Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

Czy istnieje metoda projektowania, pozwalająca odwrócić zniszczenia, które człowiek poczynił w środowisku naturalnym? Odpowiedź brzmi "tak". Osoby, chcące dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach online, organizowanych przez Miasto Poznań i Poznańskie Centrum Dziedzictwa, zaplanowanych na 17-18 kwietnia.

- Większość z nas kojarzy ogrody z uporządkowanymi grządkami. Projektowanie ogrodu zgodnie z zasadami permakultury różni się od tradycyjnego podejścia, opiera się na wykorzystywaniu zachodzących w naturze naturalnych procesów. Ideą ogrodu permakulturowego jest funkcjonowanie w zgodzie z naturą. Więcej na ten temat można będzie dowiedzieć się podczas warsztatów projektowania permakulturowego pt. "Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa" - tłumaczy Agnieszka Górczewska, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

W przestrzeni zaprojektowanej przez uczestników zajęć znajdą się rośliny, które rosły na tych terenach wiele wieków temu, a które nasi przodkowie używali w codziennym życiu. Projekt będzie podstawą do dalszych działań, zakładających organizację ogrodu w sąsiedztwie Bramy Poznania.

- Zajęcia będą składać się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwszego dnia uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat permakultury. Następnie rozpocznie się proces wspólnego projektowania. Drugiego dnia nastąpi prezentacja pomysłów. Warsztaty poprowadzi Marcelina Haremza, absolwentka Ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, projektantka ogrodów użytkowych i ozdobnych tworzonych w zgodzie z zasadami projektowania permakulturowego, autorka bloga "Ogrodowa Alternatywa" - Bartosz Małolepszy, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. 

Warsztaty potrwają dwa dni. Będą się odbywać w weekend 17 i 18 kwietnia, w godz. 12-15, za pośrednictwem platformy Zoom. Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić formularz online. Osoby zgłoszone otrzymają drogą mailową informacje organizacyjne wraz z klauzulą, którą należy podpisać i odesłać organizatorowi w formie skanu lub zdjęcia. Link do transmisji online oraz materiały szkoleniowe zostaną wysłane odrębnym mailem w dniu poprzedzającym warsztaty. 

Organizatorem akcji jest Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz Poznańskie Centrum Dziedzictwa. 

Więcej informacji na temat warsztatów permakulturowych można znaleźć na stronie Bramy Poznania oraz na Facebooku

Warsztaty realizowane są w ramach projektu "Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu" dofinansowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie Bramy Poznania oraz Poznan.pl.

AJ