Usuwanie zębów nie jest najprzyjemniejszym zabiegiem, również w przypadku dorosłych. Trudno więc oczekiwać, że dziecko zareaguje na nie entuzjazmem. Kiedy ekstrakcja zęba mlecznego jest koniecznością? I jak przygotować malucha do zabiegu? Wyjaśniamy wszystkie najważniejsze, związane z tym kwestie.
Ekstrakcja zębów chorych i zdrowych - wskazania
Usuwanie zęba z zębodołu przy zastosowaniu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych, nazywany jest właśnie ekstrakcją. Zazwyczaj zęby mleczne wypadają samoistnie i ich wyrywanie odbywa się w domu. Istnieje jednak szereg sytuacji, kiedy niezbędne jest odwiedzenie gabinetu stomatologicznego. W przypadku zębów chorych są to z pewnością wszelkie sytuacje, kiedy niemożliwe jest dalsze, skuteczne leczenie zęba. Najczęściej są to m.in. zaawanasowana próchnica czy też zgorzel zęba powstała w wyniku zapalenia miazgi zębowej. Ekstrakcja mleczaka jest jedynym rozwiązaniem również wówczas, kiedy z chorego zęba został sam korzeń tkwiący w dziąśle - nie istnieje wtedy możliwość jego odbudowy, należy więc usunąć korzeń. Zdarzają się także przypadki bardzo silnych urazów zęba, których nie można naprawić przy użyciu żadnych dostępnych środków. Co z zębami zdrowymi? Do ich usunięcia istnieje szereg wskazań ortodontycznych, jak choćby silne stłoczenie zębów. Inną sytuacją, kiedy należy usunąć zdrowy ząb mleczny u stomatologa, jest ich zbyt długie i silne tkwienie w zębodole, mimo że występują już zawiązki zębów stałych. Dla zdrowia i komfortu dziecka, lepiej też udać się do dentysty, kiedy ząb mleczny jest zbyt luźny - może utrudniać w tej sytuacji sprawne jedzenie.
Przebieg zabiegu usunięcia zębów
Sama świadomość, że ząb będzie usuwać dentysta, może budzić u dziecka spory dyskomfort. Najważniejszy jest więc świadomy wybór odpowiedniego miejsca, w którym panuje przyjazna atmosfera oraz są stosowane najnowocześniejsze metody dostosowane do wieku najmłodszych pacjentów. Dobrze, żeby też dowiedzieć się wcześniej jak będzie przebiegać zabieg i przygotować na to dziecko. Mieszkając w Poznaniu lub okolicach na pewno nie można ominąć jednego miejsca. Ekstrakcja zębów dziecka - dowiedz się więcej od Ziombków, Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu. Jest to miejsce, gdzie maluch na pewno poczuje się dobrze i szybko zniknie jego lęk. Oferowane są w nim także najlepsze metody znieczulenia (w przypadku mleczaków, których korzenie już się rozpuściły, nie jest ono potrzebne). Jest to choćby sedacja wziewna oraz znieczulenie miejscowe przy zastosowaniu technologii komputerowej. Wcześniej oczywiście stomatolog wykona zdjęcie rentgenowskie i wyjaśni dlaczego ekstrakcja jest konieczna. Kolejne etapy ekstrakcji zęba, to m.in. jego dokładne usunięcie z zębodołu oraz oczyszczenie miejsca po zębie z pozostałości tkanek i kości. Niezbędne jest również wykonanie opatrunku. Po usunięciu zęba możliwe są pewne powikłania, takie jak choćby ból i podwyższona temperatura ciała. O tym, co powinno zaniepokoić rodzica, poinformuje stomatolog.
Zalecenia przed i po ekstrakcji
Przed zabiegiem ekstrakcji warto zadbać o dobry nastrój malucha. Oczywiście należy opowiedzieć dziecku na czym polega zabieg - wiedza o tym co go czeka powinna podziałać uspakajająco. Istnieje szereg książeczek edukacyjnych na temat stomatologii, na pewno pomogą one zrozumieć jak ważna jest higiena jamy ustnej - dobrze zaopatrzyć się w nie jeszcze przed wizytą u stomatologa. Jednocześnie bezpośrednio przed zabiegiem najlepiej skierować myśli pociechy na inne tory i dać mu nieco wytchnienia od myślenia o usunięciu mleczaka. Można np. pograć z nim w ulubioną grę lub wspólnie obejrzeć ciekawą bajkę. Po samej ekstrakcji należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zaleceń. Przez co najmniej 2 godziny po zabiegu nie można jeść i pić, a w pierwszej dobie najlepiej jest jeść tylko miękkie, delikatne i chłodne posiłki. Jak zapobiec powstaniu stanu zapalnego? Dziecko nie powinno wkładać rąk do buzi oraz unikać dotykania rany po zębie. Szczegóły postępowania po zabiegu wyjaśni stomatolog przeprowadzający zabieg.