Wariograf w Poznaniu - Instytut Badań Wariograficznych

Badanie wariograficzne to proces popularny w ostatnich latach na wielu obszarach. Wykrywacz kłamstw jest stosowany między innymi w sprawach karnych, weryfikacji alibi, ustaleniach przebiegu zdarzeń, rozwiązania konfliktów rodzinnych i tym podobne. Można je wykonać nie tylko na zlecenie sądu czy prokuratury, ale także dla prywatnych osób.

Czym jest wariograf?

Wariograf jest często określany jako wykrywacz kłamstw. To urządzenie, które analizuje fizjologiczne reakcje człowieka na konkretne zmysły i bodźce. Najprościej rzecz ujmując, wariograf pokazuje, kiedy ktoś kłamie, a kiedy mówi prawdę. Niejednokrotnie jest również wykorzystywany w badaniach sądowych do sprawdzenia, czy dana osoba nie poświadcza nieprawdy.

Badania wariografem często są jedyną metodą, jeśli chodzi o udowodnienie tego, że ktoś mówi prawdę, bądź też wręcz przeciwnie. Pozwalają między innymi wskazać osobę, która coś ukradła, bądź też udowodnić niewinność osoby pomówionej o jakieś przestępstwo.

Jak wygląda badanie wariografem?

Badanie wariografem wykonuje się w miejscu, w którym znajduje się tylko i wyłącznie stół oraz dwa krzesła. Poza badanym i badającym nie ma w środku nikogo innego. Osoba, która poddaje się takim badaniom zakłada czujniki poligrafu na konkretne partie ciała, które mają za zadanie analizować i wykrywać zmiany fizjologiczne, jakie zachodzą w organizmie w trakcie rozmowy. Najczęściej na samym początku badany otrzymuje trzy pytania, na przykład o imię, nazwisko i wiek. Na jedno z nich musi skłamać, tak aby sprawdzić, czy wykrywacz kłamstw działa poprawnie.

Wyniki są uzależnione od tego, jakie pytania są zadawane i czego dotyczą. Obraz graficzny pokazuje, czy osoba badana kłamie, czy też mówi zgodnie z prawdę. Wszystko dlatego, że organizm inaczej reaguje zarówno na kłamstwo, jak i na prawdę właśnie.

Po co wykonuje się badania wariograficzne?

Badanie wariografem wykonuje się w naprawdę wielu obszarach. Często wykrywacz kłamstw jest stosowany w biznesie, instytucjach państwowych, przy śledztwach, w rozprawach sądowych czy też sprawach prywatnych.

Często takim badaniom są poddawane osoby podczas rekrutacji do pracy w służbach specjalnych, na przykład w Policji, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Agencji Wywiadu, Centralnym Biurze Śledczej czy Żandarmerii Wojskowej. Sprawdza się, czy kandydat nie kłamie na temat swojej przeszłości i czy wypełnił kwestionariusz osobowy zgodnie z prawdą. Często sprawdza się w ten sposób lojalność funkcjonariuszy.

Można również spotkać się z badaniem wariograficznym podczas postępowań dyscyplinarnych, w sprawach karnych i tym podobne. W przypadku firm, badaniom wariografem są poddawani pracownicy w momencie, kiedy doszło do jakiejś sytuacji i konieczne jest rozwiązanie problemu. Sprawdza się również kandydatów na konkretne stanowisko pracy.

Nie każdy ma również świadomość, że wariograf to świetny sposób na rozwiązanie spraw prywatnych. Często w ten sposób sprawdza się wierność współmałżonka, rozwiązuje i wyjaśnia przebieg różnych zdarzeń, a także konflikty rodzinne czy sąsiedzkie.

Instytut Badań Wariograficznych, czyli gdzie wykonamy rzetelne badania wariografem?

Rzetelne badania wariograficzne oferuje Instytut Badań Wariograficznych, który jest uznaną w Polsce organizacją skupiającą ekspertów z tej dziedziny. Instytut organizuje badania dla osób prywatnych, firm, a także dla wymiaru sprawiedliwości w szerokim ujęciu. Do wykonywania badań są stosowane nowoczesne urządzenia sprawdzonych firm, które dają pewne wyniki.

Warto przeczytać:

Fałszywe oskarżenie – jak się bronić?

https://www.wariograf.com.pl/falszywe-oskarzenie-jak-sie-bronic/