CMYK - co oznacza i jak jest wykorzystywany z praktyce

Nawet przy dzisiejszym rozwoju technicznym, materiały drukowane na papierze (i innych nośnikach) zajmują bardzo ważne miejsce w naszym świecie. Warto więc wiedzieć czym jest kolorystyka CMYK i jakie ma znaczenie w procesie drukowania.

Czym jest CMYK?

Wiadomo, że kolory wydruku różnią się od tych widzianych na ekranie monitora. Jest to związane z tym, że ekrany emitują światło, a widzenie kolorów na papierze jest zależne od światła odbitego. Tusze i tonery to substancje, które mają różny stopień pochłaniania światła widzialnego. W komputerze stosuje się paletę barw RGB, natomiast na wydruku kolorystykę CMYK.

Jest to paleta barw, której podstawą są cztery podstawowe farby drukarskie. Nazwa CMYK powstała od pierwszych liter nazw tych kolorów (w języku angielskim):

  • C - Cyan - odpowiednik podstawowej barwy niebieskiej (określany też jako sinoniebieski albo szaroniebieski),
  • M - Magenta - odcień różowy, przemysłowy odpowiednik koloru czerwonego,
  • Y - Yellow - kolor żółty,
  • K – Key Color: Black - kolor czarny.

Ta paleta barw, której model składa się z czterech podstawowych farb wykorzystywana jest w poligrafii do druku materiałów takich jak na przykład: wizytówki, ulotki, plakaty, foldery reklamowe. Skuteczne mieszanie pierwszych trzech barw pozwala na uzyskanie wszystkich potrzebnych kolorów na wydruku. Jednak zmieszanie tych trzech farb nie pozwoli na osiągnięcie na papierze efektu głębokiej czerni. Dlatego też czwarta - czarna farba, nazywana jest kolorem kluczowym ("key colour"), bo tylko ona pozwoli na najwierniejsze odwzorowanie techniczne koloru czarnego przy każdym rodzaju wydruku.

Co więcej, drukowanie czarnych tekstów z wykorzystaniem składania barw CMY byłoby też po prostu nieopłacalne, ponieważ osiągnięcie pożądanego koloru wymagałoby zastosowania większej ilości farby drukarskiej niż w przypadku użycia palety CMYK - z jednym, już gotowym kolorem czarnym.

CMYK wykorzystywany w praktyce

Drukowanie metodą rastra jest powszechne wśród wielu drukarni, na przykład drukarnia Ksero A0 wykorzystuje model CMYK do wydruku metodą rastra. Metoda ta polega na nanoszeniu na wybrany materiał drukarski malutkich, okrągłych punkcików. Każdy z nich osiąga 100% nasycenia koloru. Raster może przyjmować różne wielkości i mieć różną gęstość pojawiania się na podłożu. W czasie druku nie stosuje się tu metody mieszania kolorów metodą rozcieńczania, bo barwy uzyskuje się dzięki właściwemu nasyceniu podłoża punktami rastrowymi. Trzeba to więc robić ostrożnie.

Druk przy wykorzystaniu CMYK to nakładanie na materiał drukarski kolejnych barw o różnych wartościach tonalnych. Odbywa się to w kolejności: Yellow, Magenta, Cyan, Black. Pozwala to na uzyskanie naprawdę szerokiej palety barw. Konwersji RGB na CMYK należy dokonać jeszcze przed przystąpieniem do druku. Kiedy bowiem zrobi to później sama maszyna drukarska, to otrzymane kolory mogą nie być zadowalające. Trzeba liczyć się z tym, że taka konwersja zawsze będzie się wiązać z utratą części nasycenia oraz odcieni kolorystycznych. Efektem pracy przy właściwym użyciu CMYK będą natomiast świetnej jakości wydruki, bardzo dobrze odwzorowujące naturalne kolory.