Boiska ze sztuczną nawierzchnią jeszcze niedawno stanowiły niewielki procent wszystkich powierzchni sportowych w kraju. Obecnie, każdego roku powstaje około 30 nowych, pełnowymiarowych boisk piłkarskich, na których stosowana jest syntetyczna nawierzchnia. Każdy ekstraklasowy klub posiada przynajmniej jedno boisko treningowe, które zbudowane jest w tej technologii, a sztuczna trawa na boisko znajduje również wielu klientów indywidualnych. Gdzie jeszcze znajdzie ona swoje zastosowanie?

Sztuczna trawa - zastosowanie

Swoje podstawowe zastosowanie znajduje ona na boiskach piłkarskich. Mowa tutaj zarówno o niewielkich orlikach, jak i pełnowymiarowych boiskach piłkarskich. Z takiej nawierzchni korzystają dzieci, amatorzy i profesjonaliści, którzy trenują w klubach na różnych szczeblach rozgrywek. Sztuczną trawę znajdziemy na boiskach treningowych ekstraklasowych klubów, gdzie trenują zawodowi piłkarze, jak i orlikach, na których trenują 6 latkowie.

Sztuczna trawa sportowa - gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Coraz częściej z tego rozwiązania korzystają także inne sporty. Jednymi z nich są futbol amerykański oraz rugby, gdzie ze względu na specyfikę gry, murawa narażona jest na wiele uszkodzeń. Zastosowanie sztucznej trawy na boisku ogranicza konieczność częstych wymian murawy, a także jej regeneracji.

Swoje miejsce sztuczna trawa znajdzie również w przydomowych ogródkach, które często zmieniają się w mini boiska piłkarskie. Każdy, kto próbował zrobić takie boisko przy użyciu zwykłej trawy wie, jak wiele pracy i wysiłku to kosztuje, a także, jak mało trwała jest taka nawierzchnia. Zakup kilku rolek sztucznej trawy na boisko nie obciąży specjalnie domowego budżetu, a efekt jest o niebo lepszy.

Zalety sztucznej trawy na boisko

Sztuczna trawa na boisko stosowana jest ze względu na ogromną liczbę zalet, które posiada. Należą do nich przede wszystkim:

  • możliwość całorocznej gry - sztuczna trawa nie jest podatna na zmieniające się warunki pogodowe. Nie tworzą się kałuża, źdźbła nie ulegają zniszczeniu, nie tworzy się również błoto, które często można spotkać na naturalnych boiska w okresie jesieni i zimy. Rozgrywki na sztucznej murawie mogą być prowadzone przez cały rok.
  • niskie koszty utrzymania - sztuczna trawa na boisku nie wymaga podlewania i przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowo, na stałe wymalowane są wszystkie potrzebne linie, a bramki z siatkami są przymocowane na stałe. Pozwala to uniknąć kosztów związanych z koniecznością zatrudnienia osoby odpowiedzialnej za utrzymanie boiska.
  • dłuższa żywotność - na trawie naturalnej można rozegrać jedynie około 300 - 350 godzin. Sztuczna trawa na boisku jest dużo bardziej wytrzymała przez co można na nich prowadzić jedne zajęcia po drugich bez obawy o stan murawy.

Jak wybrać sztuczną trawę na boisko?

Wybierając sztuczną trawę na boisko, dużą uwagę należy zwrócić na jakość jej wykonania. Dodatkowo powinna być ona odpowiednio dobrana do sportu, który chcemy uprawiać - przy sportach bardziej obciążających jak futbol amerykański, czy rugby warto zastosować trwalsze mieszanki.

jak wybrać sztuczną trawę na boisko

Wybierając sztuczną trawę na przydomowe boisko możemy ze spokojem wybrać mniej trwałe mieszanki. Jednak zarówno przy ich doborze, jak i zakładaniu warto skonsultować się z profesjonalnym sprzedawcą, który pomoże nam to załatwić. Źle dobrana, a przede wszystkim zamontowana nawierzchnia może nie wypełniać swojego zadaniu, a przez to ulec szybszemu zniszczeniu.