Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

O antyoksydantach można usłyszeć w wielu miejscach - w reklamach kosmetyków, w internecie i gazetach, a nawet na etykietach produktów. Większość osób zdaje sobie sprawę, że są potrzebne i przydatne dla organizmu. Mało kto wie jednak, dlaczego tak jest. Najwyższa pora to zmienić. Czym są przeciwutleniacze? Jak wpływają na ludzki organizm?

Czym są wolne rodniki i przeciwutleniacze?

Aby zrozumieć, czym są przeciwutleniacze i jaką rolę odgrywają w organizmie, musisz najpierw dowiedzieć się o wolnych rodnikach. Wolne rodniki to wysoce aktywne cząsteczki, które powstają podczas procesu metabolicznego w wyniku ekspozycji na różne szkodliwe czynniki środowiskowe, na przykład palenie, światło słoneczne, różne chemikalia itd. Wolne rodniki to cząsteczki, którym brakuje jednego lub więcej elektronów. Gdy wolne rodniki zabierają elektrony z białek, uszkadzają DNA i inne struktury komórkowe. Prowadząc do zniszczenia DNA i struktur komórkowych, wolne rodniki są jednym z czynników powodujących rozwój wielu niebezpiecznych chorób.

antyoksydanty

Jak działają przeciwutleniacze?

Przeciwutleniacze to cząsteczki, które zwalczają wolne rodniki, przekazując swoje elektrony uszkodzonym cząsteczkom, nie stając się przy tym kolejnymi wolnymi rodnikami. Przeciwutleniacze są naturalnym lekarstwem na ochronę komórek przed utlenianiem, zniszczeniem i przedwczesnym starzeniem spowodowanymi ekspozycją na środowisko oraz innymi szkodliwymi procesami. Różne rodzaje przeciwutleniaczy działają na różne sposoby. Mogą np. przywrócić uszkodzone cząsteczki poprzez nadanie im atomu wodoru, wiążą metale toksyczne, takie jak arsen lub rtęć, poprawiają obronę organizmu i chronią DNA przed wpływem wolnych rodników. Jak widać, antyoksydanty są bardzo ważne dla naszego organizmu. Gdzie możemy je znaleźć? Najlepszym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy są owoce i warzywa, a przede wszystkim: jagody, żurawina, jabłka, czarna porzeczka, szpinak, kapusta, brokuły, świeże zioła oraz zielona i czarna herbata. Różnorodność jest kluczem do prawidłowego stosowania naturalnych przeciwutleniaczy. Powinniśmy się starać, aby w diecie znalazło się jak najwięcej warzyw i owoców różnych rodzajów - wtedy zrównoważymy ilość przeciwutleniaczy i ich źródła. Zbilansowaną dietę i dostęp do różnych antyoksydantów może nam zapewnić catering dietetyczny Poznań. Firmy cateringowe oferują szeroki wybór różnych diet, które można dostosować do swoich potrzeb i upodobań. Współpraca z cateringiem to oszczędność czasu i pewność, że posiłki są zdrowe i zawierają odpowiednią ilość kalorii.