Rozpoczęła się dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji "Światełko dla Czerwca '56". Jak co roku, tuż przed rocznicą, na grobach zapłoną symboliczne światełka pamięci. Przedsięwzięcie zainicjowane przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 ma na celu upamiętnienie nieżyjących już uczestników poznańskiego buntu oraz osób, które przez lata propagowały pamięć o czerwcowych wydarzeniach.

"Światełko dla Czerwca '56" - projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956, od lat odbywa się na terenie całego kraju, angażując w działania dzieci i młodzież. Uczestnicy akcji odwiedzają groby osób związanych z poznańskimi wydarzeniami, poznają lokalną historię kształtując tym samym swą regionalną tożsamość. W inicjatywę, upamiętniającą nieżyjących już uczestników Poznańskiego Czerwca '56, do tej pory włączyło się ponad 20 szkół i przedszkoli z całego kraju. W wyznaczone dni uczniowie oraz przedszkolaki wyruszą na cmentarze, aby uporządkować groby wybranych osób i zapalić na nich znicze opatrzone logo akcji.

Tegoroczna odsłona "Światełka dla Czerwca '56" zainaugurowana została w poniedziałek, 14 czerwca na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu przy grobie Kazimierza Wieczorka. W 1956 roku 25-letni Kazimierz Wieczorek - absolwent zawodowej szkoły oficerskiej, pracował jako konduktor w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. W Czarny Czwartek - 28 czerwca został postrzelony, a odniesione obrażenia okazały się śmiertelne. Ranny trafił do Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia, gdzie zmarł tego samego dnia ok. godz. 23.00. 2 lipca Kazimierza Wieczorka pochowano na Cmentarzu Komunalnym nr 2 Poznań-Junikowo.

WMN/JZ