Bieg Jagiełły w Pobiedziskach 40 lat z mieczem i medalami dla zwycięzców

W Pobiedziskach świętowano jubileusz 40-lecia Biegu Jagiełły – wyjątkowego półmaratonu, który od czterech dekad przyciąga biegaczy z całej Wielkopolski i nie tylko. Tegoroczna edycja przyniosła nie tylko sportowe emocje, ale także niezwykłe nagrody, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.
- Bieg Jagiełły w Pobiedziskach z wyjątkowymi trofeami dla zwycięzców
- Najlepsi biegacze Wielkopolski rywalizowali na trasach Pobiedzisk
Bieg Jagiełły w Pobiedziskach z wyjątkowymi trofeami dla zwycięzców
W niedzielę 23 czerwca Pobiedziska stały się areną sportowej rywalizacji podczas jubileuszowego 40. Biegu Jagiełły Tip Topol Półmaratonu. Zawodnicy wracali do domów nie z tradycyjnymi medalami, lecz z niezwykłymi trofeami – medalami w kształcie miecza, a dwie najlepsze osoby otrzymały nawet miecze o autentycznych rozmiarach. To symboliczne nawiązanie do historycznej postaci króla Władysława Jagiełły, której imię nosi bieg.
Organizatorzy zadbali o to, by wydarzenie miało wyjątkowy charakter i podkreśliło długą tradycję tej imprezy. Pierwszy Bieg Jagiełły odbył się w 1985 roku i od tamtej pory odbyło się już 34 edycji. Początkowo trasa prowadziła z Poznania do Pobiedzisk, a pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem był Edward Gołębiewski – lokalny pasjonat sportu, który nie opuścił żadnej edycji biegu, także tej ostatniej.
Najlepsi biegacze Wielkopolski rywalizowali na trasach Pobiedzisk
W tym roku najszybszym zawodnikiem okazał się Maciej Tomaszewski z Torunia, który wyprzedził Filipa Janczaka ze Środy Wielkopolskiej oraz Mikołaja Szymkowiaka z Czempinia. Wśród pań bezkonkurencyjna była poznanianka Alicja Nowicka – liderka cyklu Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Jej zwycięstwo w Pobiedziskach jeszcze bardziej umocniło ją na czele klasyfikacji.
Na podium stanęły także Katarzyna Chojnacka ze Środy oraz Dorota Lutomska z Obornik. Ta ostatnia podsumowała swój występ słowami:
„Wywalczyłam trzecie miejsce, ale czas mam lepszy niż przed rokiem. Jestem więc zadowolona. Lubimy nastrój panujący w Pobiedziskach. Jest super”
Atmosfera biegu i serdeczne przyjęcie uczestników sprawiają, że Bieg Jagiełły jest jednym z najbardziej lubianych wydarzeń sportowych regionu. Organizowany obecnie przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach półmaraton to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu oraz integracji miłośników biegania.
Według informacji z: Starostwo Powiatowe w Poznaniu
![]()
Ostatnie Artykuły

Bociany ruszają z Polski. Poznańscy naukowcy zobaczą ich drogę z lotu ptaka

Poznanianki 2026. Pięć kobiet lub organizacji trafi do kampanii

Fabryczna 2 i 2A po remoncie. Odtworzono zabytkowe detale

A2 drożeje na trasie przez Poznań. Kierowcy z videotollingiem zapłacą mniej

Mały pokój zamiast urzędowych okienek. Tak działa CIR w Poznaniu

Rozbudowa Kraszewskiego zmieni ruch. Kierowcy pojadą wolniej

Nowa nawierzchnia i więcej zieleni na Zeylanda. Remont jeszcze się nie kończy

Sierpniowy weekend przyniesie zmiany w komunikacji. Wrócą linie turystyczne

Podjazd do poznańskiej Galerii Malarstwa i Rzeźby czasowo niedostępny

Piątkowska z ruchem wahadłowym. Zmiany obejmą także autobusy

Tydzień bez przejazdu na Starołęckiej. PKP PLK wymieni tory i nawierzchnię

Cytadela zamieni się w popowe miasto - BitterSweet Festival wraca

Polskie pierogi i zupy trafiają na brazylijskie stoły

Broadway przy świecach. Tenor i sopranistka zaśpiewają musicalowe hity
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu - kontakt, ZRM, transport i szkolenia
- ZUS I Oddział w Poznaniu - kontakt, godziny obsługi, rezerwacja wizyt
- Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 w Poznaniu - kontakt, oferta i zapisy
- Prokuratura Rejonowa Poznań-Nowe Miasto - kontakt, dyżury, zawiadomienia
- Państwowa Straż Rybacka w Poznaniu - kontakt, godziny, uprawnienia
- Parafia św. Ojca Pio z Pietrelciny w Poznaniu - msze, kancelaria, sakramenty
