Hostessa – opis zawodu

Zadaniem hostessy jest aktywne wspieranie działań promocyjnych swojego pracodawcy. Polega to na fizycznym uczestnictwie w rozmaitych akcjach promocyjnych, reklamowych, targach, branżowych imprezach czy wystawach. Hostessa przybiera firmowy ubiór lub przyjmuje taką aparycję i sposób bycia, które w atrakcyjny sposób zainteresują potencjalnych klientów. Może pracować jako swego rodzaju modelka, prezenterka produktów, konferansjerka, promotorka, przewodniczka po targach albo nawet kelnerka. Wszystko zależy od konkretnego produktu i usługi oraz grupy docelowej klientów. Celem jest zachęcenie do skorzystania z oferty a niekiedy też budowa relacji biznesowej z klientem.

Szerszy opis zawodu hostessy dostępny jest na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-hostessy/.

Hostessa – wymagania zawodowe

Do najprostszych i typowych wymogów, które stawiają pracodawcy hostessom to ładna aparycja, kultura osobista, zdolności perswazji oraz przynajmniej średnie wykształcenie. Tego typu pracę wiele studentek traktuje jako możliwość dorobienia sobie popołudniami lub wieczorami w sklepach, lub na pokazach. Tego typu jednorazowych zleceń nie brakuje, choć oczywiście są też firmy, które wymagają od hostessy znacznie więcej. Stawiają na osoby komunikatywne, łatwo nawiązujące relacje, pogodne, umiejące budować pozytywny wizerunek firmy i mają pewne zdolności negocjacyjne. Często wskazane są umiejętności i predyspozycje zawodowe profesjonalnych modelek lub konferansjerek. A nawet warsztat zawodowy psychologa czy znajomość języków obcych.

O tym jak zostać hostessą dowiesz się z artykułu na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-hostessa-i-dla-kogo-jest-ta-praca/.

Hostessa – warunki pracy

Hostessa najczęściej pracuje na imprezach wyjazdowych. To wiąże się z częstym przemieszaniem się oraz wymogiem dyspozycyjności, nawet wiążącym się z opuszczeniem miejsca zamieszkania na kilka dni. Praca często odbywa się kilkanaście godzin na dzień w ramach jednego wydarzenia czy projektu. Hostessa musi być stale w formie, w dobrej kondycji fizycznej, dbać o wygląd, posturę i strój. Niekiedy będzie on narzucony przez politykę firmy, innym razem będzie musiała sama go zorganizować. Upływający czas w niekiedy niewygodnym stroju i butach na obcasie mogą powodować zmęczenie układu ruchu czy nawet ryzyko upadku. To także praca z ludźmi – ci bywają rozmaici i w różnym stopniu zainteresowani ofertą firmy. Do każdego hostessa powinna mieć odpowiednie i profesjonalne podejście.

Hostessa – zatrudnienie i zarobki

Wiele ofert dla hostess ma charakter jednorazowy, stąd duże pole do popisu dla freelancerów. Lub jako praca dodatkowa czy dorywcza. Niektóre przedsiębiorstwa korzystają wyłącznie z usług agencji modelek, więc i tą drogą można zdobywać zlecenia. Etatowe zatrudnienie oferowane jest rzadko i wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak organizacja imprez czy bieżąca obsługa klientów. Nie jest to też praca, w której można wytrwać do emerytury. Preferowane są kobiety młode, do około 35 – 40 lat. Zarobki hostessy zależą od konkretnego zlecenia – stawka dzienna przeważnie oscyluje w okolicach kilkunastu do kilkuset złotych.