Poznaniacy znów mogli oklaskiwać największe nazwiska polskiej i światowej lekkoatletyki. W piątek na golęcińskim stadionie odbyła się 4. edycja mityngu Poznań Athletics Grand Prix.
- Cieszę się, że nasz poznański stadion na Golęcinie po raz kolejny może gościć sportowców, których podziwiają wszyscy fani lekkoatletyki na całym świecie. Drodzy zawodnicy, trzymam kciuki za wspaniałe wyniki. Niektóre z rekordów są dość wyśrubowane, ale nie mamy nic przeciwko temu, by dziś zostały poprawione. Drodzy kibice, życzę wspaniałych emocji. Jestem pewien, że wasz doping sprawi, że zawodnicy, których za chwilę zobaczymy na płycie boiska, dadzą z siebie wszystko - powitał zebranych Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
Jak podkreślił, podziękowania należą się wszystkim sponsorom i partnerom, szczególnie Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki, bez których organizacja tej imprezy nie byłaby możliwa.
- To także dzięki wam możemy mówić o tym, że lekkoatletyka na najwyższym poziomie jest obecna w Poznaniu. Zanim rozpoczniemy nasz dzisiejszy mityng, już teraz zapraszam wszystkich miłośników "królowej sportu" na 39. PZLA Mistrzostwa Polski do lat 23. Spotykamy się pod koniec lipca na Golęcinie. A teraz czas na wspaniałe emocje z udziałem prawdziwych gwiazd. Mityng Poznań Athletics Grand Prix uważam za otwarty - powiedział Bartosz Guss.
Pierwszą część mityngu w sprzyjającej, chociaż wietrznej aurze wypełniły biegi sprinterskie i płotkarskie. O najcenniejsze rezultaty postarali się zwłaszcza Emile Erasmus z RPA, który wyrównał rekord stadionu Kima Collinsa na 100 m (10.14), Pia Skrzyszowska z piątym historycznym czasem wśród Polek na 100 m przez płotki (12.68), Imani Lansiquot z rekordem mityngu na 100 kobiet (11.15) oraz Anna Kiełbasińska z rekordem stadionu oraz wyrównaną życiówką na 300 m (36.34). Niespodziankę sprawił Brendan Rodney z Kanady wyprzedzając w biegu na 200 metrów Yohana Blake'a z czasem 20.55.
Mniej łaskawie pogoda potraktowała średniodystansowców, zawodniczki startujące w biegu na 2000 m z przeszkodami oraz zawodników w konkurencjach technicznych. Piotrowi Liskowi do zwycięstwa wystarczyła wysokość 5.41. Toni Keranen zwyciężył w oszczepie z odległością 79.37. Polski faworyt do zwycięstwa w tym konkursie, Marcin Krukowski wycofał się po drugiej kolejce.
Poznańska publiczność mogła oklaskiwać również występy paralekkoatletów. Po raz drugi rywalizowali oni na Golęcinie w pchnięciu kulą oraz biegu na 100 m. Mityng zakończyły natomiast zmagania amatorów. Członkowie poznańskich teamów biegowych wystartowali w sztafecie 10 x 400 metrów. Bieg stał się już tradycją poznańskiej imprezy, a laur zwycięzców trafił tym razem do grupy Maratończyk Poznań.
Pełne wyniki Poznań Athletics Grand Prix można znaleźć na stronie internetowej Poznań Athletics Grand Prix.
"Królowa sportu" wróciła na poznański Golęcin w wielkim stylu w 2019 r. Frekwencja dopisywała podczas każdej z dotychczasowych edycji imprezy - mimo że część z nich odbywała się w reżimie pandemicznym. W listopadzie 2021 r. Poznań Athletics Grand Prix uzyskał poziom "brązowy" przyznawany imprezom lekkoatletycznym w ramach World Athletics Continental Tour. To czwarty polski mityng z wyróżnieniem tej rangi.
AJ