Testy na obecność przeciwciał, pomiary ciśnienia i saturacji, porady specjalistów z różnych dziedzin medycyny - to wszystko czeka na poznaniaków i poznanianki podczas Białej Soboty, która odbędzie się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Zagajnik na Smochowicach.

W najbliższą sobotę, 24 lipca, na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Zagajnik przy ul. Stobnickiej 2 (Smochowice), w godz. 12.00-16.00 odbędzie się Biała Sobota. Wydarzenie jest poświęcone profilaktyce, zorganizowano je dla mieszkańców stolicy Wielkopolski w ramach Poznańskich Dni Zdrowia. To pierwsze z dwóch zaplanowanych w tym roku tego rodzaju spotkań - drugie odbędzie się 7 sierpnia na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Sypniewo. 

- Organizowanie Białych Sobót na działkach to miejska inicjatywa, podjęta po raz pierwszy przed pandemią, w 2019 roku, przy aktywnym zaangażowaniu poznańskich działkowców - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - Organizacja tego rodzaju wydarzeń prozdrowotnych stwarza poznaniakom możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych i porad specjalistów od zdrowia, co sprzyja zapobieganiu chorobom i daje szansę na ich wczesne wykrycie. 

Podczas Białej Soboty można będzie skorzystać m.in. z badań takich jak: testy na obecność przeciwciał IgG (ich obecność świadczy o przebytym kontakcie z wirusem SARS-CoV-2) i testy płytkowe na Covid-19, pomiar saturacji, BMI, ciśnienia tętniczego i poziomu glukozy we krwi, a także z masażu leczniczego, zabiegu przeciwbólowego światłem spolaryzowanym (Bioptron) porad i instruktaży specjalistów z różnych dziedzin medycyny i z zakresu edukacji prozdrowotnej, w tym dotyczącej nowotworów skóry. 

Uczestnicy będą też mogli złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny czy Kartę Seniora oraz dowiedzieć się więcej na temat zadań realizowanych przez Poznańskie Centrum Świadczeń i Centrum Inicjatyw Senioralnych. Szczegółowy program wydarzenia podany jest w załączniku. 

Do Rodzinnego Ogrodu Działkowego Zagajnik przy ul. Stobnickiej 2 można dojechać: autobusami nr 186, 833 lub 834 z przystanku Ogrody do przystanku Stobnicka n/ż.

Realizatorami wydarzenia są dwie organizacje pozarządowe, którym Miasto przekazało dotacje na jego organizację i przeprowadzenie. 

AW

Załączniki

  • Program Białej Soboty (DOCX, 201.41kB)