Podczas 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, skorzystać będzie można z bezpłatnych badań oraz konsultacji medycznych na terenie Stadionu Miejskiego. Wszystko to w ramach Strefy Zdrowia, w której organizację włączyło się Miasto Poznań. 

Oferta  kierowana jest do mieszkańców stolicy Wielkopolski, którzy przy wejściu na teren stadionu okażą certyfikat lub inny dokument potwierdzający szczepienie przeciwko koronawirusowi (przynajmniej 1 dawką). Zaszczepieni będą mogli pobrać opaski, które upoważnią do skorzystania z oferty badań, finansowanej z budżetu Miasta.

Osoby niezaszczepione (dorośli oraz dzieci od 5. roku życia) będą mogły przyjąć preparat przeciwko COVID-19. Szczepienia odbędą się na 3. piętrze Stadionu Miejskiego. 

Uczestników w zamkniętych pomieszczeniach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz zachowanie dystansu. Nad bezpieczeństwem oraz przestrzeganiem zasad związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa czuwać będą wolontariusze WOŚP. W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, takich jak: 

  • Rtg płuc, polecane szczególnie osobom, które przechorowały COVID-19,
  • Badania słuchu w kierunku wczesnego wykrywania ewentualnych wad,
  • Badania densytometryczne (skierowane do kobiet od 50. roku życia) - dla wczesnego wykrywania osteoporozy,
  • Mammografia (dla kobiet od 40. roku życia) -  w celu wykrywania raka piersi już na początkowym etapie,
  • Cytologia - pozwalająca wcześnie wykrywać raka szyjki macicy.

Oferta dostępna będzie w Strefie Busów - na zewnątrz stadionu.

Dodatkowo na trzecim piętrze obiektu uczestnicy będą mieli możliwość zaczerpnięcia wiedzy z zakresu diabetologii, dietetyki i psychodietetyki. Edukowani będą także w kontekście samobadania piersi i jąder, a także fizjoterapii oraz profilaktyki raka gruczołu piersiowego. Organizatorzy poprowadzą także kursy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Więcej o atrakcjach z okazji finału WOŚP, jakie przewidywane są w Poznaniu, przeczytać można tutaj.

PD