W ten weekend mieszkańcy Poznania mogą spędzić czas wolny, biorąc udział w spektaklach, koncertach czy wystawach. Ciekawą propozycję stanowią wydarzenia w ramach rozpoczynającego się w piątek festiwalu Poznań Art Week. W wolnym czasie warto też wybrać się na dziedziniec Urzędu Miasta, gdzie obchodzony będzie Światowy Dzień Pszczół, a później na mecz lub kiermasz książek.

PIĄTEK, 20 MAJA

Poznań Art Week 2022

W piątek rozpoczyna się Poznań Art Week. Festiwal łączy ze sobą w jednym programie wydarzenia z pola sztuk wizualnych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Miłość i solidarność". W ramach tego artystycznego eventu zaplanowano wiele ekspozycji w różnych miejscach Poznania, spotkania, wykłady, performance i koncerty. PAW rozpocznie się od wernisażu wystawy plakatów Piotra Marzola - projektanta, wykładowcy w Pracowni Wydawnictw Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W niedzielę będzie też okazja, by na żywo spotkać się z autorem dzieł w galerii.

Brodziak Gallery, ul. Głogowska 16 (MTP)

Godz. 19:00 (piątek), 17:00-19:00 (niedziela - spotkanie autorskie)

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Poznań Art Week.

Spektakl Teatru Usta Usta

Republika Sztuki Tłusta Langusta zaprasza na przedstawienie pt. "Gdzieś daleko stąd". Inspiracją do powstania spektaklu stała się historia okupacyjnych wysiedleń, która boleśnie dotknęła kiedyś Poznań. Ludzie, wyrzuceni w ciągu kilku godzin z mieszkań, wyposażeni wyłącznie w niezbędną odzież i nieco żywności, wywożeni byli konwojowanymi pociągami daleko od domu. Wielu otrzymało serdeczną pomoc, innych spotkał los tułaczy, co buduje zaskakujące analogie ze współczesnością.

Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11

Godz. 19:00 (piątek, sobota, niedziela)

Bilety: 25 zł

Szczegóły na stronie obiektu.

Koncert zespołu Raz Dwa Trzy

30 lat minęło, odkąd troje młodych mężczyzn postanowiło założyć w Zielonej Górze zespół. Od tamtej pory nieprzerwanie występują na scenie i z sukcesem łączą rockowe brzmienia i poezję. Z okazji jubileuszu już w ten piątek na zamkowym dziedzińcu będzie można usłyszeć największe przeboje grupy Raz Dwa Trzy.

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Dziedziniec Zamkowy)

Godz. 20:00

Bilety: 109 zł

Więcej informacji na stronie CK Zamek.

Nocne zwiedzanie Zamku z przewodnikiem

Choć emocje po Nocy Muzeów już opadły, to osoby, które ominęły to wydarzenie, mogą już w piątek nadrobić zaległości. CK Zamek zaprasza na zwiedzanie swoich przestrzeni z przewodnikiem. Podczas tej wędrówki będzie można zobaczyć zamkowe zakamarki w nocnej scenerii.

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (zbiórka w Holu Wielkim)

Godz. 20:30

Bilety: 25 zł

Szczegóły na stronie CK Zamek.

Seans plenerowy

Fyrtel Główna zaprasza na seans filmowy i kolację sąsiedzką w plenerze w ramach cyklu "Sekretne kino na Głównej". Warto też przynieść własnoręcznie przyrządzone dania lub przekąski na wspólny stół. To świetny pomysł, by piątkowy wieczór spędzić wraz z rodziną lub przyjaciółmi i w pełni się zrelaksować w miłej atmosferze.

Osoby, które zapiszą się na wydarzenie, w dniu seansu i kolacji otrzymają informację z adresem lokalizacji.

Godz. 18:00 (kolacja), 20:00 (seans)

Wstęp wolny (obowiązują zapisy)

Szczegóły na Facebooku.

Botaniczna Piątka - bieg na Dzień Pszczół

Jeśli ktoś ma ochotę aktywnie spędzić piątkowy wieczór, może wziąć udział w biegu "Piątka dla pszczół" na dystansie 5 km, który organizowany jest z okazji Światowego Dnia Pszczół.

Celem tego wydarzenia jest m.in. popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu oraz rekreacji ruchowej i propagowanie postaw proekologicznych.

Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Warmińska

Godz. 19:00

Udział bezpłatny

Szczegóły na stronie biegiwlkp.pl.

Wernisaż wystawy The Art of Starvation

W piątkowy wieczór odbędzie się wernisaż wystawy Małgorzaty Bochniarz-Różańskiej "The Art of Starvation". Cykl prac autorki jest intymną, boleśnie szczerą opowieścią o jej zmaganiach z zaburzeniami odżywiania. To ważna wystawa, która przez pryzmat prywatnej historii ukazuje problem dotyczący wielu kobiet, a nawet dzieci. Poza wernisażem prace będzie można oglądać w środy w godzinach 18:00-20:00 do 10 czerwca.

Galeria Jak, ul. Święty Marcin 37

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Szczegóły wydarzenia na Facebooku.

Kordian i cham. Powidok folwarczny - spektakl

Teatr Polski zaprasza w ten weekend do obejrzenia sztuki w reżyserii Joanny Bednarczyk. W spektaklu wykorzystano fragmenty powieści Leona Kruczkowskiego, która powstała na podstawie pamiętnika polskiego chłopa, Kazimierza Deczyńskiego.  Autor pisze w nim o krzywdzie i niesprawiedliwości, jakiej on i jego rodzina doznawali ze strony właścicieli ziemskich. Dla twórców i twórczyń spektaklu diariusz staje się przyczynkiem do śledzenia modeli folwarcznych w codziennej rzeczywistości. Jednostkowe dramaty rodzinne i zawodowe okazują się wynikiem silnie ustrukturyzowanych mechanizmów, które determinują pozornie wolne wybory zawodowe, ekonomiczne, edukacyjne czy relacyjne.

Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10

Godz. 19:00 (piątek, sobota, niedziela)

Bilety: 60 zł (bilet normalny), 40 zł (bilet ulgowy)

Więcej wydarzeń na stronie teatru.

Teatr Poezji: teraz

Miejsce poezji może być również w teatrze. W piątek wieczorem na scenie Teatru Ósmego Dnia wystąpi Marcin Czerkasow. Tym razem poeta zaprezentuje set niepublikowanych wcześniej wierszy z książki, nad którą pracuje od kilku lat. Jego poetyckiemu wystąpieniu towarzyszyć będzie również muzyka na żywo.

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Godz. 19:00

Bilety: 20 zł

Szczegóły na stronie teatru.

Fryderyk Chopin. Propozycje dla Europy

Muzeum Narodowe zaprasza na wykład prof. Macieja Gołębia w ramach Roku Romantyzmu Polskiego pt. "Fryderyk Chopin. Propozycje dla Europy", który odbędzie się już w ten piątek. Na spotkaniu z pewnością nie zabraknie opowieści o oryginalnym stylu i geniuszu polskiego kompozytora.

Muzeum Instrumentów Muzycznych, ul. Stary Rynek 45

Godz. 18:00

Bilety: 12 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Silent na Wolności

W piątek oraz w sobotę na plac Wolności powróci silent disco. Podczas takiej imprezy uczestnicy bawią się do muzyki, którą słyszą w słuchawkach. Każdy otrzymuje bezprzewodowy sprzęt, który odbiera trzy kanały z różną muzyką. Dzięki temu osoby biorące udział w wydarzeniu mogą tańczyć w rytm swoich ulubionych utworów. Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji być na cichej imprezie, koniecznie musi się na nią wybrać.

Plac Wolności

Godz. 21:00-3:00 (piątek, sobota)

Bilety: 12 zł (pierwsza pula), 20 zł (druga pula), 25 zł (w dniu imprezy)

Szczegóły na Facebooku.

SOBOTA, 21 MAJA

Wojtek Mazolewski Quintet - koncert

W tę sobotę Wojtek Mazolewski wraz z zespołem zagra w Zamku. Formacja działa od 2011 roku i przezentuje nieoczywiste aranżacje oraz energetyczne połączenie tradycji z nowoczesnością, rzucając tym samym słuchaczom nowe światło na muzykę jazzową. Grupa zachwyciła świat krążkami "Polka" i "When Angels Fall" (z muzyką Krzysztofa Komedy).

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Sala Wielka)

Godz. 20:00

Bilety: 109 zł

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.

Spacer dendrologiczny po Głównej i Nadolniku

W sobotnie popołudnie będzie można udać się na spacer dendrologiczny po fyrtlu Główna. Poprowadzą go Magdalena Garczarczyk i Xenia Starzyńska - poznańskie przyrodniczki, które znają wiele sekretów z życia drzew i chętnie się nimi podzielą z uczestnikami.

Miejsce zbiórki (zostanie podane w mailu wysłanym do osób, które zapiszą się na to wydarzenie)

Godz. 16:00

Udział bezpłatny (obowiązują zapisy)

Szczegóły wydarzenia na Facebooku.

Pan Tadeusz. Ostatni zjazd

Teatr Animacji zaprasza w sobotę na nową odsłonę jednego z najsłynniejszych dzieł narodowego wieszcza. W sztuce Agaty Biziuk to artyści mają głos. Zastanawiają się, jak tworzyć w opresyjnych czasach oraz czym dzisiaj jest patriotyzm i co go napędza. Wokół tych i innych szeroko pojętych zagadnień twórcy spektaklu, w tragikomiczny sposób odnosząc się do twórczości Adama Mickiewicza, kąsają dzisiejszą rzeczywistość.

Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82 (CK Zamek, Sala Duża)

Godz. 17:00 (sobota), 18:00 (niedziela)

Bilety: 40-45 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie Teatru Animacji.

10. edycja Contesporary

W Pawilonie zapowiada się roztańczona sobota w związku z dziesiątą edycją Contesporary. Wydarzenie rozpocznie się od gościnnego pokazu Lizy i Daszy z Ukrainy. Następnie uczestnicy będą mogli zaprezentować swój dowolny taniec, a później zmierzyć się w pojedynku jeden na jeden. Organizatorzy chcą stworzyć przestrzeń, w której każdy poczuje się swobodnie i gdzie nie ma podziału na taneczne style czy kategorie.

Pawilon, ul. Ewangelicka 1

Godz. 15:00

Bilety: 20 zł (obowiązują zapisy)

Więcej informacji na Facebooku.

Finał piłkarskiej Ekstraklasy

W sobotę przy Bułgarskiej rozegra się ostatni mecz tego sezonu. Lech Poznań zmierzy się z Zagłębiem Lubin w ramach 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Choć właściwie poznańska drużyna jest już mistrzem, to najbliższa rozgrywka będzie przypieczętowaniem tego, że tytuł najlepszego klubu piłkarskiego w Polsce powędruje do Kolejorza. Na ten mecz trzeba się wybrać!

Stadion Miejski, ul. Bułgarska 17

Godz. 17:30

Bilety: 25-70 zł

Szczegóły wydarzenia na Facebooku.

Pszczeli festyn na Wolnym Dziedzińcu

Kontynuacją obchodów Światowego Dnia Pszczół będzie festyn rodzinny na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Sobotnia impreza to wspaniała okazja dla najmłodszych, by zobaczyć, jak wygląda ul od środka, wziąć udział w licznych warsztatach oraz zbudować domki dla owadów i bomby siewne. Pojawią się także pszczelarze ze swoimi smacznymi wyrobami.

Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17

Godz. 12:00-16:00

Wstęp wolny

Szczegóły wydarzenia na Facebooku.

Jedzielnia

W sobotę na Placu Kolegiackim startuje pierwsza w tym sezonie Jedzielnia. Podczas tego wydarzenia będzie można skosztować wielu pyszności serwowanych przez lokalne restauracje w cenie nie wyższej niż 15 zł.

Plac Kolegiacki

Godz. 11:00-16:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na Facebooku.

Blockhead, Arms And Sleppers, il:lo - koncert

Blockhead to znany na całym świecie twórca muzyki elektronicznej, który postanowił połączyć swoje siły z producentem Arms and Sleepers. Artyści wspólnie wyruszają w trasę koncertową i zawitają do Poznania. Podczas sobotniego występu pojawi się także francuski duet elektroniczny il:lo. Zapowiada się więc prawdziwa uczta dla wszystkich fanów klubowych dźwięków.

Klubokawiarnia Meskalina, ul. Fredry 7

Godz. 19:00

Bilety: 48-70 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Koncert Liany Hrytsa

Barak Kultury zaprasza na koncert Liany Hrytsa pt. "UkraińskaJa", zamykający wystawę fotograficzną Angeliny Storozhenko pt. "Mój Dom, Мій Дім". Młoda artystka pochodzi z okolic Lwowa, ale od kilku lat mieszka w Poznaniu, gdzie rozwija się muzycznie. Podczas koncertu będzie można usłyszeć narodowe pieśni ukraińskie oraz piosenki współczesne, ale także wielkie polskie przeboje.

Barak Kultury, Al. Marcinkowskiego 21

Godz. 19:00

Wstęp bezpłatny

Szczegóły wydarzenia na Facebooku.

Poznańskie Słowobranie

Już w ten weekend odbędzie się "Poznańskie Słowobranie", czyli kiermasz na dominikańskich krużgankach. Podczas tej czytelniczej imprezy uczestnicy będą mogli odwiedzić stoiska znanych poznańskich wydawnictw i zapoznać się z ich nowościami. Nie zabraknie też spotkań autorskich organizowanych przez Wydawnictwo W drodze i Wydawnictwo Media Rodzina oraz zajęć dla najmłodszych.

Klasztor oo. Dominikanów (krużganki), al. Niepodległości 20

Godz. 15:00-20:30 (sobota), 8:50-22:30 (niedziela)

Wstęp bezpłatny

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Wydawnictwa "W drodze" oraz na Facebooku.

Kultura przeciw wojnie

Organizatorzy serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy zbiorowej pod nazwą "Kultura przeciw wojnie", który odbędzie się w ramach festiwalu Poznań Art Week. Za sprawą wydarzeń u naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, temat wojny stał się bardzo obecny. Na ekspozycji będzie można przyjrzeć się, jakie ujęcia tego tematu proponują różni artyści. Wystawa potrwa do 4 czerwca.

Stary Browar, ul. Półwiejska 42 (Słodownia +1)

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Szczegóły na Facebooku.

Za murami, za lasami

W ten weekend na Scenie Roboczej odbędzie się premierowy spektakl pt. "Za murami, za lasami" w reżyserii Weroniki Cegielskiej i Sił Specjalnych. Twórcy skupią się na eksplorowaniu koncepcji domu i będą poszukiwać sposobów kreatywnej ekspresji tego motywu. Wykorzystają do tego sztukę opartą na muzyce, ruchu, osobistych historiach Siłaczek i Siłaczy - zespołu muzycznego i jednocześnie grupy terapeutycznej, którego niektóre członkinie i członkowie doświadczyli kryzysu bezdomności.

Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 22 (4. piętro)

Godz. 19:00 (sobota, niedziela)

Bilety: 20 zł (bilet ulgowy), 30 zł (bilet normalny)

Więcej informacji na stronie Sceny Roboczej oraz na Facebooku.

NIEDZIELA, 22 MAJA

Majówka na Bernardynach

W tę niedzielę odbędzie się wielka majówka w sercu Fyrtla Garbary. Podczas tego festynu mieszkańcy i przedsiębiorcy wezmą udział we wspólnym sadzeniu wiosennych roślin. Na uczestników wydarzenia czeka też wiele innych atrakcji: występy wokalne i taneczne, animacje i bańki mydlane, różnego rodzaju warsztaty oraz stoiska rękodzielne.

Plac Bernardyński

Godz. 12:00-17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl oraz na Facebooku.

Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

Niedzielne popołudnie to idealny czas, by wybrać się na rodzinny festyn. Na uczestników czeka wiele atrakcji: loterie z nagrodami, pokazy, animacje, gry i zabawy sportowe dla dzieci, warsztaty rolkowe, strefa gastronomiczna i koncerty. Na scenie pojawi się m.in. Kasia Wilk oraz Roksana Węgiel. Oprócz tego będzie można również skorzystać z darmowych badań. Na miejscu znajdą się: słuchobus, mammobus, cytobus, bus RTG oraz osteobus. Festyn jest organizowany w ramach Poznańskich Dni Rodziny.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Godz. 12:00-18:00

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.

Między łóżkami - spektakl gościnny

Kino Teatr Apollo zaprasza na gościnny spektakl pt. "Między łóżkami". Komedia Norma Fostera w reżyserii Artura Barcisia składa się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, a momentami nawet wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. Kto ma ochotę poznać przygody bohaterów, musi udać się do Teatru Apollo. W rolach głównych Joanna Kurowska, Katarzyna Sawka, Artur Barciś, Lesław Żurek i Radosław Pazura.

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18

Godz. 16:00 i 19:00

Bilety: 130 zł

Szczegóły na stronie poznan.pl.

Wieczór poetycki Grażyny Kielińskiej

Niedzielny wieczór będzie okazją, by otoczyć się sztuką dosłownie i w przenośni. Salon "Kreatura" zaprasza na wieczór poetycki Grażyny Kielińskiej, który odbędzie się pod nazwą "Stany splątane". Tłem wydarzenia będzie również wystawa tej poznańskiej artystki pt. "Poszukując Człowieka".

Salon Sztuki "Kreatura", ul. Jana Spychalskiego 14/5

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie poznan.pl oraz na Facebooku.

Smoliński, Miler - koncert

W niedzielę odbędzie się ostatni przed wakacyjną przerwą koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Choć obecny sezon artystyczny został zdominowany przez pianistów, to najbliższe wydarzenie będzie okazją do wysłuchania niecodziennego połączenia instrumentów. Na scenie wystąpią Kacper Smoliński, grający na harmonijce ustnej oraz Bartek Miler na instrumentach perkusyjnych wraz z orkiestrą prowadzoną przez Agnieszkę Duczmal.

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Godz. 18:00

Bilety: 60zł, 50zł, 40zł (w zależności od miejsca)

Więcej informacji na stronie amadeus.pl.

Koncert w Zamku

W ramach cyklu jazzowych koncertów JazZamek w niedzielę w Sali Wielkiej zabrzmi "Renaissance Gesualdo". To kolejny projekt tria Gadt/Chojnacki/Gradziuk, który inspirowany jest muzyką XVI wieku i bezpośrednio nawiązuje do twórczości Carlo Gesualdo da Venosy, włoskiego kompozytora epoki renesansu. Jeśli ktoś ma ochotę usłyszeć nietypową odsłonę jazzu, musi wybrać się na ten koncert.

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Sala Wielka)

Godz. 19:00

Bilety: 39 zł

Szczegóły na stronie CK Zamek.

Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka - spektakl

Uwielbiana przez najmłodszych bohaterka kreskówki pojawi się w Poznaniu na żywo, by wraz z publicznością spędzić swoje urodziny. Bliscy Peppy wraz z widownią będą chcieli przygotować dla małej świnki przyjęcie z okazji jej święta. Nie zabraknie śpiewu, tańca i dobrej zabawy, a także odkrywania tytułowej niespodzianki.

Aula Artis, ul. Kutrzeby 10 (Collegium Da Vinci)

Godz. 10:00, 13:00 i 16:00

Bilety: 60-95 zł (w zależności od miejsca)

Szczegóły na stronie poznan.pl.

Romansowy Poznań

Jak co tydzień Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu serdecznie zaprasza na przechadzkę po różnych zakątkach miasta i okolic. Niedzielny spacer odbędzie się pod hasłem "Romansowy Poznań", a poprowadzi go Małgorzata Dębicka.

Zbiórka na Starym Rynku przed Ratuszem

Godz. 11:00

Udział bezpłatny

Szczegóły na stronie Koła Przewodników PTTK.

jaMY #naTaczaka

Już w niedzielę w Polskim Teatrze Tańca odbędzie się spotkanie improwizacji ruchu i dźwięku, które poprowadzą artyści-tancerze PTT: Evelyn Blue, Zofia Tomczyk i Daniel Michna. Wydarzenie ma na celu stworzenie przestrzeni do wspólnej praktyki tańca i muzyki oraz twórczej wymiany, niezależnie od doświadczenia czy wieku.

Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8

Godz. 19:00-21:00

Bilety: 15 zł

Więcej informacji na stronie Polskiego Teatru Tańca.

Koncert "Gratias Tibi ago"

Akademia Muzyczna zaprasza na koncert muzyki wokalnej i organowej, podczas którego wystąpią Schola Cantorum, Chór Kameralny "Voces sine terminis", Sołacki Chór Kameralny oraz studenci klasy organów. W programie nie zabraknie także śpiewu gregoriańskiego.

Aula Nova, pl. Stefana Stuligrosza 1

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie Akademii Muzycznej.

SK