Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

Jak wykorzystać potencjał pracowników z innych krajów? Jakie korzyści i wyzwania stoją przed firmami, które zdecydują się zatrudnić cudzoziemców? O tym wszystkim rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się we wtorek, 26 października w urzędzie miasta. 

"Międzynarodowa mobilność pracowników i różnorodność w miejscu pracy - wyzwania i szanse dla biznesu" - tak brzmiał tytuł konferencji, którą we wtorek, 26 października, otworzył w urzędzie miasta Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Poznań jest wśród miast, w których - pomimo pandemii - przybyło najwięcej miejsc pracy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Wiąże się to z koniecznością poszukiwania talentów i zarządzania mobilnością pracowników. Równocześnie można zaobserwować wzrost liczby cudzoziemców w województwie wielkopolskim i Poznaniu. Wykorzystanie potencjału pracowników z innych krajów jest wyzwaniem dla firm. Podczas konferencji omawiano m.in kwestie integracyjne, prawne i etyczne - w formie prezentacji i paneli dyskusyjnych. 

W trakcie konferencji można było również uzyskać od ekspertek infolinii Migrant.Info bezpłatną poradę dotyczącą legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców. Swoim doświadczeniem podzielili się m.in.: Olgierd Baltaki, dyrektor HR Samsung Electronics,  Paweł Fecko, prezes Zarządu IPF Group, Zbyszko Pawlak, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego BCC i Roman Staszewski, prezes Zarządu i dyrektor Fabryki Bridgestone Poznań; a także Iwona Matuszczak-Szulc - dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP, Janina Owczarek, koordynatorka Programu Integracji, Migracji Pracowniczych i Rozwoju w Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji oraz Livia Styp - Rekovska, szefowa Misji IOM w Polsce.

Wydarzenie zorganizowały: Miasto Poznań, Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji, ABSL oraz Business Centre Club. 

AW