Miasto Poznań docenia inspirujące i aktywne kobiety, dlatego rozpoczyna nową akcję  społeczną "POZNANIANKI". Ma ona przybliżyć ich działania i historie wszystkim mieszkańcom stolicy Wielkopolski. Już od dziś można zgłaszać kandydatki, które swoją odwagą oraz pracą inspirują innych, bez względu na wiek czy płeć.

 - Akcja społeczna "POZNANIANKI" ma na celu stworzenie przestrzeni dla docenienia działań kobiet i utrwalania wartościowych, otwartych postaw, osiągnięć i odważnych aspiracji - wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Inicjatywa ma też zwrócić uwagę na działania tych mieszkanek stolicy Wielkopolski, których aktywność służy wzmocnieniu i dostrzeżeniu ważnej roli kobiet w życiu miasta. 

- Chcemy, by przykład wybranych poznanianek ośmielał do aktywności inne dziewczyny i kobiety, niezależnie od tego, w jakim są wieku, jakie mają wykształcenie, pracę i jakie jest środowisko, w którym funkcjonują - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

https://www.youtube.com/watch?v=ltt07uWBExU

Akcja składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich (trwającym od 11 kwietnia do 15 maja) przyjmowane będą zgłoszenia od mieszkanek i mieszkańców miasta. Wystarczy wejść na stronę poznan.pl/poznanianki, by zgłosić kobiety, które są inspirujące, odważne i aktywne, a przy tym działają na rzecz naszego miasta, tworząc ciekawe lokalne inicjatywy.

W drugim etapie - w czerwcu - powołana kapituła wyłoni pięć osób lub organizacji, które następnie zostaną bohaterkami kampanii, promującej postawy oraz działania na rzecz innych kobiet i Poznania. 

W etapie trzecim - przy prezentacjach bohaterek akcji społecznej "POZNANIANKI" - Miasto  zaprosi wszystkich na Tydzień Kobiet (17-24 października) oraz otwartą debatę w Centrum Kultury Zamek.

Autorką identyfikacji wizualnej akcji jest Magda Danaj - rysowniczka i ilustratorka, która pod nazwą "Porysunki" tworzy już ponad 12 lat. Jej ilustracje trafiały na plakaty, okładki książek i płyt, murale czy ubrania. Głosem akcji została znakomita lektorka - Krystyna Czubówna.

Inicjatywę społeczną "POZNANIANKI" wspierają CK Zamek oraz Estrada Poznańska.

AW