę na elastyczność zapisów. Standard powinien i będzie ewaluował, dostosowując się do potrzeb.
Standardy określają jasne zasady i wytyczne prac dla projektantów oraz uczestników budowy, które umożliwiają uniknięcie uszkodzenia korony, pnia czy korzeni oraz ochronę gleby przed zagęszczeniem. Co istotne, nad przebiegiem inwestycji czuwać mają inspektorzy, specjaliści w zakresie ochrony drzew lub osoby wyznaczone do tego. Konieczne jest bowiem prowadzenie monitoringu w czasie prac i po ich zakończeniu.
Do pobrania tu: SODIZ
Standard inspekcji i diagnostyki pozwala uzupełnić obowiązujące procedury w zakresie opiniowania drzew. Wprowadza kompleksowość oceny i wskazuje najważniejsze cechy diagnostyczne, na które badacze i weryfikujący wyniki mają zwracać uwagę w swojej pracy.
Do pobrania tu: SIIDD
Natomiast standard cięcia i pielęgnacji systematyzuje rodzaje działań na drzewach i w ich otoczeniu oraz określa ich cel i zakres. Wskazuje rodzaje cięć, wzmocnienia mechaniczne oraz prace pielęgnacyjne poprawiające ich bytowanie. Zaproponowane rozwiązania uwzględniają potrzeby drzew dla ich najdłuższego trwania oraz potrzeby bezpieczeństwa publicznego.
Do pobrania tu: SCiPD
Instrukcje zawierają opis standardów, grup docelowych, rekomendacje zakresu wdrożenia, krótki przewodnik procesu wprowadzenia ich w życie na przykładzie wybranych instytucji oraz dodatkowe informacje pomocne w stosowaniu standardów w danej instytucji, jak też w szerszym procesie uzgodnień z już używanymi wytycznymi czy przepisami prawa.
PD
Zobacz także: