11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia, a nawet wcześniej, praktycznie w każdej gminie organizowane są imprezy nawiązujące do Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli wziąć udział m.in. w licznych oficjalnych uroczystościach, a także koncertach, wieczorach pieśni patriotycznych czy też biesiadach niepodległościowych. Święto Niepodległości to także różnego rodzaju przedstawienia, wystawy i spektakle. Narodowe Święto Niepodległości można także uczcić na sportowo, w biegach, marszobiegach nordic walking i rajdach rowerowych. Większość wydarzeń planowanych jest tak, aby mogły wziąć w nich udział całe rodziny. Poniżej szczegółowe informacje na temat odbywających się imprez z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości w powiecie poznańskim.
GMINA BUK
Program uroczystości:
– godz. 10:30 – uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Boskiej Bukowskiej Literackiej
– po mszy św. przemarsz na plac Stanisława Reszki i złożenie wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej.
– godz. 11:15 – Bieg z flagą (trasa około 3 km), start spod hotelu Melodia, meta przy Kinie Wielkopolanin
GMINA CZERWONAK
Gminny Ośrodek Kultury “Sokół” oraz Wójt Gminy Czerwonak zapraszają do CKiR w Koziegłowach na koncerty z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po rocznej przerwie na scenę powrócą wokaliści i instrumentaliści prowadzonej przez Remigiusza Wojciechowskiego pracowni muzycznej GOK “Sokół” aby wraz z artystami scen poznańskich dwukrotnie zaprezentować fabularyzowany koncert, tym razem wypełniony utworami najwybitniejszego jak dotąd twórcy polskiej opery, Stanisława Moniuszki.
Słowno-muzyczny kolaż charakteryzować będzie, podobnie jak w latach ubiegłych niestandardowe podejście do tematyki patriotycznej pełne zaskakujących zwrotów akcji, kierujące uwagę odbiorcy na to co tu i teraz w najbardziej dosłownym znaczeniu, a wszystko to w często na nowo zaaranżowanych niezapomnianych dziełach twórcy który marzył aby trafiły one pod strzechy… I trafiają, przez blisko 200 lat – tyle bowiem mija od narodzin kompozytora. Międzypokoleniowa integracja artystów tworzących projekt doskonale pokaże to co łączy i to co dzieli a odbiorca koncertów doświadczy i wzruszeń, i wrażeń estetycznych, i szczypty humoru… nie po raz pierwszy i pewnie nie ostatni… Wejściówki w cenie 5,00 zł dostępne w CKiR w Koziegłowach i GOK “Sokół” w Czerwonaku od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16.00.
GMINA DOPIEWO
Zapraszamy na kolejną edycję “Serca w plecaku”. W dniu festiwalu odbywać się będą warsztaty instrumentalne i wokalne prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, trenerów, nauczycieli muzycznych. Zajęcia te będą prowadzone od godziny 9:00 w szkolę przy ul. Łąkowej z wybraną grupą dzieci i młodzieży. Finałem festiwalu będzie uroczysty koncert z udziałem zespołów muzycznych dziecięcych, młodzieżowych, a także dorosłych. Tematyką będzie pieśń patriotyczna. Koncert zaplanowano na 8 listopada w sali gimnastycznej w szkole przy ulicy Łąkowej, o godz. 17.30.
GMINA KLESZCZEWO
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości – jak co roku – 11 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Kleszczewie spotkamy się na wyjątkowym koncercie pt. „Wolność w piosence”, który poprzedzi występ uczniów Zespołu Szkół w Kleszczewie. W swojej historii Polacy często stawali w obliczu walki o swoją o swoją wolność. Zawsze jednak ramię w ramię z ideami, męstwem i odwagą szły słowa i muzyka. Program “Wolność w piosence” to zbiór najpiękniejszych, najbardziej wzruszających, ale też i tych najbardziej humorystycznych utworów poruszających temat okupacji, komunizmu oraz przemian ustrojowych lat ’90-tych. W programie obok niezapomnianych kompozycji Marka Grechuty, Jacka Kaczmarskiego, Kabaretu TEY widzowie usłyszą utwory napisane w ciągu kilku ostatnich lat, a wszystko w wykonaniu znakomitych muzyków – Katarzyny Fornal i Mateusza Dońca.
GMINA KOMORNIKI
GMINA KOSTRZYN
GMINA LUBOŃ
GMINA MOSINA
Program obchodów:
godz. 18.00 – msza w intencji Ojczyzny (Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja w Mosinie)
godz. 19.15 – Galowy Koncert dla Niepodległej z okazji Narodowego Święta Niepodległości (Mosiński Ośrodek Kultury, ul. Dworcowa 4). Wykonawcy: Agnieszka Sokolnicka – sopran, Barbara Szelągiewicz – skrzypce, Dariusz Tarczewski – piano, Michał Zator – harfa
godz. 20.15 – spotkanie okolicznościowe (Mosiński Ośrodek Kultury, ul. Dworcowa 4)
GMINA MUROWANA GOŚLINA
GMINA POBIEDZISKA
GMINA PUSZCZYKOWO
GMINA ROKIETNICA
Tradycyjne obchody Święta Niepodległości w Gminie Rokietnica co roku wyglądają nieco inaczej. Jednak ich stałym punktem, poza mszą św. w intencji Ojczyzny, pozostaje akcent muzyczny i od 3 lat także sportowy. W tym roku świętowanie rozpoczniemy już 10 listopada wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych po mszy św. o godz. 15.15 w rokietnickim kościele. Dzień później o godz. 11.11 wystartuje 3 ROSbieg Niepodległości. Dystans 10 km dla biegaczy i 5 km dla kijkarzy poprowadzi drogami Rokietnicy.
Popołudniowe uroczystości skoncentrowane będą w Kościele Parafialnym w Rokietnicy i jego najbliższych okolicach. Rozpoczną się o godz. 15.00 pokłonem i złożeniem wiązanek kwiatów pod krzyżem na skrzyżowaniu ul. Szamotulskiej i Szkolnej (tzw. małe rondo). Przy dźwiękach werbli przejdziemy następnie do kościoła. To tu celebrowana będzie msza w intencji Ojczyzny w muzycznej oprawie Rokietnickiej Orkiestry Dętej. Bezpośrednio po jej zakończeniu zaprosimy na współczesną refleksję o Wolności. Gminny Ośrodek Kultury w Rokietnicy, Ania Polowczyk i zespół FAMA podpowie, jak można ją rozumieć. Muzyczne fragmenty dopełni recytacja uczniów Szkoły Podstawowej w Rokietnicy. Na tradycyjny poczęstunek rogalami marcińskimi zaprosimy tym razem do salek parafialnych przy kościele.
GMINA STĘSZEW
GMINA SUCHY LAS
GMINA SWARZĘDZ
GMINA TARNOWO PODGÓRNE
W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w CK Przeźmierowo odbędzie się niezwykłe wydarzenie. Na scenie wybrzmią utwory Stanisława Moniuszki, a wtórować im będzie barwny balet. Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego. Stanisław Moniuszko był ponadto twórcą “Śpiewnika domowego” obejmującego ponad 200 pieśni. Stanisław Moniuszko był także patriotą rozmiłowanym w polskim folklorze i tradycji.
Jego opery takie jak „Halka” czy „Straszny Dwór” zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – oparte są do głębi na polskiej historii, kulturze i obyczajach i w wydatny sposób przyczyniły się do ich propagowania na całym świecie. Jego spuścizna żyje i obecna jest po dziś dzień w szerokiej kulturze masowej, bo kto nie zna popularnej pieśni „Prząsniczka”, arii z kurantem, czy wezwania Skołuby „Boisz się Waść? Zażyj tabaki!”. Najważniejszych utworów kompozytora nie zabraknie na koncercie z okazji Święta Niepodległości. Do tego narodowe tańce i wspaniały śpiew – uczcijmy razem kolejną rocznicę naszej wolności!