Jak studiować z dofinansowaniem?

3 min czytania
Jak studiować z dofinansowaniem?

Bardzo chcesz kontynuować naukę, ale nie masz na to pieniędzy? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym będziesz mógł kontynuować dalszą naukę na przykład na studiach podyplomowych lub podczas szkolenia.

Skąd wziąć pieniądze na dalszą naukę?

Możliwości jest kilka. Jeśli poszukujesz pomysłu na to w jaki sposób sfinansować studia podyplomowe Szczecin, szukaj informacji w Internecie. Internet to prawdziwa kopalnia informacji. Jednak my postanowiliśmy, właśnie dla Ciebie, zebrać te informacje jednym artykule. Przeczytaj i skorzystaj.

Studia podyplomowe dofinansowane najważniejsze informacje

Dofinansowanie na studia może mieć różne formy. Jednym z przykładów jest dofinansowanie nauki w ramach umowy z pracodawcą.

Rozpoczęcie studiów za zgodą pracodawcy to jedna z metod jaką lubią stosować szefowie, którzy chcą zachęcić swojego pracownika do zwiększenia kwalifikacji. Dla pracownika jest to możliwość otrzymania awansu zawodowego. Naturalnie, ma to swoje dobre i złe strony, ponieważ idąc na studia możemy awansować, ale nasz pracodawca może od nas żądać, że po zakończeniu nauki będziemy zobowiązani przepracować w jego firmie jeszcze jakiś czas. Wszystko po to, by pracodawcy zwróciły się koszty, jakie poniesie na podnoszenie naszych kwalifikacji pracowniczych. Taką umowę o dofinansowaniu kształcenia zawiera się na piśmie, Wtedy każda ze stron wie jakie ma prawa i obowiązki.

Jakie udogodnienia przysługują pracownikowi uczącemu się?

Pracownikowi kształcącemu się na koszt pracodawcy w chwili, gdy godziny zajęć kolidują mu z pracą, pracodawca jest zobowiązany do skrócenia jego czasu pracy.

Pracodawca może, ponieść całkowite lub częściowe koszty związane z nasz kształceniem się pracownika.

Jakie jeszcze wydatki może pokryć pracodawca w związku z naszym podnoszeniem kwalifikacji?

Dofinansowanie od pracodawcy nie musi pokrywać tylko kosztów czesnego, ale także wydatki na podręczniki czy wszystkie koszty związane z naszym przejazdem na uczelnię.

Kiedy pracodawca żądać od nas zwrotu poniesionych kosztów na kształcenie pracownika?

Jak już wspominaliśmy, bardzo często dochodzi do popisania umowy z pracodawcą, która szczegółowo określa wszystkie warunki związane z naszym kształceniem oraz pokryciem kosztów przez pracodawcę. Najczęściej umieszczanym w umowie warunkiem, wprowadzanym przez pracodawców do umowy, jest warunek przepracowania przez pracownika określonej liczby lat w firmie, która ponosi koszty związane z poszerzeniem kwalifikacji przez osobę zatrudnioną. Ma to swoje uzasadnienie. Pracodawcy chcą, żeby poniesione przez nich koszty zwróciły się w postaci umiejętności jakie pracownik zdobędzie podczas odbytych studiów, objętych umową o dofinansowanie.

Jakie dodatkowe prawa ma pracownik podejmujący naukę w celu poszerzenia swoich kwalifikacji?

Pracownikowi przysługuje między innymi, urlop szkoleniowy. Polega to na tym, że pracodawca oddaje do dyspozycji pracownika dodatkowe dni urlopu, które może wykorzystać na naukę, pisanie pracy dyplomowej itd. Ta forma pomocy czy ulgi jest dość ograniczona, ponieważ przysługuje tylko pracownikom, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, a pracodawca sam skierował ich na przykład na szkolenie. Jednocześnie, jeśli jesteśmy w tak dobrej sytuacji jak powyżej, przysługuje nam pełne wynagrodzenie, ponieważ urlop szkoleniowy jest urlopem płatnym.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktypoznan_kf