Ogród w stylu japońskim jest bardzo piękny, jednak wymaga on świetnego pomysłu na aranżację oraz dużo pracy. W takiej przestrzeni liczą się tak naprawdę nawet najdrobniejsze szczegóły. Pomimo tego, że ogród japoński wymaga mnóstwo pracy, wiedzy oraz zaangażowania, końcowy efekt z pewnością będzie dla was zadowalający. W tym artykule dowiecie się, jak zabrać się za aranżację ogrodu w stylu japońskim.
Głównym założeniem takiego ogrodu jest stworzenie krajobrazu w miniaturze. W ogrodach japońskich każdy nawet najmniejszy element posiada własne znaczenie. Dlatego warto odpowiednio dobierać ozdoby oraz inne elementy do naszej zielonej powierzchni. Ogrody japońskie zazwyczaj są bardzo eleganckie. Wydają się one być proste oraz uporządkowane, jednak prawdą jest to, że są dopracowane w każdym szczególe. Co ciekawe takie ogrody nie wymagają większej ilości roślin, dlatego może je z powodzeniem rozplanować nawet na małych przestrzeniach.
Piękno ogrodu japońskiego wynika z harmonii. Dużą rolę gra tutaj asymetria, która odzwierciedla dwie siły jing i jang. Zwraca się tutaj uwagę na zestawienie światła z cieniem, kamieni z wodą czy kolorów. Wszystkie elementy z ogrodzie japońskim powinny sprawiać wrażenie, że są tutaj od wielu lat.
Najważniejsze elementy ogrodu japońskiego
Każdy taki ogród musi posiadać wodę. Symbolizuje ona ruch oraz spokój. Najprostszym sposobem na wprawienie wody w ruch są dwa oczka, które łączą się ze sobą strumieniem albo wodospadem. Konieczna jest więc tutaj nierówność terenu. Jeśli nasza powierzchnia jest całkowicie płaska będziemy mieli o wiele więcej pracy podczas aranżacji ogrodu.
Kolejnym bardzo ważnym elementem ogrodu japońskiego to kamień naturalny. Symbolizuje on trwałość oraz niezmienność natury. Zazwyczaj używa się jasnych kamieni o regularnym kształcie. Całe kruszywo wysypujemy na ścieżki. Pamiętajmy jednak, że nie mogę się one ze sobą w żaden sposób krzyżować.
Uwagę zwraca się także na rośliny w ogrodzie. Najczęściej wykorzystuje się do aranżacji ogrodu roślin zimozielonych. Wiele osób decyduje się na sadzenie bylin, które charakteryzują się tym, że kwitną mało oraz rzadko. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również formowane drzewka oraz głazy porośnięte mchem. Nie można zapomnieć o ciekawych dekoracjach, latarenkach czy mostach.
Dwa style ogrodu japońskiego
Warto wiedzieć o tym, że ogród japoński można zaaranżować na dwa różne sposoby. Wszystkie wyżej wymienione elementy znajdują się w każdym z nich, jednak w Karensansui kładzie się taki sam nacisk na każde z nich. W Tsukiyama najważniejszą rolę odgrywa woda. Jest to swego rodzaju ogród nad wodą. Centralną częścią tej zielonej powierzchni jest strumyk, który przelewa się przez różne wodospady i tworzy oczka obstawione kamieniami. Pamiętajmy jednak, że taka aranżacja ogrodów wymaga od nas odpowiednich gatunków roślin, które lubią podmokły teren.
Karesansui jest natomiast japońskim ogrodem suchym. Można się na niego zdecydować, kiedy nie mamy dostępu do wody lub nie możemy zaaranżować strumyka.
Podsumowanie
Jak widzicie ogród japoński może być naprawdę piękną przestrzenią, która umożliwi nam komfortowy odpoczynek wśród wody i roślin. Warto jednak pamiętać, że wymaga on od nas sporo pracy, wiedzy oraz poświęcenia. Z pewnością jednak będziecie zachwyceni z efektu końcowego!