Zaniedbany skwer po dominikanach w Poznaniu zmienia się na lepsze

2 min czytania
Zaniedbany skwer po dominikanach w Poznaniu zmienia się na lepsze


Zapomniany skwer w sercu Poznania przechodzi metamorfozę, która przywróci mu dawny blask i przypomni o niezwykłej historii miasta. Już teraz trwają prace, które zmienią to miejsce w zieloną oazę z wyjątkowym klimatem!

  • Nowe życie dla skweru przy ulicach Garbary i Małe Garbary w Poznaniu
  • Poznańskie dziedzictwo św. Gotarda w nowej odsłonie

Nowe życie dla skweru przy ulicach Garbary i Małe Garbary w Poznaniu

W samym centrum Poznania, na styku ulic Garbary, Małe Garbary oraz Stawnej, ruszyła rewitalizacja zaniedbanego skweru, który niegdyś był częścią klasztoru dominikanów. Zarząd Zieleni Miejskiej przekazał teren wykonawcy, a prace mają potrwać do końca bieżącego roku. To miejsce nie jest zwykłym fragmentem zieleni – znajduje się tu historyczna osada św. Gotarda, wpisana do rejestru zabytków od lat 70. XX wieku.

Projekt zakłada stworzenie przestrzeni pełnej cisów i świeżej trawy na terenie dawnego wirydarza – ogrodu otoczonego murami klasztornymi. W planach są także naturalne alejki oraz nowoczesna mała architektura: ławki i kosze na śmieci, które uczynią ten skwer miejscem przyjaznym dla mieszkańców i turystów. Szczególną uwagę poświęcono również renowacji pozostałości murów klasztornych, które będą poddane starannej rewaloryzacji pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Poznańskie dziedzictwo św. Gotarda w nowej odsłonie

Osada św. Gotarda to jeden z najważniejszych punktów na mapie średniowiecznego Poznania, gdzie zaczęła się historia handlu i rozwoju gospodarczego miasta. Powstała w XII wieku na lewym brzegu Warty wokół kościoła pod tym samym wezwaniem. Ten teren był strategicznym miejscem na szlaku handlowym łączącym Westfalię z Rusią, a patronat św. Gotarda obejmował kościoły przy dogodnych przeprawach rzecznych.

W 1244 roku książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny zdecydowali o lokacji miasta właśnie tutaj, powierzając dominikanom zadanie budowy klasztoru w miejscu dawnego kościoła św. Gotarda. Dziewięć lat później powstało lewobrzeżne miasto na prawie magdeburskim, a osada wraz z dominikanami znalazła się w obrębie miejskich murów obronnych.

Dla tych, którzy chcieliby zgłębić historię tego miejsca, dostępna jest publikacja „Osada Świętego Gotarda w Poznaniu. Historia i dziedzictwo”, którą można nabyć za pośrednictwem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Na podst. UM Poznań

Autor: krystian