Przez sierpniowy długi weekend - 13, 14 i 15 sierpnia - po Poznaniu kursować będą linie turystyczne. Autobusy dowiozą pasażerów m.in.do Muzeum Broni Pancernej, gdzie w poniedziałek odbywać się będzie piknik militarny z okazji Święta Wojska Polskiego.

W ten weekend do obsługi turystycznej linii 0 przewidziano tramwaj 102Na - tzw. "Księżniczkę" (w sobotę), skład N+ND (w niedzielę) oraz kultowego już zielonego "Helmuta" (w poniedziałek).

Na linii 100 przez cały weekend kursować będą węgierskie autobusy marki Ikarus - dwa poznańskie oraz gościnnie podmiejski Ikarus 260.32 należący do Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego z Wrocławia.

Jak informują przedstawiciele KSTM Wrocław - autobus został wyprodukowany w 1986 roku i trafił do węgierskiego PKSu w Gyorze, czyli Kisalföld Volán, gdzie służył do 2003 roku. Potem odbudowano go i został własnością prywatnej firmy. Stamtąd został wykupiony w 2009 roku i wyremontowany z zamiarem sprzedania na wschód. Ostatecznie jednak autobus trafił do firmy Kekes Bus, czyli podwykonawcy Matra Volan, a stamtąd do miejscowości Puspokladany. W 2014 roku dotarł do Polski.

W sobotę i poniedziałek na linii 100 uruchomione zostaną poznańskie Ikarusy, na sobotniej linii 102 - autobus z Wrocławia. W niedzielę "setkę" obsługiwać będą krótkie Ikarusy. Dodatkowo w sobotę na kursach o godzinie 10.00 i 12.00 z przystanku Poznań Główny pojawi się przewodnik, który opowie o atrakcjach napotkanych na trasie.

Nie tylko w sobotę, ale również w poniedziałek uruchomiona zostanie linia turystyczna 102. Na linii kursować będzie piętrowy MAN SD202, należący do Pleszewskich Linii Autobusowych "Gaedig Reisen", którym można dojechać do Muzeum Broni Pancernej. Tego dnia odbywać się tam będzie piknik militarny z okazji Święta Wojska Polskiego.

W programie imprezy trwającej w godzinach od godz. 10.00 do 16.00 przewidziano m.in. prezentację sprzętu wojskowego czy pokazy grup rekonstrukcji historycznych. Jak zapewniają organizatorzy, liczyć będzie można na poczęstunek oraz kilka niespodzianek. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Podczas trwania festynu będzie można również nabyć pocztówki z Ikarusami, przygotowane przez Klub Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu na międzynarodowy zlot Ikarusów w węgierskiej Tapolcy.

Bilety na linie turystyczne można kupić u konduktorów na pokładzie pojazdów zabytkowych, istnieje również możliwość zakupu za pomocą karty płatniczej.

Ważne: w szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne.

Więcej o liniach turystycznych na stronie MPK.

Równolegle przez cały weekend odbywać się będą Dni Pary na Kolejce Parkowej Maltanka. Na wąskie tory wyjedzie parowóz Borsig Bn2t oraz wagon motorowy MBxc1-41 czyli popularny "Ryjek". Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej.

MPK/PD