Sen młodych swarzędzkich koszykarek trwa nadal. Juniorki Lidera od soboty do poniedziałku, w dalekim Sokołowie Podlaskim, rozgrywały turniej półfinałowy mistrzostw Polski juniorek do lat 18. – W pierwszym dniu imprezy, dziewczyny zagrały kolejny już w tym sezonie, mecz derbowy z MUKS Poznań. W lidze był remis 1-1 i wynik pozostawał wielką niewiadomą – opisuje Marcin Madanowski, dyrektor sportowy sekcji w swarzędzkim klubie. – Po niesamowitym dreszczowcu, udało nam się sprawić ogromną niespodziankę i pokonać starsze rywalki 52:49. Prowadzenie w tym pojedynku zmieniało się wielokrotnie. Liderki prowadziły do przerwy 25:21, ale w czwartej kwarcie przegrywały już 38:44. Od tego momentu zaliczyły run 11:0 i wyszły na prowadzenie, którego już nie oddały – dodaje.

Po meczu na parkiecie wybuchł wielki szał radości wśród Liderek. Double-double w tym meczu zanotowały Wiktoria Flaszak (19 punktów i 11 zbiórek) oraz Wiktoria Plackowska (10 punktów i 11 zbiórek). W drugim sobotnim, równie dramatycznym spotkaniu, MPKK Sokołów przegrał z Basket 25 Bydgoszcz 66:67. I właśnie następnego dnia Liderki zmierzyły się z gospodyniami z Sokołowa. – To był kolejny horror. I kolejny wygrany! Wynik 53:51 mówi sam za siebie – zapewnia Marcin Madanowski. Zwycięstwo, dwoma celnymi rzutami osobistymi, zapewniła swarzędzankom Oliwia Flaszak. Tym razem double-double zaliczyły Wiktoria Plackowska (13 punktami i 11 zbiórek) oraz Malina Piasecka (14 punktów i 10 zbiórek).

– Układ meczów powodował, że przed ostatnim dniem rywalizacji wszystko było jeszcze możliwe. Każdy z zespołów miał większe lub mniejsze szanse na awans. W pierwszym meczu MUKS Poznań pokonał Sokołów 67:66 i zapewnił sobie promocję. Nasze dziewczyny, pokonując Bydgoszcz miały zagwarantowane pierwsze miejsce, ale nawet porażka do 15 punktów dawała im miejsce drugie – opisuje sytuację kierownik sekcji. Niestety, ostatni mecz od początku nie układał się po myśli swarzędzanek. – Malina Piasecka dojechała do nas w ostatniej chwili, gdyż rano pisała egzamin dla ósmoklasistów. Inna sprawa, że PZKosz nie pomyślał o tym, że w półfinałach ważną rolę może odgrywać zawodniczka o trzy lata młodsza od rywalek – dodaje.

Po koszykarkach Lidera było też widać zmęczenie poprzednimi meczami i krótką ławkę. W efekcie, bydgoszczanki po pierwszej kwarcie prowadziły 20:9 i cały czas powiększały przewagę. – Najwyższa różnica wynosiła 18 punktów (53:35), co promowało awansem rywalki. Walka w tym pojedynku trwała kosz za kosz. W czwartej kwarcie, za pięć fauli, zeszły siostry Flaszak i trener Anna Talarczyk musiała już grać już kadetkami. Dwie minuty przed końcem celną trójką o tablicę równo z syreną 24 sekund popisała się Martyna Urbaniak – opisuje Marcin Madanowski.

Ostatnia minuta to jeden wielki dreszczowiec, z którego na szczęście zwycięsko wycszły koszykarki ze Swarzędza. – Przegraliśmy 74:61, ale jest to zwycięska porażka, która dała nam awans do finału mistrzostw Polski! Coś, czego nie zakładali nawet najwięksi optymiści stało się faktem. Ze zmęczenia dziewczynom trudno było się nawet cieszyć – dodaje. Ostatecznie Liderki awansowały z miejsca drugiego. Pierwsze zajęła drużyna MUKS Poznań. Ola Żukowska z rocznika 2003 otrzymała wyróżnienie dla najlepszego gracza Lidera, a Malina Piasecka z rocznik 2004 MVP całego turnieju. Turniej finałowy odbędzie się w dniach 1-5 maja w Gdyni, gdzie Liderki spotkają się z potentatami AZS Poznań, AZS Gorzów oraz UKS Basket Aleksandrów Łódzki.

Liderki po ostatnim meczu – zmęczone, ale szczęśliwe (Fot. Lider Swarzędz)

UKS Lider Swarzędz – MUKS Poznań 52:49
Lider: Wiktoria Flaszak 19, Wiktoria Plackowska 10, Malina Piasecka 8, Oliwia Flaszak 7, Martyna Urbaniak 5, Aleksandra Żukowska 2, Agata Krzywińska 1, Dominika Rubach, Marta Kasołka, Wiktoria Turek, Zofia Fornalik.

UKS Lider Swarzędz – MPKK Sokołów 53:51
Lider: Wiktoria Plackowska 13, Malina Piasecka 14, Aleksandra Żukowska 8, Oliwia Flaszak 8, Wiktoria Flaszak 7, Martyna Urbaniak 3.

UKS Lider Swarzędz – Basket 25 Bydgoszcz 61:74
Lider: Aleksandra Żukowska 18, Malina Piasecka 17, Martyna Urbaniak 12, Oliwia Flaszak 7, Wiktoria Flaszak 4, Wiktoria Plackowska 4, Dominika Rubach 1.