Jak bezpiecznie żyć z dzikami w mieście Poznań sprawdź zasady ochrony

2 min czytania
Jak bezpiecznie żyć z dzikami w mieście Poznań sprawdź zasady ochrony

Dziki coraz śmielej pojawiają się na obrzeżach Poznania, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Co zrobić, by nie stały się nieproszonymi gośćmi w naszych ogrodach? Sprawdź, jak mieszkańcy mogą skutecznie chronić swoje posesje i co robi miasto, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom.

  • Jak dziki zmieniają krajobraz Poznania i co to oznacza dla mieszkańców
  • Co mogą zrobić poznaniacy, by ograniczyć wizyty dzików pod swoimi oknami
  • Miasto Poznań gotowe do szybkiej reakcji w sytuacjach zagrożenia

Jak dziki zmieniają krajobraz Poznania i co to oznacza dla mieszkańców

Wiosna i lato to czas, gdy dziki stają się bardziej aktywne – lochy opiekują się młodymi, a cała rodzina intensywnie poszukuje pożywienia. W efekcie te inteligentne zwierzęta coraz częściej zapuszczają się na tereny miejskie, szczególnie na obrzeża Poznania. To naturalne środowisko lasów i terenów zielonych jest dla nich miejscem życia, ale kuszą je łatwo dostępne resztki jedzenia z ogrodów czy kompostowników przy domach.

Choć dziki zwykle unikają kontaktu z ludźmi i nie wykazują agresji, ich obecność może budzić niepokój. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy stosowali się do prostych zasad, które ograniczają ryzyko spotkania z tymi zwierzętami w pobliżu swoich posesji.

Co mogą zrobić poznaniacy, by ograniczyć wizyty dzików pod swoimi oknami

Łukasz Polakowski, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich oraz przewodniczący zespołu ds. działań profilaktycznych miasta wobec migracji dzików, podkreśla:

„Dziki to zwierzęta wszystkożerne, a przy tym inteligentne. Skoro raz uda im się zakosztować łatwej, urozmaiconej i niewymagającej zbytniego wysiłku diety złożonej z resztek z ludzkich stołów, to już zawsze będą z tej okazji korzystały i przekazywały te nawyki następnym miotom.”

Aby zmniejszyć atrakcyjność terenów mieszkalnych dla dzików, warto zadbać o właściwe zabezpieczenie odpadków oraz unikać pozostawiania jedzenia na zewnątrz. Kompostowniki powinny być szczelnie zamknięte, a śmietniki zabezpieczone przed dostępem zwierząt. Takie działania pomagają ograniczyć wizyty dzików i minimalizują ryzyko niebezpiecznych sytuacji.

Miasto Poznań gotowe do szybkiej reakcji w sytuacjach zagrożenia

Zespół ds. działań profilaktycznych powołany przez Miasto Poznań w czerwcu 2021 roku stale monitoruje sytuację i edukuje mieszkańców na temat bezpiecznego współistnienia z dzikimi zwierzętami. W przypadku realnego zagrożenia dla ludzi miasto podejmie natychmiastowe kroki we współpracy ze służbami i ekspertami – zawsze z poszanowaniem dla życia zwierząt i ich naturalnego środowiska.

Mieszkańcy mogą zgłaszać nietypowe zachowania dzikich zwierząt lub sytuacje wymagające interwencji pod numerem straży miejskiej 986. Dzięki temu działania będą szybkie i skuteczne, a bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej – zapewnione.

Na podstawie: Urząd Miasta Poznania

Autor: krystian