Zwrócenie uwagi na wpływ pandemii koronawirusa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz wskazanie rodzicom, gdzie mogą szukać pomocy, gdy zauważą niepokojące symptomy u swoich pociech - to cele kampanii informacyjnej pn. "Porozmawiajcie". Inicjatorem akcji jest Miasto Poznań, które we współpracy z psychologami i pedagogami przygotowało szereg materiałów edukacyjnych oraz bezpłatne webinary. W pierwszym z nich będzie można wziąć udział już 27 kwietnia.

Zdalne nauczanie, z którym wiąże się wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, brak możliwości bezpośredniego spotkania z rówieśnikami czy ciągłe odczuwanie zagrożenia i niepewności jutra spowodowane przez pandemię sprawiają, że dzieci i młodzież mają coraz silniejsze poczucie odosobnienia oraz odrealnienia. Wielu z nich rezygnuje z aktywnego uczestniczenia w zajęciach, zamyka się w sobie, przeżywając emocjonalne kryzysy o różnym podłożu i przebiegu. Im będzie to trwało dłużej, tym trudniej będzie w krótkim czasie im skutecznie pomóc. 

- Duży stres i przedłużająca się izolacja powodują, że często nawet proste problemy trudno jest rozwiązać w pojedynkę, szczególnie gdy jest się dzieckiem lub nastolatkiem - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - W ramach kampanii "Porozmawiajcie" chcemy zachęcić rodziców do tego, aby przede wszystkim rozmawiali, byli czujni na emocje i obserwowali zachowanie swoich dzieci, a jeśli będzie w nich coś niepokojącego, nie wahali się poprosić o pomoc specjalistów - dodaje.

Elementem akcji są materiały informacyjne, które za pośrednictwem poznańskich placówek szkolnych i przedszkolnych zostaną rozesłane e-dziennikiem do rodziców. W broszurze znajdą się m.in.: katalog niepokojących symptomów świadczących o tym, że dziecko przeżywa trudności związane z przedłużającą się pandemią i zdalnym nauczaniem, a także porady oraz informacje, gdzie w takim przypadku szukać wsparcia.

Ponadto we wtorek, 27 kwietnia o godz. 17:00 rozpocznie się webinar - "Czy wiesz, jak Twoje dziecko radzi sobie w domu?". Spotkanie będzie okazją, żeby porozmawiać z Piotrem Wilińskim, pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem, dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 o negatywnym wpływie pandemii na najmłodszych i nastolatków. Rozmowę poprowadzi Stella Gołębiewska, pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. polityki równościowej, mediatorka rodzinna.

Kolejny webinar - "Trudno jest być równocześnie w domu i na lekcji" - odbędzie się w czwartek, 29 kwietnia o godz. 17:00. Tym razem będzie on dedykowany uczennicom i uczniom. W rozmowie wezmą udział pedagog i psycholog szkolny.

Oba spotkania będą transmitowane na żywo na Facebooku Miasto Poznań. W czasie ich trwania będzie możliwość zadawania pytań w oknie czatu.

Dane kontaktowe do poradni psychologicznych i innych organizacji można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/porozmawiajcie.

Kampania informacyjna "Porozmawiajcie" została przygotowana przez: Miasto Poznań, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2 w Poznaniu, Fundację Relacyjni i Fundację Dziecko w Centrum.

JZ

Załączniki