Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop?

Kradzieże i włamania do domów jednorodzinnych, bardzo często zdarzają się podczas wakacyjnych urlopów, dlatego niezwykle ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć dom przed wyjazdem i zapewnić sobie spokojny wypoczynek. Jak skutecznie zabezpieczyć nieruchomość, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

Drzwi i okna

Drzwi i okna to podstawowe zabezpieczenia każdego domu. Dlatego przed wyjazdem sprawdź, czy wszystkie zapewniają odpowiednią ochronę, a zamki działają prawidłowo. Dodatkowo warto rozważyć założenie rolet antywłamaniowych, które skutecznie uniemożliwiają włamanie lub znacznie opóźnią wejście włamywacza do środka.

Sprawdź ofertę nowych domów w Poznaniu

Alarm, kamera, fotokomórka

Dobrym zabezpieczeniem jest wszystko to, co może odstraszyć włamywaczy. Podstawą jest oczywiście system alarmowy i współpraca z firmą ochroniarską, która szybko dotrze na miejsce, jeśli alarm zostanie uruchomiony. Tańszym rozwiązaniem jest założenie kamery w widocznym miejscu, tak aby nie tylko umożliwiła stały monitoring, ale również odstraszała potencjalnych złodziei. Na rynku są dostępne kamery, które możemy obsługiwać za pomocą telefonu. Można wybrać również modele posiadające głośnik. Dzięki temu w razie włamania możemy odstraszyć włamywacza mówiąc do niego z dowolnego miejsca na świecie. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie domu z zewnątrz. Światła na fotokomórkę mogą odstraszyć złodziei lub zaalarmować sąsiadów.

Pomoc sąsiedzka

Przed wyjazdem warto poinformować sąsiada o swoich wakacyjnych planach i poprosić o zwrócenie uwagi, czy nikt nie kręci się wokół naszego domu. Przy dobrych relacjach, dobrym pomysłem jest zostawienie kluczy i poproszenie, aby sąsiad codziennie zajrzał i sprawdził, czy w domu wszystko w porządku. Zmiana ułożenia firanek, wywieszenie prania, czy zapalenie światła też może być pomocne, gdyż może odstraszyć złodzieja, który zazwyczaj wcześniej obserwuje dom i zachowania właścicieli.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie domu pozwala zminimalizować szkody, gdy już dojdzie do kradzieży. Pieniądze z odszkodowania umożliwią odkupienie najpotrzebniejszych rzeczy i szybszy powrót do normalności. Ubezpieczenie przyda się również w razie pożaru, zalania mieszkania, czy innych nieprzewidzianych sytuacji. Biorąc pod uwagę, że ubezpieczenie nieruchomości jest stosunkowo tanie, nie ma powodu, aby z niego rezygnować.

Prąd, woda i gaz

Poza włamaniem w trakcie dłuższej nieobecności może zdarzyć się również awaria instalacji, która może spowodować znaczne szkody. Zwłaszcza, że przeciekająca rura, która przez kilka godzin może nie stanowić żadnego problemu, w ciągu tygodnia może spowodować całkowite zalanie domu. Dlatego przed wyjazdem należy odłączyć dopływ wody, gazu i odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, które nie wymagają ciągłej pracy.

Media społecznościowe

Panuje obecnie moda na chwalenie się wszystkim w mediach społecznościowych. Pozornie niewinne zdjęcie zrobione w salonie i wrzucone na serwisy internetowe może dać informację o tym, co wartościowego posiadamy. Duży telewizor, kolekcja drogich alkoholi lub biżuterii, nowy samochód czy rower może stać się głównym celem włamania. Jeżeli wyjeżdżamy na wakacje, to powinniśmy się wstrzymać z publikowaniem zdjęć do momentu powrotu. Im mniej osób wie, że nasz dom jest pusty, tym lepiej. Informowanie, że jesteśmy na drugim końcu świata, co za tym idzie nie możemy przyjechać w ciągu kilku chwil pod dom, to idealne pole do działania dla potencjalnego złodzieja.