Poznań kompleksowo pomaga obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Do tej pory swoje numery PESEL otrzymało tu już ponad 6,3 tys. osób, a w kwietniu ruszy nowy punkt obsługi. Swoją działalność rozszerzy także Miejski Punkt Pomocy. Wnioski o jednorazową wypłatę 300 zł przyjmuje Poznańskie Centrum Świadczeń - z tej formy wsparcia skorzystało już ponad tysiąc Ukraińców i Ukrainek. 

29 marca na terenie Poznania jest ok. 1730 osób rozlokowanych przez wojewodę, szacuje się jednak, że osób, które uciekły tu przed wojną może być nawet ok. 40 tysięcy. 

- Obywatele Ukrainy znajdują się w różnych ośrodkach - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Na terenie naszego miasta obecnie jest 2621 miejsc, w których można tymczasowo rozlokować uchodźców, 1608 z nich znajduje się w obiektach Miasta. 1730 łóżek jest już zajętych - w tym 1133 w obiektach Miasta. Do 28 marca wydano 27 329 zaświadczeń pozwalających na bezpłatną jazdę komunikacją miejską przez 60 dni. 

Od czwartku można starać się o wypłatę świadczeń dla osób zapewniających  zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Dokumenty można złożyć w formie papierowej - osobiście w siedzibie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) oraz punktach obsługi klienta - lub elektronicznie, poprzez platformę ePUAP.

Do 29 marca wpłynęły już 122 wnioski, w tym 20 poprzez platformę ePUAP, 99 do punktów ZKZL (pozostałe 3 złożono w innych miejscach).

 - Obsługa wniosków przebiega sprawnie, ale znaczna ich część jest nieprawidłowo wypełniona - mówi Katarzyna Kaszubowska, zastępczyni dyrektora Biura Spraw Lokalowych. - Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy mają wątpliwości, jak wypełnić wniosek, aby przyszli do punktu obsługi klienta.  Problematyczne okazują się zwłaszcza załączniki - trzeba w nich zaznaczyć tylko i wyłącznie te dni, w których było już świadczone wsparcie. Pieniądze będą wypłacane z dołu - po zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom. Nie ma możliwości wypłaty ich z góry, zaliczkowo. 

Imię i nazwisko obywatela Ukrainy podane w załączniku do wniosku musi być wpisane literami alfabetu łacińskiego (transkrypcja). Aby usprawnić weryfikację wniosku, prosimy o podawanie numeru PESEL nadanego uchodźcy.

W poznańskim urzędzie miasta rozpatrywaniem wniosków i wypłatą świadczeń zajmuje się Biuro Spraw Lokalowych. Aby uniknąć kolejek, najlepiej zgłosić się do siedziby ZKZL przy ul. Matejki 57 (czynne w poniedziałki, w godz. 8-17 oraz od wtorku do piątku w godz. 8-15.30). 

Można też udać się do punktów obsługi klienta (POK) - wszystkie czynne są w poniedziałki, w godz. 8-17 oraz od wtorku do piątku w godz. 8-15.30:

  • POK 1 (ul. Brzask 3) - Grunwald i Jeżyce; 
  • POK 2 (os. Piastowskie 77) - Nowe Miasto;
  • POK 3 (ul. 23 Lutego 4/6A) - Stare Miasto;
  • POK 4 (ul. Łozowa 26) - Wilda;
  • POK 5 (ul. Nehringa 2) - Grunwald.

Tysiące obywateli Ukrainy dostało już PESEL

W Urzędzie Miasta Poznania trwa nadawanie numerów PESEL dla obywatelek i obywateli Ukrainy. Od 16 marca, otrzymało go już ponad 6,3 tysiące Ukrainek i Ukraińców. Ponad 15,6 tys. osób umówiło się na wizytę, 10,8 tys. oczekuje na obsługę. Każdego dnia roboczego rano w systemie rezerwacji uruchamiane są kolejne wolne terminy.

Obecnie numery PESEL wydaje ok. 60 urzędników, pracujących na dwie zmiany przy ul. Libelta 16/20, również w soboty (26 marca oraz 2 kwietnia). 

W czwartek, 31 marca, urząd przeprowadzi testy działania państwowych systemów oraz przygotowanych rozwiązań w nowym punkcie obsługi w Centrum Handlowym Malta przy ul. Maltańskiej 1. Tego dnia planowane jest obsłużenie kilkudziesięcioosobowej grupy osób z niepełnosprawnościami. Jeśli testy wypadną pozytywnie, to w czwartek uruchomiona zostanie możliwość rezerwacji wizyt, tak aby w poniedziałek (4 kwietnia) można było w pełni rozpocząć obsługę. 

Punkt będzie działał na takich samych zasadach jak w budynku przy ul. Libelta. Trzeba będzie się umówić na wizytę. Początkowo - przez kilka dni - będzie to możliwe tylko telefonicznie, za pośrednictwem Biura Poznań Kontakt (61 646 33 44). Takie rozwiązanie wprowadzono, by usprawnić pracę.

- Jeśli osoby, które są już zapisane na Libelta, będą chciały przenieść swoją wizytę na wcześniejszy termin na Malcie, to pracownicy miejskiej infolinii będą mogli usunąć starą rezerwację - wyjaśnia Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP.  - W ten sposób unikniemy blokowania terminów i sytuacji, w których ktoś jest umówiony w dwóch miejscach.

 Kalendarz do zapisów przez internet w punkcie na Malcie zostanie udostępniony wkrótce.

W sobotę, 26 marca, weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Oznacza to, że po numer PESEL mogą zgłaszać się również osoby, które opuściły Ukrainę po 24 lutego, ale do Polski wjechały przez inny kraj. 

Miasto pomaga kompleksowo

Zmienia się Miejski Punkt Pomocy przy ul. Bukowskiej 27/29. Już w najbliższy weekend będą odświeżane jego pomieszczenia - po to, aby w lepszych warunkach zaoferować wkrótce uchodźcom pomoc psychologiczną, konsultacje prawne, naukę języka polskiego, a przede wszystkim informacje o tym, co w mieście jest ważne. W pomoc przy remontowaniu mogą włączyć się wolontariusze. Więcej informacji: poznan.pl/wolontariat/oferty.

Przez cały czas będzie można tam otrzymać również wsparcie rzeczowe. Aby przyspieszyć obsługę osób wymagających pomocy, w miejskim punkcie wydawane są pakiety najbardziej potrzebnych produktów. Zawierają one artykuły higieniczne oraz żywność - która cały czas jest bardzo potrzebna. 

- Wydajemy pożywienie codziennie, nie może go zabraknąć - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Osoby, które chcą w ten sposób pomóc, mogą przynosić dary do punktu przy ul. Bukowskiej. Listę potrzebnych rzeczy można znaleźć na Facebooku, na profilu Czuły Poznań.

Poznań uruchomił też specjalne konto bankowe dla darowizn: Numer konta, na który można wpłacać pieniądze (również w walutach obcych):  25 1020 4027 0000 1202 1731 1957. W tytule przelewu należy wpisać: "Pomoc dla obywateli Ukrainy". 

- Zebrane na rachunku pieniądze zostaną przeznaczone tylko na pomoc obywatelom i obywatelkom Ukrainy - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Posłużą m.in. jako zabezpieczenie finansowania zadań z zakresu pieczy zastępczej - czyli opieki nad dziećmi, które trafiły lub trafią do Poznania bez swoich rodziców lub bliskich. Zebrane na koncie fundusze pomogą również w zorganizowaniu opieki w żłobkach oraz zostaną przeznaczone na wypłatę świadczeń w ramach pomocy społecznej realizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Dziękuję nie tylko mieszkańcom, którzy niezwykle angażują się w pomoc, ale także firmom, które pomagają nam na wielką skalę.

Miasto chce też wesprzeć organizatorów i koordynatorów wolontariatu - zwłaszcza w zakresie miejsc zakwaterowania dla obywateli i obywatelek Ukrainy zlecanych przez wojewodę; a także grup, programów wsparcia, szkoleń, warsztatów, webinarów dla wolontariuszy. Nabór ofert ruszy wkrótce. W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie również nabór ofert na wsparcie psychologiczne dla osób, które uciekły tu przed wojną.

Poznańskie Centrum Świadczeń wypłaca już świadczenia

Poznańskie Centrum Świadczeń przyjmuje wnioski i ustala uprawnienia obywateli Ukrainy do jednorazowego świadczenia 300 zł (szacuje się, że zgłosi się po nie ok. 30-40 tysięcy osób), świadczeń rodzinnych (szacowane ok. 10-20 tysięcy wniosków) oraz stypendiów i zasiłków szkolnych (ok. 5-10 tysięcy wniosków).

Aby uzyskać wsparcie, niezbędny jest numer PESEL nadany na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Do tej pory złożono 1302 wnioski o jednorazowe świadczenie dla obywateli Ukrainy (300 zł), z których rozpatrzono 1054. Od 22 do 28 marca wypłacono kwotę 520,8 tys. na rzecz 1736 osób. 

PCŚ pracuje codziennie w godzinach 7.00 - 18.00 oraz w soboty w godzinach 7.00 - 14.00. Obsługa klientów odbywa się na 22 stanowiskach, z urzędnikami współpracują wolontariusze znający język ukraiński. Dostępne są materiały informacyjne, w tym wzór wniosku o jednorazowe świadczenie w j. ukraińskim. Wizyty można umawiać poprzez kwestionariusz na stronie www.pcs.poznan.pl lub za pośrednictwem infolinii Poznan Kontakt 61 646 33 44. Obie usługi dostępne są w j. ukraińskim.

AW