Poszukiwanie wymarzonej pracy - jak szukać, żeby znaleźć?

W dobie rekordowo niskiego bezrobocia wydawać by się mogło, że znalezienie wymarzonej pracy to żaden problem. Tymczasem na rynku pracy nadal znajduje się wiele osób, które bezskutecznie od wielu miesięcy nie mogą znaleźć zatrudnienia. W trudnej sytuacji są także studenci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy i nie posiadają dużego doświadczenia. Sprawdź, jak skutecznie trafić na wymarzoną pracę i przekonać do siebie pracodawcę.

Gdzie szukać pracy?

Jednym z podstawowych problemów jest odpowiedź na pytanie: gdzie znajdę wymarzoną pracę? Wiele osób oczekuje, że w dobie rynku pracownika to praca sama zawita do ich drzwi. Tymczasem cenieni pracodawcy prowadzą regularne, sformalizowane nabory na wolne wakaty w ich przedsiębiorstwach, a wyboru dokonują niekiedy nawet spośród kilkudziesięciu kandydatów. Czasy "pracy po znajomości" minęły w niepamięć i lepiej nie oczekiwać na pomoc rodziny lub przyjaciół w tym zakresie. Oczywiście, czasami ktoś może nam przekazać cenną informację o ogłoszeniu na dane stanowisko, jednak i tak nie obędzie się bez przejścia pełnego procesu rekrutacji.

Szukając pracy najlepiej skorzystać z wyszukiwarek internetowych i ogłoszeń w sieci. Sprawdź najpopularniejsze i polecane strony z ogłoszeniami o pracę: http://biurokarier.ump.edu.pl/polecane-strony. Znajdziesz tam najwięcej ofert pracy, a także płatnych staży czy praktyk. Korzystając z internetowych wyszukiwarek możesz przefiltrować ogłoszenia, zawężając pole poszukiwań co do wybranego miasta, lub branży. Zdarza się, że pracodawca podaje w ogłoszeniu proponowaną kwotę wynagrodzenia, więc już na etapie przeglądania ogłoszeń masz rozeznanie co do ewentualnych warunków zatrudnienia. Nie jest to jednak reguła - często pracodawca uzależnienia wysokość pensji od posiadanych umiejętności, a kwestie finansowe poruszane są dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zaprezentuj się pracodawcy

Pierwsze wrażenie zawsze jest kluczowe. Ta zasada w szczególności dotyczy poszukiwania pracy i prezentacji przyszłemu pracodawcy. Wbrew pozorom, pierwszego wrażenia nie wywołujesz na rozmowie kwalifikacyjnej, ale dużo wcześniej, gdy wysyłasz swoją aplikację wraz z CV. Rekruter, który przegląda otrzymane życiorysy, może przeglądać ich nawet setki dziennie. Rzadko kiedy poświęca nad jednym więcej niż kilka minut. Jeśli Twoje CV będzie nieczytelne, nudne i nie wzbudzi zainteresowania, być może wyląduje w koszu kilka sekund po otwarciu.

Jak powinno wyglądać interesujące CV? Przede wszystkim skup się na najważniejszych atutach, najlepiej głównie tych związanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli jesteś świeżo po ukończeniu studiów magisterskich, nie wypisuj informacji na temat edukacji w szkole średniej. Aplikując na stanowisko w kancelarii prawniczej daruj sobie informacje na temat pracy w sklepie odzieżowym. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy brakuje Ci doświadczenia "branżowego". Wówczas możesz wspomnieć o dotychczasowych stanowiskach, skupiając się na tych elementach pracy, które wykorzystasz w przyszłości. Opisując doświadczenie w handlu, wskaż, że nauczyło Cię interakcji z Klientem, a także wzmocniło umiejętności interpersonalne. Warto podkreślić, że doświadczenie zdobyłeś łącząc naukę z pracą zarobkową, co podkreśli Twoją determinację i zorganizowanie.

Zainwestuj w siebie

Absolwenci na rynku pracy nie mają łatwo, ze względu na oczekiwane doświadczenie zawodowe. Postaraj się przekonać pracodawcę, że posiadasz inne atuty, które przemawiają za Twoim wyborem. Opisz ukończone kursy, praktyki, czy nadprogramowe projekty, które realizowałeś w trakcie studiów. Jeśli zależy Ci na lepszym starcie zainwestuj w swoją karierę: zapisz się na kurs językowy, lub skorzystaj ze stażu (nawet bezpłatnego!) u renomowanego pracodawcy. Zdobyte doświadczenie zaprocentuje nie tylko w CV, ale także przysporzy Ci mnóstwa nowej wiedzy i doświadczenia.