25 stycznia br. policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu we współpracy z funkcjonariuszami z Grupy Realizacyjnej zatrzymali dwie osoby na gorącym uczynku odbioru gotówki pochodzącej z przestępstwa. 

Modus operandi oszustów działających metodą „na policjanta” jest zawsze bardzo podobny. Do starszej kobiety mieszkającej w rejonie poznańskiego Nowego Miasta zadzwonił mężczyzna – Andrzej Sokołowski, podający się za funkcjonariusza Policji. W rozmowie telefonicznej oświadczył, że zajmuje się rozpracowywaniem grupy groźnych przestępców, dokonujących kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Dodał, że środki zgromadzone na rachunku bankowym rozmówczyni są również zagrożone. Polecił, aby kobieta pojechała do placówki i szybko je wypłaciła, zanim zrobią to przestępcy.

Niczego nieświadoma 78-latka zawierzyła mężczyźnie. Zamówiła taksówkę, pojechała do banku, zlikwidowała lokatę i wróciła do domu z gotówką. Następnie, zgodnie z poleceniem oszusta, spakowała je w reklamówkę i wyrzuciła przez okno. 

Na szczęście oszczędności życia starszej pani odzyskali kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. To oni – policjanci z grupy zajmującej się zwalczaniem przestępców działających na szkodę seniorów – operacyjnie ustalili okoliczności usiłowania kolejnego przestępstwa i udaremnili sprawcom uzyskanie sporej gotówki. Funkcjonariusze we współpracy z policjantami z Grupy Realizacyjnej zatrzymali dwie osoby – kobietę i mężczyznę w wieku 27 i 34 lata z rejonu Stargardu Szczecińskiego.  

Oszuści decyzją sądu, na wniosek prokuratora, najbliższe 3 miesiące spędzą w tymczasowym areszcie. 

Marta Mróz 


 

Film video-1643269660.mp4

Pobierz plik video-1643269660.mp4 (format mp4 - rozmiar 842.52 KB)