Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, wspólnie z radnymi miejskimi oraz osiedlowymi odwiedzili powstający nowy rynek Łazarski. Z bliska mogli obejrzeć wyjątkową konstrukcję oraz uzyskać odpowiedzi od wykonawców i projektantów na nurtujące ich pytania. 

- Po wakacjach zakończą się roboty budowlane i rozpoczną odbiory. Zakładamy, że rynek Łazarski otworzymy i oddamy mieszkańcom pod koniec roku, prawdopodobnie jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Już teraz widać, że będzie to bardzo zupełnie nowa jakość przestrzeni zarówno w Poznaniu, jak i na samym Łazarzu - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Rzeczą, która już przykuwa uwagę, a po oddaniu rynku z pewnością spowoduje, że ludzie z ciekawości będą odwiedzać centralny punkt dolnego Łazarza, to będzie niewątpliwie dach nad płytą rynku. Będzie też więcej zieleni niż było przed przebudową - dodaje Mariusz Wiśniewski.

W przestrzeni rynku pojawi się ponad 50 nowych drzew (przed przebudową było ich 33), i wzrośnie powierzchnia biologiczna czynna zieleni niskiej. Na całej przestrzeni płyty i lejka od ulicy Głogowskiej będzie jej 1200 metrów kwadratowych. Co ważne, zieleń zlokalizowana będzie na całej przestrzeni rynku, a nie tylko w obszarze skweru im. Kazimierza Nowaka, jak to miało miejsce dotychczas. Na rynku pojawi się również woda  - fontanna - która nie tylko będzie cieszyć wzrok, ale też wpłynie pozytywnie na klimat placu, szczególnie w ciepłe letnie dni.

Zadaszenie płyty rynku to bardzo nowoczesne i nowatorskie rozwiązanie, które nie było wcześniej stosowane w Poznaniu, a w Polsce wykorzystano je dotąd zaledwie w kliku realizacjach, lecz na dużo mniejszą skalę - między innymi podczas budowy Afrykarium we wrocławskim zoo, czy Dworca Tramwajowego Centrum w Łodzi. Można je jednak znaleźć na stadionie Allianz Arena w Monachium czy na kopułach ogrodu botanicznego Eden Project w Kornwalii, gdzie doskonale się sprawdza od ponad 25 lat.

Jesienią ubiegłego roku postawiona została konstrukcja stalowa, a niedawno ukończono tzw. poduszkę - czyli dwie warstwy membrany pneumatycznie stabilizowanych elementów ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen). Ten rodzaj pokrycia jest lżejszy od szkła i bardziej od niego wytrzymały. Zapewnia dostęp światła słonecznego oraz ochronę przed deszczem i śniegiem.

Zadaszenie spełnia wcześniej postawione wymagania: daje nowoczesny efekt wizualny, ogranicza natężenie światła słonecznego pod dachem oraz zmniejsza odczucie ciepła osób pod nim przebywających. Powstało, by stworzyć optymalne warunki dla kupców i klientów targowiska - zapewnia przyjemny chłód latem, a jesienią i zimą dobrą widoczność mimo małej ilości słońca i krótkiego dnia.

Już podczas pierwszych tegorocznych upalnych dni można było się przekonać, że w cieniu zadaszenia jest zapewniony optymalny komfort termiczny. Chronić będzie również przed deszczem. Przyszłe stoiska targowiska oddalone będą zarówno od brzegów dachu, jak i środka (z dziurą).

Teren pod nim pozostaje bardzo dobrze doświetlony, dzięki czemu nie trzeba używać sztucznego oświetlenia w ciągu dnia. Wieczorem i w nocy będzie możliwość regulacji jasności oświetlenia, żeby nie przeszkadzało ono okolicznym mieszkańcom.

Zadaszenie jest stosunkowo proste w utrzymaniu w czystości - podstawowe zabrudzenia są usuwane podczas deszczu, a właściwe ciśnienie i kształt poduszek są utrzymywane dmuchawami o łącznej mocy 11 kW. To moc, którą można porównać z zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego (np. moc czajnika elektrycznego to ok. 2 kW). Co ważne, dmuchawy nie działają przez cały dzień, a łącznie przez okres maksymalnie 4 godzin. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych elektronicznych układów sterujących urządzenia są wysoce energooszczędne i ciche. Całe zadaszenie funkcjonuje bez zastrzeżeń od kilku tygodni i nie generuje ani dużego hałasu, ani wysokich kosztów utrzymania.

Rynek będzie przestrzenią wspólną dla wszystkich - z podstawową funkcją handlową, ale też miejscem do odpoczynku oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń społecznych i kulturalnych. Wartością realizowanego projektu jest to, że nie powstawał w zaciszu gabinetów, ale w trakcie licznych konsultacji.

Od 2015 roku prowadzone były konsultacje społeczne - obejmujące badania ankietowe, warsztaty, spotkania z mieszkańcami, które określiły oczekiwania mieszkańców wobec tej przestrzeni. Rynek w oczach mieszkańców nie ma być tylko przestrzenią handlową, ale również miejscem spotkań, lokalnych festynów czy innych wydarzeń - dostępnym zarówno dla seniorów, jak i najmłodszych dzieci.

Realizowany projekt łączy wszystkie te oczekiwania. Jest w nim targowisko, przestrzeń na festyny  i szerokie amfiteatralne schody, które mogą pełnić funkcję widowni do przedstawień. Dodatkowo znajduje się tam fontanna i urządzenia dla dzieci oraz szeroki deptak wprowadzający na rynek z ul.Głogowskiej.

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, również zyska nowe oblicze - jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

AW, RB