Więcej kwitnących roślin, uporządkowana przestrzeń i ławki - to tylko niektóre zmiany, jakie mogą pojawić się na placu Cyryla Ratajskiego. Na wniosek rady osiedla Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta zleciło przygotowanie projektu koncepcyjnego rewaloryzacji zieleni w tym miejscu.

Zmiana zagospodarowania wynika z potrzeb mieszkańców oraz z planowanej przebudowy mieszczącego się w tym miejscu przystanku tramwajowego, który zostanie wydłużony, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wykonany zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dla infrastruktury transportu zbiorowego.

Zmian na pl. Cyryla Ratajskiego żądają jednak przede wszystkim sami poznaniacy. Jedną ze stale powracających w tym miejscu uciążliwości są szczury, które tworzą swoje siedliska w gęsto tam rosnącej zieleni okrywowej. W tak gęstej roślinności trudno też utrzymać porządek. Ponadto obecne zagospodarowanie placu nie zachęca mieszkańców do pozostania w jego przestrzeni - ze względu na ogrodzenie zieleni płotkami i słabe oświetlenie przekładające się na niższe poczucie bezpieczeństwa. 

W wyniku spotkań, w których uczestniczyli przedstawiciele Rady Osiedla Stare Miasto, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Zarządu Transportu Miejskiego określono szczegółowe wytyczne, które zostały przekazane projektantom z Autorskiej Pracowni Architektonicznej - Jacka Bułata.

Główną ideą zmian była chęć stworzenia przestrzeni do integracji, rekreacji i odpoczynku mieszkańców w otoczeniu zieleni. Jednym z koniecznych do zaprojektowania elementów był plac, który w przyszłości będzie służył organizacji spotkań z mieszkańcami, otwarć wystaw oraz innych wydarzeń kulturalnych. Kolejnym istotnym założeniem było zwiększenie ilości krzewów kwitnących i kwiatów, które są atrakcyjne od początku wiosny aż po jesień.

Projektanci opracowali więc trzy warianty zagospodarowania przestrzeni pl. Cyryla Ratajskiego, a każdy z nich przedstawiał inną wizję tego miejsca. Pierwsza to "Zielony plac", którego ideą była maksymalizacja zieleni w tym miejscu i stworzenie przestrzeni przypominającej niewielki park na środku placu. 

Drugi wariant nosił nazwę "Plac bez barier", a jego głównym elementem był duży ogólnodostępny trawnik oraz pusta przestrzeń na różnego rodzaju wydarzenia i wystawy. Ta opcja zakładała maksymalną wielofunkcyjną przestrzeni oraz łatwość w jej aranżacji.

Trzecia propozycja - "Miejski plac" - była najbardziej zbliżona do obecnego rozwiązania i w pełni zachowywała istniejące w przestrzeni ciągi komunikacyjne.

Do dalszych prac projektowych, w konsultacji z Radą Osiedla Stare Miasto, wybrano wariant pierwszy, zakładający utworzenie w tym miejscu zielonego placu. 

- To propozycja, która zachowuje wszystkie rosnące już w tej przestrzeni drzewa - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Proponuje też rozwiązania nie tylko pożądane przez mieszkańców, ale równocześnie dobre dla środowiska: na terenie placu miałby powstać ogród deszczowy, który wykorzystywałby wody opadowe i korzystnie wpłynąłby na mikroklimat otoczenia, szczególnie latem. To także wariant zapewniający przestrzeń przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami. 

Obecnie prezentowana koncepcja nie jest jeszcze ostateczna, ponieważ trwają jej finalne uzgodnienia z jednostkami miejskimi i radą osiedla. Środki na dokończenie prac projektowych są zabezpieczone, więc w następnej kolejności Biuro planuje zlecenie wykonania projektu budowlano-wykonawczego.

Realizacja prac mogłaby nastąpić po zakończeniu zadań remontowych w obszarze Programu Centrum oraz ul. Mielżyńskiego - to jest najwcześniej w 2023 r., pod warunkiem znalezienia w budżecie miejskim finansowania na ten cel. 

AW