Wybór pieca lub kominka stanowi jedną z najtrudniejszych decyzji, przed którymi zostaje postawiony inwestor budynku. O ile jeszcze to drugie rozwiązanie może być stosunkowo łatwiejsze, o tyle pierwszy przypadek jest reprezentowany przez wiele wariantów. Również zastosowanie pieca jest typowo praktyczne, a w przypadku kominka istotny jest również wygląd. Z powodu mniejszej złożoności problemu jako pierwsze zostanie omówione to drugie zagadnienie.

Jak wybrać kominek do domu?

Jeżeli kupujemy kominki i piece, warto pamiętać o wymogach, które są przed nim stawiane. Czasem powinien on przede wszystkim wypełniać zapotrzebowanie na ciepło budynku (czasem blisko 100%, a czasem znacznie mniej). Innym przeznaczeniem jest zadbanie przede wszystkim o kwestię dekoracyjną. Warto jednak pamiętać, że prawnie nie może dojść do sytuacji, w której kominek stanowi jedyne źródło ciepła domu. W przypadku zamkniętej komory spalania można zwracać więcej uwagi na kwestie ogrzewania. Jeśli będzie ona otwarta, dochodzi do większych strat ciepła. To rozwiązanie jest wybierane zwykle, gdy celem jest osiągnięcie odpowiedniego efektu wizualnego. W kwestii doboru mocy kominka zwykle stosuje się zasadę, że 1kW będzie odpowiedni w stosunku do 10 m2 powierzchni. Jest to oczywiście wartość przybliżona.

Wybór pieca i kominka dla domu

Wybór kotła

Wybór kotła jest znacznie bardziej problematyczny. Przede wszystkim dotyczy zaspokojenia zapotrzebowania na ciepło budynku. Istnieje również więcej wariantów wyboru.

Moc kotła

Warto pamiętać, że zwykle jest ona dostosowywana w taki sposób, żeby kocioł poradził sobie nawet w przypadku bardzo zimnych dni, które tak naprawdę rzadko występują w Polsce. Z tego powodu często dochodzi do sytuacji, w których moc pieca jest znacznie przewymiarowana. To wiąże się z wykorzystaniem niepotrzebnych zasobów. Oczywiście trzeba zmieścić się w ramach prawnych wymogów, ale na dalszym etapie należy uważać na wybranie zbyt dużej mocy. Praktycznie nie dochodzi do sytuacji, w której dobrane jest za słabe urządzenie. Mało jest kotłów poniżej 12 kW, a mniej wystarczyłaby do zapewnienia ciepła nowego domu o powierzchni 150 m2. Oczywiście samą moc należy uzależnić od zapotrzebowania cieplnego budynku.

Rodzaje kotłów

Również sam wybór rodzaju nie jest łatwy. Zupełnie czymś innym jest kocioł zasypowy na węgiel czy piec gazowy. Pierwsza technologia cieszy się dużą popularnością, a materiał opałowy jest tani, ale wiąże się z potrzebą rozpalania i utrzymywania ognia w komorze spalania. Jest to więc rozwiązanie tanie, ale niewygodne. Gaz jest pod tym względem lepszy, ale z kolei znacznie droższy. Alternatywę stanowią rozwiązania takie jak pompa ciepła czy kocioł na biomasę (pellet lub brykiet). Są to rozwiązania, które są również komfortowe dla użytkownika. Szczególnie to pierwsze, ale w tym wypadku trzeba pamiętać, że do pracy urządzenia wymagana jest energia elektryczna. Kotły na biomasę są wyposażone w automatyczne podajniki i iskrownik, który sprawi, że ogień po naciśnięciu przycisku, pojawi się w komorze spalania. Bardzo wydajnym rozwiązaniem jest zastosowanie kotłów z odzyskiem ciepła ze spalin.