
Wymiana młodzieży między Swarzędzem a Hanowerem rozkwita, łącząc pokolenia i kultury na wyjątkowych spotkaniach pełnych rozmów, wspólnych doświadczeń i nowych przyjaźni.
- Uczniowie z Hanoweru odkrywają uroki Swarzędza i regionu poznańskiego
- Młodzi poznaniacy i niemieccy rówieśnicy budują mosty porozumienia nad Maltą
Uczniowie z Hanoweru odkrywają uroki Swarzędza i regionu poznańskiego
Dziesięcioosobowa grupa młodych Niemców z Hannah Arendt Schule w Regionie Hanower odwiedziła Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu, by spędzić kilka dni na wspólnych zajęciach i zwiedzaniu. To kolejny etap długoletniej współpracy szkół, która rozpoczęła się jeszcze podczas pandemii dzięki spotkaniom online, a teraz nabiera realnego wymiaru poprzez bezpośrednie wizyty.
Podczas pobytu goście mieli okazję poznać nie tylko ofertę edukacyjną swarzędzkiej szkoły, ale również atrakcje okolicy. W programie znalazły się m.in. wycieczki do Bramy Poznania – nowoczesnego centrum historii miasta, oraz Muzeum Enigmy, które fascynuje miłośników zagadek i technologii. Uczniowie wspólnie przygotowali tradycyjne polskie danie – gołąbki, co stało się doskonałą okazją do integracji i wymiany kulinarnych doświadczeń.
Młodzi poznaniacy i niemieccy rówieśnicy budują mosty porozumienia nad Maltą
Spotkania to nie tylko nauka i zwiedzanie – to przede wszystkim czas na rozmowy o pasjach, codziennych sprawach i kulturze. Anna Domżalska z Jedynki podkreśla, że mimo początkowej ciekawości różnic kulturowych szybko okazało się, że nastolatkowie mają wiele wspólnego. „Wszyscy jesteśmy nastolatkami i wszyscy mamy podobne problemy i zainteresowania. Łatwo więc było nawiązać wspólny język” – mówi uczennica.
Jednym z najmilej wspominanych momentów była wyprawa nad poznańską Maltę – popularne miejsce rekreacji mieszkańców stolicy Wielkopolski. Niklas Franke z Hanoweru podkreślił wyjątkowość tej wizyty: „Dla mnie to pierwszy pobyt w Polsce, ale na pewno nie ostatni. Co było najciekawsze? Wspólne spotkania i rozmowy”. Podobne odczucia ma Henry Pygott, który docenił możliwość poznania polskich rówieśników twarzą w twarz.
„Mam taką nadzieję. Z kilkoma dziewczynami umawialiśmy się już nawet na wspólne wakacje” – podsumowała Anna Domżalska.
Ta wymiana pokazuje, jak ważne są bezpośrednie kontakty młodych ludzi z różnych krajów – pomagają przełamać stereotypy i budować trwałe relacje oparte na wzajemnym szacunku oraz zrozumieniu. Swarzędz wraz ze swoim partnerskim regionem Hanower kontynuują tę inspirującą tradycję, która przynosi korzyści obu stronom.
Na podstawie: Powiat Poznański