iPhone się zawiesił – co robić?

Urządzenia marki Apple znane są ze swojej bezawaryjności, jednak trzeba pamiętać, że wciąż jest to tylko elektronika, która czasem może zawodzić. System iOS, w który wyposażone są iPhone’y, z reguły działa płynnie i wykazuje się niezawodnością, choć niektórzy użytkownicy smartfonów z popularnym „jabłuszkiem” napotykają problem w postaci zawieszającego się systemu. Co w takiej sytuacji zrobić?

iPhone się zawiesza: wyłączenie wszystkich aplikacji

System iOS doskonale radzi sobie obsługiwaniem wielu procesów jednocześnie, jednak nawet najbardziej wydajny smartfon może odmówić posłuszeństwa, gdy w tle działa zbyt wiele aplikacji. Może to doprowadzić najpierw do wyraźnego spadku w płynnej pracy telefonu, a następnie do jego zawieszania się. „Czarny ekran” w iPhonie zaskoczył już niejednego użytkownika, jednak można spróbować uratować sytuację wyłączając wszystkie aplikacje działające w tle. Wystarczy przytrzymać przycisk HOME przez kilka sekund, by system był wolny od obciążających go procesów.

iPhone się zawiesza: miękki reset telefonu

Może się okazać, że iPhone przestaje prawidłowo reagować na dotyk pomimo wyłączenia usunięcia wszystkich procesów zachodzących w tle. Przyczyną dalszych problemów ze smartfonem może być zatem przepełniona pamięć podręczna skutecznie obniżająca wydajność systemu iOS. W takim przypadku wystarczy soft reset telefonu, czyli jego wyłączenie i ponowne włączenie. Po ponownym uruchomieniu iPhone zazwyczaj działa znacznie sprawniej.

iPhone się zawiesza: twardy reset telefonu

Co w sytuacji, kiedy standardowa procedura ponownego uruchomienia iPhone nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Naprawa iPhone może zatem okazać się zadaniem wymagającym nieco bardziej radykalnych środków. Mowa o twardym resecie smartfona, który zalecany jest tylko w przypadkach, gdy inne sposoby na przywrócenie iPhone’a do optymalnego działania zawodzą. Wykonanie hard resetu w iPhonie wymaga najczęściej wciśnięcia dwóch lub trzech przycisków, co jest zależne od modelu posiadanego smartfona.

iPhone się zawiesza: wizyta w serwisie

Nie można wykluczyć scenariusza, w którym wszystkie wyżej opisane metody okażą się nieskuteczne i iPhone w dalszym ciągu nie będzie działał optymalnie. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wizyta w profesjonalnym serwisie iPhone, gdzie specjaliści zajmą się urządzeniem w sposób kompleksowy. Nie musi być to serwis autoryzowany, zwłaszcza jeśli okres gwarancyjny już dawno minął. Naprawa iPhone może być w takim wypadku niezwykle kosztowna, dlatego warto poszukać sprawdzonego, pogwarancyjnego serwisu iPhone.

Znalezienie nieautoryzowanego punktu pomocy technicznej dla urządzeń Apple wcale nie musi być wymagającym zadaniem, zwłaszcza że coraz więcej firm oferuje usługi kurierskie door-to-door. W ten oto sposób można oddać szwankującego iPhone’a w ręce specjalistów z Warszawy mieszkając na drugim końcu Polski. Przed skorzystaniem z usług serwisowych warto dodatkowo zasięgnąć opinii w Internecie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.