Dziesięcioro przedstawicieli poznańskiego środowiska kulturalnego otrzymało stypendia dla młodych twórców. Taka forma wsparcia jest przyznawana w Poznaniu od ponad 30 lat. Podobnie jak w roku ubiegłym, każda z uhonorowanych osób otrzyma 12 tysięcy złotych.
- Nie byłoby tak szerokiego otwarcia się na uchodźców wojennych z Ukrainy, gdyby nie wieloletnia, cierpliwa i czasem na przekór podejmowana działalność na polu kultury. Nagradzając osoby aktywne w różnych dziedzinach - poezji, tańca, muzyki, projektowania, sztuk wizualnych, lutnictwa, animacji społecznej - w istocie nagradzamy fundatorów społeczeństwa obywatelskiego - tak tegoroczny werdykt i zarazem ideę stypendiów podsumowuje prof. Waldemar Kuligowski, przewodniczący Kapituły Nagrody Artystycznej.
W tym roku wpłynęło 51 zgłoszeń od kandydatek i kandydatów. Ceremonia ogłoszenia tegorocznego werdyktu Kapituły Nagrody Artystycznej i wręczenia okolicznościowych dyplomów odbyła się w poniedziałek, 30 maja, z udziałem przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza, zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Jędrzeja Solarskiego oraz przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki Grzegorza Jury.
- Dzięki wam stolica Wielkopolski staje się piękniejsza, bardziej kolorowa i różnorodna. Na pewno bez was byłaby uboższa - zwrócił się do nagrodzonych Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Stypendia dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego zostały ustanowione przez Radę Miasta Poznania w 1991 roku. Dotychczas wyróżniono nimi 273 osoby, aktywne w takich dziedzinach jak sztuki wizualne, muzyka, teatr, literatura, taniec oraz architektura czy animacja kultury. Na start do wielkich karier (stypendia przyznawane są osobom w wieku do 30 lat) otrzymują oni od ubiegłego roku 12 tysięcy złotych.
- Nagroda artystyczna, podobnie jak naukowa, to wyróżnienia, które były ustanowione jako jedne z pierwszych przez Radę Miasta Poznania 32 lata temu, zaraz po tym jak samorząd w Polsce został odrodzony. Uznano, wtedy że nagrodzie artystycznej powinny towarzyszyć stypendia dla młodych twórców - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. - Dziękuję za waszą twórczość i kreatywność. Może ktoś z was w przyszłości odbierze nagrodę artystyczną, czego wam życzę - powiedział.
Stypendia na 2022 rok otrzymali:
- Maria Andruchiw - za pracę twórczą i animacyjną na rzecz społeczności polskiej i ukraińskiej w Poznaniu,
- Giselle Czureja - w uznaniu ponadprzeciętnych osiągnięć z zakresu tańca, aktorstwa i wokalistyki oraz promowanie dzięki nim wartości romskiego folkloru,
- Agnieszka Dubilewicz - za poszukiwania oryginalnych, twórczych form przeciwdziałania wykluczeniom,
- Wojciech Filipowicz - za współtworzenie muzycznej opowieści o młodym Poznaniu na płytach Syndromu Paryskiego i Greenwald Lads Club,
- Wojciech Kobus - za dokonania w dziedzinie poezji pisanej i mówionej,
- Marek Konarski - za wybitne osiągnięcia w muzyce jazzowej oraz całokształt koncertowego i fonograficznego dorobku twórczego,
- Katarzyna Kubacha - za pełną inteligencji i dowcipu twórczość na polu projektowania graficznego,
- Piotr Pielaszek - za mistrzowski, szlachetny, doceniony międzynarodowo oraz przekazywany już młodszym uczniom talent w dziedzinie lutnictwa,
- Tomasz Pawłowski - Jarmołajew - za odświeżającą dla polskiej sceny sztuk wizualnych działalność kuratorską,
- Monika Woźniak - za reprezentowanie młodego pokolenia poznańskich wykonawców muzyki dawnej oraz wybitne osiągnięcia artystyczne.
Nazwisko tegorocznego laureata Nagrody Artystycznej Miasta Poznania zostanie ogłoszone podczas uroczystej sesji Rady Miasta, 29 czerwca.
WK/JZ