Wszystko co powinieneś wiedzieć o farmie fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna pozwala nie tylko oszczędzić na rachunkach za prąd, ale także zarobić na odsprzedawaniu energii elektrycznej. W naszym kraju możemy zauważyć coraz więcej farm fotowoltaicznych. Poniżej dowiesz się więcej na temat tego, jak wygląda budowa takich farm oraz jaki jest jej koszt.

Budowa paneli fotowoltaicznych

Na początku warto dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działają panele fotowoltaiczne. W nich zachodzi proces, który polega na pozyskiwaniu energii słonecznej. Jest ona następnie przekształcana na prąd stały. Ten płynie do falownika, gdzie zmieniany jest na prąd przemienny. Panele fotowoltaiczne składaj się przede wszystkim z ogniw. Pełnią one rolę półprzewodników, dzięki którym dochodzi do przekształcenia energii cieplnej w prąd stały.

Ogniwa najczęściej są zbudowane z krzemu. Obecnie największą popularnością cieszą się ogniwa wyprodukowane z krzemu monokrystalicznego oraz polikrystalicznego. Te pierwsze wyróżniają się najwyższą efektywnością. Ogniwa polikrystaliczne są mniej wydajne, jednak tańsze. Istnieją także ogniwa amorficzne. Nie są one niestety tak wydajne, jak wyżej wymienione rodzaje.

Farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna często nazywana jest elektrownią słoneczną. Zajmuje ona większy obszar, na którym ustawione są panele fotowoltaiczne Szczecin. Są one umieszczone na specjalnych konstrukcjach tak, aby były ustawione pod odpowiednim kątem w stronę słońca. Zazwyczaj farmy fotowoltaiczne posiadają minimalną moc na poziomie 0,5 MW. Największe elektrownie mogą mieć moc na poziomie nawet kilkunastu MW. W naszym kraju nie ma jeszcze tak dużo większych elektrowni, jednak z biegiem czasu możemy spodziewać się z większymi inwestycjami w tym zakresie. Zadaniem farm fotowoltaicznych jest zasilanie większych przedsiębiorstw lub wspomaganie innych elektrowni zasilających powiaty. Niektórzy decydują się także na sprzedawanie wyprodukowanej energii.

Jak założyć własną farmę fotowoltaiczną?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni obszar pod farmę. Jej efektywność będzie jeszcze wyższa, jeśli wybierzemy teren bezpośrednio wystawiony na promienie słoneczne. Warto więc wcześniej sprawdzić predyspozycje konkretnego terenu, aby mieć pewność, że zakładanie tam własnej elektrowni ma sens.

Następnie należy zebrać dokumentację. W jej skład wchodzić będzie między innymi kosztorys, spis urządzeń czy projekt terenu, gdzie zostanie zamontowana farma fotowoltaiczna. Konieczne będzie również zawarcie odpowiedniej umowy z siecią energetyczną, do której będziemy chcieli sprzedawać wyprodukowaną przez nas energię.

Posiadanie własnej farmy fotowoltaicznej wiąże się z ubieganiem o koncesję. Dokument ten potwierdza, że otrzymaliśmy pozwolenie na sprzedać energii elektrycznej do sieci. Jest on niezbędny, jeśli zależy nam na opłacalności inwestowania w fotowoltaikę. Obecnie panele fotowoltaiczne cechują się wysoką dostępnością, więc ceny za nie z pewnością będą spadać. Jest to kolejna korzyść związana z tym przedsięwzięciem.