Obywatele Ukrainy zmuszeni do opuszczenia ojczyzny w wyniku działań wojennych mogą w Polsce uzyskać numer PESEL. Często jest on wymagany przy załatwianiu spraw w urzędzie, a także w życiu codziennym. Jakie dokumenty trzeba przygotować i gdzie złożyć wniosek? Podpowiadamy.

Numer PESEL może zostać nadany przy okazji meldunku na pobyt stały bądź czasowy lub bez zameldowania. W obu przypadkach usługa jest bezpłatna. 

UWAGA: osoby, które będą przebywały w stolicy Wielkopolski tylko kilka dni, nie muszą wyrabiać w Poznaniu numeru PESEL. Wskazane jest, aby poczekały i zrobiły to w miejscu docelowego pobytu. 

Nadanie PESEL przy zameldowaniu 

W tym przypadku należy przygotować:

  • ważny paszport z pieczęcią Straży Granicznej, potwierdzającą przybycie do Polski po 24 lutego 2022 r. (w przypadku braku miejsca na pieczęć w paszporcie, uznawane także jest zaświadczenie Straży Granicznej o przekroczeniu granicy po tej dacie)
  • formularz meldunkowy z podpisem właściciela lub najemcy nieruchomości/lokalu - formularz można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej lub wypełnić go na miejscu w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20
  • dokument potwierdzający prawo właściciela lub najemcy do nieruchomości np. akt notarialny, odpis księgi wieczystej czy umowa najmu.

Z formularzem meldunkowym oraz dokumentem potwierdzającym prawo właściciela lub najemcy do nieruchomości należy udać się do sali obsługi klienta Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca. 

Rezerwację wizyt w języku ukraińskim prowadzi miejska infolinia Poznań Kontakt (czynna w godz. 7:30 -20:00, w dni powszednie). Umówić można się także poprzez internetowy system rezerwacji, który znajduje się pod adresem: https://www.poznan.pl/mim/rezerwacje/rezerwacje.html (usługa dostępna w j. polskim). 

Nadanie PESEL bez zameldowania 

W tym przypadku należy przygotować: 

  • paszport lub dokument tożsamości wydany przez władze Ukrainy, np. dowód osobisty
  • w przypadku dzieci nieposiadających żadnego dokumentu tożsamości wystarczy akt urodzenia (nie musi być tłumaczony, może być sporządzony w języku ukraińskim)
  • formularz dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej lub stacjonarnie w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20

Z formularzem oraz pozostałymi dokumentami należy udać się do sali obsługi klienta Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Sprawę można załatwić od ręki, przychodząc do urzędu, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja wizyty. 

JZ